contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

GYÓGYÍT-E A SZAPPAN?

 

főnix szappan     A főnix könnye ugyebár gyógyít, mint az köztudott... :) De mi a helyzet a képen látható madárkával?

     Ez a rövidke bejegyzés egyszer egy hírlevelemben jelent meg, akkor egy hozzám intézett kérdésre reflektálva. Sajnos azóta is sok negatív véleményt olvasok arról, amikor valaki gyógynövényt tesz a szappanjába, és leírja mellé, hogy adott növénynek milyen hatása lehet – egyesek ezt szinte bűnként, a vásárlók becsapásaként, vagy jobb esetben egyszerű marketing fogásként értelmezik. Nálam marketingről szó sincs (nem vagyok szappan áruda), viszont én is szeretek gyógynövény ismertetőket írni, hiszen érdekesek, s olyan dolgok ezek, amikről jó tudni. Igyekszem általánosságban fogalmazni, nem állítani szent meggyőződéssel, hogy adott herba egy szappanon keresztül is hat, hiszen (szappanra vonatkozó) kutatási eredményeknek híján vagyunk. Ugyanakkor elgondolkoztatok-e azon, hogy miért is ne tehetné???

 

1. Amennyiben a bolti szappanokban lévő SLS problémákat okoz (ekcémát például), akkor egy gyógynövényesnek is lehet hatása. Miért van az, hogy a negatív példát könnyűszerrel elhisszük, sőt mindenki számára egyértelmű, az esetleges pozitív példát pedig ennyire nehéz elfogadni? Ha nem számít, hogy mi van egy szappanban, akkor minek kezdünk bele egyáltalán a háziszappan készítésbe (hiszen a boltit is "csak lemossuk", nem érintkezik a bőrfelülettel túl sokáig)...


2. Vannak olyan gyógyhatású anyagok, amik pillanatok alatt szívódnak (az orbáncfű hipericinje például akkor is hat, ha csak a lábvizedbe teszed).


3. Ha nem zuhanyzáshoz használod, akkor elég hosszú ideig fogsz üldögélni a szappanos fürdővízben. Kombinálhatod is a dolgokat a fürdővízhez adagolt extra olajokkal, növényekkel... stb.


4. Ha választhatsz, akkor miért ne válaszd azt, amiben van némi extra?


5. A gyógyszappan, mint kategória, hivatalosan elismert dolog (a gyógyszertár is árul ilyesmit, pl. kénes, ichtiolos, timolos= kakukkfű hatóanyaga... stb.)- bőrproblémák esetén mindenképpen lehet akár egy szappan is egyfajta "gyógyszer". (Nem véletlenül van manapság ekkora keletje pl. a kecsketejes szappanoknak az ekcémások körében.)


6. Természetesen a köszvény nem fog elmúlni tőle, ám ha egyébként is kezelünk egy betegséget például valamilyen gyógynövénytartalmú kenőccsel, teával, borogatással... miért ne egészíthetnénk ki a terápiát egy hasonló hatóanyag tartalmú tisztálkodószerrel?

 

     Remélem sikerült gondolatokat ébresztenem, a célom csupán annyi, hogy azért, mert teszem azt egy „vélemény diktátor” valahol kijelentette, hogy „ugyan már, a szappan az csak szappan”, még ne felejtsünk el a saját fejünkkel gondolkozni, vagy a kérdést esetleg ennél picit árnyaltabban körbejárni.

     Végül azok, akik szeretnének arról is olvasni, hogy eleink milyen gyógyászati célokra használták a házi szappanokat, ugorjanak ERRE a cikkre.

 

További jó olvasgatást!