contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

NOBEL ÉS A SZAPPANOS CÉHEK HALÁLA

Mai rövid történetünk a glicerinről szól…

 

glicerin és szappan     Arról a bizonyosról, amit minden szappannal foglalkozó ember oly jól ismer, hiszen az olajoknak és a zsíroknak alapvető eleme, az utóbbiakat alkotó trigliceridek elszappanosodása során a szappanban felszabaduló hasznos anyag. A kozmetikában hidratáló hatásáról ismert adalék, így a natúr szappanokban is méltán dicsérik evégett. A glicerin felfedezése egy véletlennek köszönhető: 1779-ben K. W. Scheele svéd kémikus olíva olajat melegített ólom-monoxiddal- a keletkező glicerint a zsiradékok édes összetevőjeként határozta meg.

     A glicerin diadalútja azonban csak később kezdődött. Mintegy 20 évnyi kísérletezés után Alfred Nobel 1866-ban sikeresen stabilizálta a rendkívül robbanékony glicerin származékot, a nitroglicerint, mellyel lehetővé vált a dinamit ipari és hadászati felhasználása. Nem is gondolná az egyszeri szappankészítő, hogy ez a szappangyártás melléktermékeként előállított anyag mekkora hatást gyakorolt a világ menetére, lehetővé téve hatalmas országutak és egyéb építési projektek létrejöttét, többek között a Panama csatorna születése is ennek köszönhető (mintegy 8000 tonna robbanóanyagot használtak fel a kialakításához, ez kb. 4000 tonna glicerinnek felel meg).

     A szappangyártás a régi időkben főként színszappan gyártást jelentett (ellentétben a ma oly divatos enyvszappanokkal, azaz a „CP szappanokkal”). A folyamat során a szappansókat kisózásos módszerrel kivonják, míg az olajokból felszabaduló glicerin a főzéshez használt vízben marad. 1889. volt az az év, amikor rátaláltak a módszerre, amellyel a Nobel felfedezésének köszönhetően felértékelődött glicerint ki tudták végre nyerni a szappanokból visszamaradó fenéklúgból. Szappant készíteni hirtelen igen jövedelmező üzletté vált! Vagy fogalmazzunk úgy, hogy a szappan hirtelen berobbant a hadiipar és a nagyipar világába? Igen, a szappanos mesemondók szerint éppen így történt – így haltak ki lassan a kis szappanos céhek és került a szappangyártás a mamutvállalatok kezébe…

 

Forrás:

http://www.aciscience.org/docs/glycerine_-_an_overview.pdf

http://pioneerthinking.com/crafts/what-is-glycerin