contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

Mézes szappanok


Édes-mézes tökmag szappan
Manuka mézes szappan
Hársfamézes szappan méhpempővel
Mézes- kávé szappan propolisszal

Kánaán- kakukkfűmézes szappan (lásd arab szappanok)

Szappanos Valentin nap egy "rém rendes családban"

      - a férfi: "Ébredj, kedvesem!" (rózsás kávészappan propoliszos mézzel)

      - a nő: "Jer ide, virágom!" (damaszkuszi rózsa illóolajos, hársfamézes szappan)

Répás-gyömbéres olívaszappan

Méhpempős- levendula mézes olívaszappan

Cifraszűr

Mi a birka...

Honey, wash the kids! (Egy lófarknyi bejegyzés a (z)abrakról mézzel, vagy méz nélkül)

 

 

Nem csak Micimackó szereti a mézet, hanem én is- megenni, bekenni, vagy bármi más módon... És mint a híres Gombóc Artúr a Pom Pomból: szeretem a virágmézet, hársfa mézet, akácmézet, gesztenye mézet... csak ő ugye csokival :)

A mézről is elmondható, ami sok más, a szépségiparban használatos anyagról: tele van vitaminokkal, ásványi anyagokat, káliumot, magnéziumot és vasat tartalmaz... Amit még ezen felül is, azok főként különböző szerves savak és a méhek által termelt enzimek, melyek közül kiemelkedő az inhibin, mely természetes módon konzerválja a mézet, antibakteriális hatású.

Ősrégi szépítőszer, a bőr sima és selymes lesz tőle. Bármilyen bőrtípusra jó lehet: fertőtlenítő tulajdonsága miatt például jó zsíros, pattanásos bőrre, a méz cukortartalma ugyanakkor segíti a felső hámréteg optimális szerkezetének kialakulását, ezáltal remekül ápolja a száraz bőrtípusokat is.

Ezekben a szappanokban gyakran használom a méhviaszt, mely gyulladáscsökkentő és fontos allergiaellenes anyag, teljesen átereszti a levegőt nem akadályozva ezáltal a bőrlégzést (házi krémek összetevőjeként össze sem hasonlítható az ipari kőolajszármazékokkal, mint pl. vazelin, pakura...- de ez csak egy zárójeles megjegyzés).

Használjunk hát bátran mézszappanokat, mert szépek leszünk tőlük, az esti lefekvés előtt pedig fogyasszunk el egy csupor mézes italt is a mézes fürdő közben, mely ebben a csodaszerben található hatóanyagoknak köszönhetően a pihentető álmot is gyorsan meghozza...

 

 Édes-mézes tökmag szappan


édes-mézes tökmag szappanKedves Tökmagok! Rátok gondoltam... Egy olyan tisztálkodószer készült, amelynek az összetétele úgy került kialakításra, hogy a lehető legkevésbé, vagy egyáltalán ne szárítsa a gyermekek finom bőrét. Nagy kihívás olyan szappant készíteni, amibe például nem, vagy minimális kókuszolaj kerül, ennek ellenére azért tisztít, fertőtlenít, habzik, és amellett, hogy jó hidratáló hatású, illetve kevésbé szárító zsírsavösszetételt állítunk össze, mégis kemény szappant kapunk (mert ugye a gyerek biztos, hogy beleejti a fürdővízbe...:)) Rengeteg összetevőből, de sikerült valami ilyesmit kreálni.

A “tökmag” nem csak a kicsikre utal: a gyönyörű mézszínt a tökmagolajjal értem el (bár érés során némileg sötétült a szín a képen láthatóhoz képest). Ez az olaj egyedülálló módon nemcsak zsírban, hanem vízben oldódó antioxidánsokat is tartalmaz (ami ugye egy szappan esetében mérvadó lehet), komplex vitamintartalommal rendelkezik, kiemelném magas E vitamin tartalmát, mely meggátol mindenféle gyulladást, a gyermekek idegrendszerének fejlődését pedig a benne található F vitamin segíti (elfogyasztva hatékonyabb lenne, de azért ne hagyjuk, hogy megegyék a kicsik a szappant, bár elég sütiszerű lett :):)). Magas százalékban tartalmaz nyomelemeket és ásványi anyagokat is (nátrium, kálcium, magnézium, cink, réz, vas, mangán...).

Az olívaolaj arányát erőteljesen megnöveltem a kókuszolaj rovására, ezzel biztosítva a szappan lágy, minden “agresszivitást” nélkülöző hidratáló és bőrtápláló jellegét, a kókusz helyett a ricinusolaj adja a szappan jobb habzását, amely egyben tovább növeli a bőrkondicionáló hatást is.

A búzacsíra olaj a benne található rendkívül magas E vitamin tartalomról híresült el – ez háromszor erősebb antioxidáns, mint a C-vitamin. Az A vitaminnal felerősítik egymás hatását, utóbbi meggátolja a szaru felhalmozódását, a koszmóképződést a bőrön, ill. megakadályozza a bőr vízvesztését. Ez az olaj fokozza az anyagcserét, foszfatid tartalmának köszönhetően hatékony bőrregeneráló.

A kakaóvaj egy igen kemény állagú zsíradék, mely tulajdonsága megjelenik a szappanban is- természetesen nem csak ezért használtam; lassan szívódik fel a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatást biztosítva, antioxidánsokban (catechin, epicatechin) igen gazdag bőrápoló. Az aztékok legendáiban megjelenő szent madár, a kvezál is előszeretettel fogyasztotta a kakaó termését, “theobroma”, azaz istenek eledele”- így hívjuk latinul.

A mangóvaj nagyon hasonlít a shea vajhoz, ám könnyebb, gyorsabb felszívódású, a bőrt tápláló anyagokban gazdag zsíradék. A szappanba nem csak “mutatóba” került, hanem ez az egyik alapolaj!

A kecsketejről olvassuk el a vonatkozó részt a tejszappanoknál. A kamillát igazán nem illett volna kihagyni egy gyermekszappanból, a méz pedig termelői akácméz. A remek összetevők ellenére csecsemőknek nem feltétlenül ezt a szappant ajánlanám, mert adtam hozzá egy kis mézes illatanyagot. Mindig igyekszem ugyan allergénmentes alapanyagokat összeszedni, de egész piciknek az a jó, ha teljesen natúr szappant használunk a mosdatásukhoz.

 

INCI: elszappanosított olívaolaj, tökmagolaj, búzacsíra olaj, mangóvaj, kakaóvaj, ricinus olaj, kókuszolaj, méhviasz, kamillatea, kecsketej

 

mesterséges adalékanyagok: kozmetikai illatanyag (méz)


 “Új-Zéland kincse” manuka mézes szappan


manuka szappanA maori nyelven manukának nevezett fehér teamirtusz Ausztráliában és Új- Zélandon honos cserje, a teafa rokona. Az itt élő bennszülöttek régóta használják elképesztő gyógyereje miatt. A  Waikato méhek által termelt sötét színű manuka méz már kis mennyiségben is elpusztít minden baktériumot, még azokat is, amelyek egyébként minden antibiotikummal szemben rezisztensek. Számos kutatás foglalkozik a hatóanyagokkal, kiderült, hogy a baktérium génállományát teszik tönkre, ezáltal pusztítják el a kórokozót- óriási dolog ez, hiszen adott antibiotikum csak ideig-óráig nyújt segítséget a bakteriális fertőzésekkel szemben, nem is beszélve a káros mellékhatásokról. Miután a nyugati orvoslás még nem foglalkozik a manukával olyan régen, eddig csak néhányat sikerült azonosítani a mézben található összetevők közül. Bizonyítottan tartalmaz hidrogén-peroxidot és étkezési metilglioxált (MGO), utóbbi segíthet akár daganatos betegségek esetén. A hivatalos orvostudomány is elismerte a méz sebgyógyításban való rendkívüli hatóerejét, alkalmazható fekélyek, gombás betegségek, gyulladások kezelésében. A vizsgálatok folynak, a kereskedelemben azonban már kapható ez a csodaszer, az olaja és a méz egyaránt. A méz ára az MGO tartalomtól függően változó, én a legerősebbet tettem a szappanba. Az MGO 550 + méz bevizsgáltan legalább 550 mg / kg természetes metilglioxált tartalmaz. Kiegészítettem a manuka olajával, melynek hatása hasonló a teafa olajához, ám lényegesen erősebb, az illata pedig jóval kellemesebb, lágyabb gyógynövényillat.

Egy utolsó kis szösszenet: megfigyelték, hogy a kakariki papagájok ennek a cserjének a leveleivel és kérgével tisztítják a tollaikat, ezzel védekeznek az élősködők ellen. “Gyurrrika okos!” :)

 

INCI: MGO 550 + manuka méz és manuka illóolaj, elszappanosított olívaolaj, shea vaj, tökmagolaj, ligetszépe olaj, körömvirág olaj, rozmaring olaj, kamilla olaj, pálmaolaj, kókuszolaj, méhviasz

 

mesterséges adalékanyagok: -


 Hársfamézes szappan méhpempővel


hársfa szappanHársméz és méhpempő, hársfa tea,  argánolaj, E vitamin és Q10, bőrradírként pedig természetes virágpor! Jól hangzik, nem? És micsoda illata van! A hárs keveredik egy erős mézes illattal, tényleg különleges...

A germán törzsek szentként tisztelték az öreg, szív alakú levelekkel és édes illatot árasztó virágokkal díszlő fát, de a magyar nép mondáiban is megjelenik, mint a gyengédség jelképe.  

Téli megfázásos időszakban igazán jól esik egy pohár forró hársfa tea; nyugtató, köhögéscsillapító, izzasztó. A hárs a bőrápolásban általában a fokozottan vízhiányos, öregedő, illetve az érzékeny, rozáceás bőr ápolószere, a népi gyógyászatban pedig borogatásként is alkalmazták sérült bőrfelület gyógyítására, kihasználva fertőtlenítő hatását. Rozáceára azért különösen jó, mert erősíti az ereket, amelyek ennél a bőrbetegségnél kitágulnak az arcon, összehúzódásra képtelenek, ezért az arcbőr kipirosodik, majd begyullad tőlük. Az arcpírt ez a gyógynövény kevésbé súlyos esetben akár el is tudja tüntetni.

A hársméz talán a legerősebb gyulladáscsökkentő méz, igen értékes. Méhpempővel kiegészítve pedig már elérkezünk ismét a luxusszappan kategóriába- a méhpempő: életelixír. A méhkirálynő eledele rendkívül erős roboráló és méregtelenítő. Erősíti a bőr  védelmi rendszerét, a fehérjéken kívül háromféle B-vitamint, E-vitamint és egyéb, a szervezet számára hasznos anyagot tartalmaz, például gyulladáscsökkentőket, illetve természetes hámlasztó hatású anyagokat. Ezek mind a bőr felfrisülését, megújulását segítik. Ekcéma esetén állítólag már néhány nap elteltével szemmel látható javulást hoz egy méhpempőkúra.

Kedves allergiás polgártársak! Ne ijedjetek meg, általában nem a méhek által begyűjtött virágpor  az okozója az allergiának, sőt! az allergiát okozó pollenekkel szemben megerősítheti szervezetünket. Kutatók megállapították, hogy a virágporban lévő egyes fehérjék hisztamin blokkolóként hatnak, ám miután sokféle allergia létezik, azért mégsem árt egy előzetes bőrpróba. Számos kozmetikai termék alapanyaga a virágpor, mert olyan szupertápanyag, amely bármiféle tápanyaghiányt képes pótolni, külsőleg és belsőleg egyaránt, továbbá tartalmaz aktív antibiotikumokat, melyek bizonyos mikroorganizmusokat képesek elpusztítani. Az emberi szervezetben található mind a 22 aminosav jelen van benne, már az ókorban az öregedés ellenszerének tartották. A hárshoz jól társítható abból a szempontból is, hogy magas rutintartalma növeli az érfalak rugalmasságát, ennek fontosságát már elemeztem a rozácea kapcsán.

Adtam a masszához még extra vitaminokat: E- vitamint és Q10 koenzimet a bőrfiatalító hatást erősítendő, a szappanban használt olajoknál pedig a főszerepet ez esetben az argán kapta. Az a hír járja kozmetikai berkekben, hogy 40 felett kötelező! A “Marokkó folyékony aranyaként” ismert olaj hihetetlenül gazdag E -vitaminban és fitoszterolokban, ezáltal ez az olaj az egyik leghatékonyabb bőrregeneráló. Szintén megfiatalít és ugyanazoknak a bőrbetegségeknek a kezelésében hatékony, mint a fentebb említett többi anyag, melyből ezt a szappant készítettem. Valóságos költemény lett!

 

INCI: elszappanosított argánolaj, olívaolaj, szőlőmag olaj, pálmaolaj, kókuszolaj, házi libazsír, méhviasz, hársfatea, hársméz, méhpempő, virágpor, E-vitamin, Q10

 

mesterséges adalékanyagok: kevés kozmetikai illatanyag (hárs)

 

 “Férfiasan tökéletes” mézes- kávé szappan (propoliszos mézzel)

 

mézes-kávé szappanNem tudom, ki hogy van vele, de én a megrögzött kávéivók közé tartozom. Ahogy reggelente besüt a nap az ablakomon, az első gondolatom: tegyünk fel egy adagot, s hagyjuk, hogy a fűszeres kávéillat bejárja az egész házat...hmmm!

A kávé felfrissít. De tudja-e mindenki, hogy manapság a wellness központokban is előszeretettel használják a különböző kávés testkezeléseket? Méregtelenítő hatásának köszönhetően főleg cellulitisz kezeléséhez ajánlják. A mechanizmus lényege a koffein vízhajtó hatásában rejlik, felpezsdíti a nyirokkeringést, így a felgyülemlett mérgek a vízzel együtt távoznak a bőrből. Hölgyek figyelem! Elfogyasztva a kávé közvetlenül is akadályozza a zsírmolekulák kialakulását! Szóval így lehetünk “férfiasan tökéletesek”- már amennyiben a férfiak azok:) A szappan fantázianeve persze nem az utóbbi okfejtés gyanánt született, hanem azért, mert az illatanyag és a design egy tökéletes férfiszappané- de ez ne tántorítson el senkit, tartozzon bár a szebbik :):):) nemhez...

A propolisz, vagy más néven méhszurok összetétele igen bonyolult, sok bajra lehet orvosság. Úgy gondoltam, hogy – miután felpezsdíti a mirigyek működését- jól kiegészíti a koffein nyirokkeringést serkentő hatását. Bőrgyógyászatilag ugyanakkor baktériumölő tulajdonságú, kiváló mindenféle bőrgyulladásra, sebek gyors begyógyulásának, hegesedésének előmozdítására.

 

INCI: elszappanosított szőlőmag olaj, pálmaolaj, kókuszolaj, friss kávé, propoliszos méz

 

mesterséges adalékanyagok: kozmetikai illatanyag (mézes, fűszeres kávéillat)

 

 

Szappanos Valentin nap "egy rém rendes családban"

 

-a férfi: "Ébredj, kedvesem!" (rózsavizes- propoliszos mézes kávészappan)

 

rózsavizes kávészappan     Ki ne álmodna ilyen ébredésről? Egy csésze forró mézes-fahéjas kávé az ágyba, s a legmorcosabb „házitigris” is megszelídül. Mert ez egy férfi szappan kifejezetten házitigriseknek (ezért a tigriscsíkos minta), hiszen nekik is kell a törődés (sőt!)… Ők is öregszenek, jól jön egy kis rózsavizes kezelés, s nem vetik meg adott esetben akár a szál vörös rózsát sem, főleg Valentin nap alkalmából. Mert hol van az előírva, hogy virágot csak a nők kaphatnak? A gyerekek még alszanak, a kávé illatozik, az asszony testközelben… Kell ennél több? Jöhet a borotválkozás! (Mást vártatok?:)) Balzsam helyett pedig egy jó hideg vizes arcmosás ezzel a szappannal-mert fertőtlenítő propoliszt is tartalmaz-, s rózsás arccal indulhat a tigrisünk a rengetegbe… Mi, asszonyok, pedig csak reménykedni tudunk, hogy nem vadászni jár oda…! :)

 

INCI: elszappanosított pálmazsír, kókusz olaj, szőlőmag olaj, ricinus olaj, vörös rózsa hidrolátum, kávé, propoliszos méz, fahéj, titán-dioxid

mesterséges adalékanyagok: kávé illatolaj

 

 

- a nő: "Jer ide, virágom!" (argán olajos -hársfamézes szappan damaszkuszi rózsa illóolajjal)

 

damaszkuszi rózsa illóolajos szappan     Hogy mit szólnék, ha a kedvesem ezzel a szappannal lepne meg a szerelem ünnepén? Azt hiszem, belekukkantanék a pénztárcájába, majd felvenném a legdögösebb ruhámat…:):):)… Miután azonban saját magamat leptem meg ezzel a szappancsodával, khm… így változik a sorrend; előbb felveszem a legdögösebb ruhámat, majd belekukkantok az Ember pénztárcájába, mert az enyém már üres… „Jer ide, virágom!” :):):) … A női lélek érzékeny és igen bonyolult- egy férfi sosem értheti meg igazán!

 

INCI: elszappanosított argán olaj, pálmazsír, kókusz olaj, szőlőmag olaj, ricinus olaj, damaszkuszi rózsa illóolaj, hársfaméz, keményítő, só, titán dioxid, vas oxid, aktív szén

 

mesterséges adalékanyagok: -

 

Méhpempős- levendula mézes olívaszappan

 

méhpempős szappan     Betegen fekszem itthon, vagyis a fekszem, az enyhe túlzás… Pontosítok: feküdnöm kellene, de az ilyesmi nehezemre esik, tiszta időpocsékolás. Szóval gőzölök kamillával, eszem marékszám a vitaminokat, iszom a gyömbéres-fahéjas forralt bort (Ildikó barátném tanácsára :))… Ülök itt a gép előtt, írok, olvasok, nézelődök. Aztán jöhet egy-egy kanálka propolisz, majd előkerül a még időben megrendelt tégely méhpempő is (mintha előre tudtam volna, hogy nemsokára engem is elkap az idei influenza járvány!)… Bambulok. Ez így még mindig elég unalmas. Nézem a méreg drága méhpempőt, hát egy életem, egy halálom- gondolom- jut ebből a szappanba is! Előkapom a kedvenc citromjoghurt szappanreceptemet, mert most pont egy ilyen lágy, gyengéd, selymes állagot szeretnék, amolyan arisztokratikus habzással, amilyet csak egy olíva szappan tud. Két gyors tollvonás, és már át is alakítottam a receptet- lett belőle egy… na ez kacifántos lesz: joghurtos, levendula mézes (kóstoltatok már ilyet?), fehér boros (a forralt boros perceket megörökítendő), méhpempős, méhecskés…??? szappan. Így első ránézésre olyan, amilyet szerettem volna. Vigyázat, a méhecske bőrre kerülve fullánkveszélyes! :)

A méhpempőről fentebb olvashatsz...

INCI: elszappanosított extra szűz olíva olaj, ricinus olaj, tengeri só, levendula méz, méhpempő, méhviasz, bor, joghurt

mesterséges adalékanyagok: illatolaj (méhviasz illat)

 

Cifraszűr

 

nemez szappanok készítése     Átestem a tűzkeresztségen: elkészült életem első nemez szappanja. Nem túl profi, de az enyém, jó érzés lesz majd használni. A fürdőszobámban régen hiányzó kellék a fürdőszivacs, a nemez szappannál pedig ki sem lehetne találni jobb, szebb alternatívát, ráadásul kettő az egyben: dörzsöl is, habzik is!

     Néhány éve megvásároltam Árvai Anikó és Vetró Mihály “Nemezművesség” című könyvét, ahol olvastam a legendáról, mely szerint a vízözön alatt Noé bárkájának a padozatára hullott állati szőrökből állt össze a történelem legelső nemez szőnyege. Igaz, vagy sem, a nemezelés mintegy 6-8 ezer évre tekint vissza, s a magyar kultúrkincs fontos része.

     Az ókori nagy civilizációkban (Mezopotámiában és Egyiptomban, de a kárpát-medencei Körös-kultúrában úgyszintén) már az i.e. 6. évezredben tenyésztették a juhokat. Egy Ur városból (Mezopotámia) származó táblán találkozhatunk először a magyar racka juh ősével – ez a fajta hazánk kivételével ma csupán a Kínához tartozó Kanszu vidékén él. A régi kínai krónikákban a Sárga-folyótól egészen a Dunáig húzódó Szkíta Birodalmat nevezték a “nemez földjének”. Azon a vidéken még a halottakat is gyapjú ruházatban, nemez takarókban temették (érdekes, hogy a testekből vett DNS-minták nem csupán közép-ázsiai, hanem mezopotámiai illetve közép-európai rokonságot mutatnak). Egy Pazirikban feltárt kurgánból nemezből készült nyeregtakarón a turul és a csodaszarvas mintája került elő. A nemez volt akkoriban a szkíták lakhelye, fekvőhelye, öltözéke, Anonymus pedig így írt róluk:

 

“A szittyák valaha igen bölcsek és szelídek voltak, földet nem műveltek, és majdnem semmiféle bűn nem fordult elő közöttük. Ugyanis nem voltak mesterséggel épült házaik, csupán nemezből készült sátraik.”

 

     A honfoglalás kori őseink szintén nemezsátrakban laktak, nemezsüvegeket és vérteket viseltek (a különleges fejfedőket megcsodálhatjuk a Képes Krónika ábrázolásain). Ez a csúcsos, visszahajtott peremű süveg terjedt el az Egyháznál, egy 934-es írásban például a lüttechi püspök szidta az egyházfőket azért, mert magyar süveget hordanak... :)

     Érdekes még a magyar cifraszűr. Ez egy jellegzetes, bevarrott ujjú köpönyeg, amely szintén látható már mezopotámiai ábrázolásokon is. A közép-ázsiai szürmak egyfajta rátétmintás nemez volt, s valóban: a magyar szűr is eleinte hímzett, tűzött nemezből készült, s csak a későbbiekben használtak hozzá posztót. (Szürmak szőrmók??? :))

     Ma újra kezdik felfedezni a nemezt, a magyar népművészeti mozgalom fellendülésével ez a fantasztikus anyag ismét beépülhet életünkbe – úgy gondolom, hogy a magyar szappankészítésben is helye van, ezért egészen biztos, hogy én is folytatni fogom a nemezes szappanok sorát, ugyanakkor remélem, hogy annak, aki eddig még nem kapott kedvet a kipróbálására, adtam a fenti bejegyzéssel egy kis lendületet! (ITT olvashattok egy rövidke nemez szappan gyorstalpalót...)

     A fenti szappanról még annyit: egy fincsi mézes-citromfüvest öltöztettem a mai napon cifraszűrbe, a minta pedig a révbe érést ábrázolja...

 

Mi a birka...

 

nemez szappanok 2     Sosem gondoltam volna, hogy a fenti kérdésre nem tudom a választ...

     Tovább folytattam a mézes-citromfüves szappan korongok nemezelését (lásd fentebb), s a mesémet is tovább folytatom néhány közhasznú információval. Szóval a nemez: gyapjú. A gyapjú azon képessége teszi lehetővé a létrejöttét, hogy az állati szőrszálak képesek összeállni, filcesedni. A nemezhez általában a juhok, birkák bundáját használják. A nemezelő közeg kémhatása nagyban befolyásolja a folyamatot: a házi szappan 8-as feletti pH-ja éppen azért ideális nemez készítéshez, amiért nem ideális a hajmosáshoz: a lúgos közegben a szőrszálak (hajszálak) felületén lévő pikkelyek kinyílnak, így könnyebben egymásba képesek kapcsolódni, mondhatni összegubancolódnak és összeragadnak.

     A hortobágyi racka juh ősi magyar fajta, dugóhúzószerűen csavarodó, hosszú szarvat és durva, hosszú bundát visel. Rokona, a gyimesi racka egy finomabb bundájú faj, a kosok szarva csigás, az anyáké rövid, sarlós. A cigája, a cikta és a merinó csupán a 17-18. század táján került az országba. A merinó őshazája Perzsia volt, finom gyapjának híre, az “aranygyapjú” legendája hamar eljutott a görögökön keresztül Európába is, a mórok és később a spanyolok nemesítették tovább a fajt. A merinó megjelenése gyökeresen megváltoztatta a magyar juhtartást, lévén ezt a fajt már rendszeresen takarmányozni és télen istállózni kellett. Hogy mi a birka? A  birka a népnyelvben a merinó és a magyar racka leszármazottját jelentette...

     Mielőtt gyapjút vásárolnánk ismerkedjünk meg néhány alapfogalommal! Az első, ami a szappan nemezeléséhez beszerzendő, az a bundagyapjú. Általában ezt az anyagot használjuk arra, hogy a szappan felületére egy alapréteget készítsünk nemezből. A rövidebb és durvább szálú gyapjút lapra kártolják: a mosást követően a kártolás egyfajta átfésülést jelent, a kártológép fellazítja és párhuzamosítja a szálakat. A bundagyapjú kiváló például takaró töltetnek, olcsóbb, kevésbé jó minőségű, de kitűnően nemezelhető.

     A szalaggyapjú, vagy fésűsgyapjú hosszabb, finomabb szálakból áll, ez képviseli a magas minőséget- ezerféle színben kapható, főként a merinó fajta szőréből. Ezt használhatjuk a nemez “kihímzésére”, azaz a különféle díszítő munkákhoz, amiket tűnemezeléssel vihetünk fel az előkészített felületre. A színezett gyapjúnál sajnos előfordulhat, hogy rosszul festették meg a szálakat: a gyapjú festése külön tudomány. A lényeg, hogy a festékanyag a gyapjú pigmentlemezei alá kerüljön az eljárás során, ne a szálak felszínére, különben ha a rosszul festett anyagot víz éri (márpedig a nemezelés során, de főleg a nemez szappan használata során ez történik) a színanyag szakszóval “levérzik”, azaz a gyapjú ereszteni fogja a színét és megfesti a környezetét. (Sajnos sokszor kapni rosszabb minőségű festett gyapjút...)

     A nemezelő tűről se feledkezzünk el! Többféle méretben szerezhető be, én egyelőre csak a nagyobbakkal kísérleteztem: rendkívül hegyes, háromélű eszköz, melynek élei be vannak rovátkázva annak érdekében, hogy megakadjon bennük a szál és ezzel elősegítse a nemezelődést.

     A mostani munkáimat kizárólag szárazon, tűnemezeléssel készítettem: meg vagyok elégedve az eredménnyel, gyanítom, hogy nem feltétlenül nyúlok a következő alkalommal sem a vízhez... de jó pap holtig tanul, szóval majd meglátjuk: ez a mese is megéli még a századik epizódot! :)

 

Felhasznált irodalom:

Árvai- Vetró: Nemezművesség

 

Honey, wash the kids!

… avagy egy lófarknyi bejegyzés a (z)abrakról, mézzel vagy méz nélkül

 

zabos-mézes szappan     Kecsketej, tökmag olaj, méz és propolisz, no meg zabkorpa- és megint csak arra használom az éppen elkészült szappanomat, hogy ürügyet nyújtson egy új téma bemutatására a Műhely oldalán. Ma a zab kerül terítékre, ami az utóbbi évek hobbi szappanos hullámának egy, már klasszikusnak mondható adalékanyagának számít, de a nagy kozmetikum gyártók szintén nagyon kedvelik, még gyermekeknek szánt termékekhez is gyakran használják. Fürdőkészítményekben való alkalmazásának gyökere egészen a régi korok népgyógyászatáig nyúlik vissza, a zabszalmafürdő nyugtató hatását már öregjeink is jól ismerték. Ez a nyugtató hatás kívülről és belülről egyaránt működik: antidepresszánsként a benne található alkaloid, az avenin (a növény latin nevéből: Avena sativa) miatt alkalmazható alkoholos kivonatként elkészítve, fürdővízben pedig főként a kovasavtartalom az alapja hatékonyságának. Összehúzó és gyulladáscsökkentő erejéhez természetesen egyéb anyagok is hozzájárulnak, ú.m. a benne található ásványi anyagok (pl. a nagy mennyiségű cink), a karotin és ez a növény is tartalmaz szaponinokat - az ilyen típusú adalék pedig a szappanban „technológiai szempontból” is jól jöhet!

     Lássuk tehát, hogy külsőleg milyen betegségekre alkalmazzák! (A tévedések elkerülése végett: természetesen egy anyag elemzésénél nem konkrétan a zabnak a szappanban betöltött szerepéről írok, bár nem vagyok híve a mostanában lábra kapott buta dogmának sem, miszerint a szappant csak lemossuk és semmiféle hatással nincsenek a benne felhasznált anyagok a bőrünkre…de erről már írtam: ITT).

     Miután kiváló gyulladáscsökkentő anyag, így a zabot régóta használják mindenféle viszkető, kiütéses bőrbetegségre, megkezdve a csecsemők fejkoszmójától (tejótvar) az egyszerű rovarcsípéseken át egészen a különféle ekcémás tünetekig, de a pattanásos, zsíros bőrre, vagy egyszerű napégésre sem rossz választás. Zabfürdőhöz először el kell készíteni egy adag zabteát: 10 dkg zabszalmát 2 liter vízben 15 percen át forralva, majd leszűrve és a fürdővízhez adva érezhetjük a leginkább a zab bőrre gyakorolt áldásos hatását. A modern világ kitalálta már a szofisztikált nevű zab kolloidot is, ami tulajdonképpen nem más, mint finom porrá őrölt zab (azaz a lovak orra elől elhalászott, drágán árult olcsó alapanyag…:)). Ha ezt adjuk a fürdővízhez (akár házilag is elkészíthető, ha van egy jó masinánk hozzá a konyhában), főleg egy kis tejporral keverve, akkor igazán kényeztető fürdőben lehet részünk… Ugyanakkor a zab kolloid krémekben és bőrradírokban is remekül megállja a helyét, nemrég készítettem vele egy kávés testápoló tejet (lásd ITT), ill. alkalmas még száraz samponnak, ehhez sokszor szódabikarbónával keverik (a zab mennyiség max. 50%-a). Használata egyszerű; felvisszük a haj tövére, jól átmasszírozzuk vele a fejbőrt, majd amikor felszívta a zsírt jól kifésüljük a hajunkat – átmeneti, gyors megoldásként néha-néha megteszi… A kencekészítők az eddig leírtakon felül ismerhetik a zabnak még egy fontos tulajdonságát: táplál, hidratál, az anti-aging kozmetikumok kedvelt összetevője a kereskedelemben kapható hidrolizált zab protein, mely a selyemproteinhez hasonló adalékanyag.

     S hogy a házi szappanban milyen? A gyengéd, puha zabpehely finoman hámlasztja, dörzsöli a bőrünket, kíméletesen tisztít, amikor egy fárasztó nap után a zuhany alatt állva masszírozzuk át testünket egy csepp édes-mézes élvezettel!