contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

Folyékony szappanok

 

Bevezető

BÚÉK 2016- Fenyőgyantás gélszappan

Rózsás folyékony szappan alkannával

 

Bevezető

 

folyékony szappan házilagAhhoz, hogy végleg el tudjuk hagyni az életünkből az SLS-t, parabéneket és egyéb allergén anyagokat tartalmazó szereket, muszáj megismerkednünk a folyékony szappankészítés rejtelmeivel. Mert házi pipereszappant még csak kap az ember a kereskedelemben, hajat is moshatunk ilyennel, és ha nagyon utánajárunk, akkor egészen jó bio fogkrémeket is találhatunk... de mi a helyzet például a mosogatószerekkel? Egy igazi háziasszony keze elég gyakran ázik a mosogatólében! Meg vagyok győződve, hogy amíg egy ekcémával küzdő ember ezeket le nem váltja, addig bizonyosan nem fog megszabadulni kínzó bőrbetegségétől! Ennek ellenére méltánytalanul keveset foglalkoznak ezzel a témával még azok is, akik házikozmetikum gyártásra adták a fejüket! Vannak ugyan alternatívák... “reszelj le 10 dkg házi szappant és oldd fel vízben”, meg ehhez hasonlók. Na, ez már nekem túl házi... nem a profi megoldások közé tartozik. Ellenben megfőztem ezt a jó kis folyékony szappant, s rögtön kipróbáltam mindenre, amihez eddig folyékony tisztítószereket használtam. A legtöbb területen bevált. Ezen a helyen összetevőkről nem kívánok írni, csupán a tapasztalataimról néhány pontban:

1. a házi folyékony szappanok általában hígak a boltiakhoz képest- sikerült kellően besűrítenem bórax segítségével, így az enyém is gél állagú, mint a bolti, de itt jön a DE: nem kell fél óráig súrolni a bőrt tőle, amíg az ember megszabadul attól a csiganyáltól, amit a bolti tusfürdők képeznek a bőrön.

2. samponnak jobban bevált nálam, mint a sima szappanok, kevésbé alkalikus, mint az előbbiek. A főzött káliszappan "enyhébb", mint a nátrium-hidroxidos társa, így kevésbé igényli az ecetes öblítést.

3. mosogatószernek kiváló (ebben az esetben át kell gondolni, hogy milyen illóolajokkal illatosítjuk- az enyémbe most teafa, menta és boróka került). Az egyetlen probléma, hogy luxus ezzel mosogatni (a végén még marad a reszelt szappan...:)), persze aki ekcémás, annak azért ajánlom figyelmébe a gyógyszertári szteroidos kenőcsök helyett!

4. habfürdőnek pocsék, vagyis nem nyújtja azokat a funkciókat, amik miatt anno a bolti olcsó habfürdőt beletettem a fürdővízbe (tartós hab, nem ragad a kosz a kádra...stb.). Ezzel még kísérleteznem kell...- remélhetőleg később szolgálhatok valamilyen megoldással:)

 

 

BÚÉK 2016- Fenyőgyantás gélszappan

 

 

gélszappan házilag     Már nagyon vártam a pillanatot, amikor lezárhatom végre azt a nehéz évet, ami mögöttem van. Végre eljöttek az ünnepek, és ahogy bámultam a fenyőfát egyik este, eszembe jutott, hogy fenyőgyantás kísérletbe fogok. A végeredmény a képen látható levendulás gélszappan lett, csodás buborékok csillognak a kristálytiszta borostyán masszában- szinte kérte, hogy üvegpohárba töltsem, és ezzel köszöntsem az oldal olvasóit az év első napján! :) Ezúton kívánok tehát Sikerekben Gazdag, Áldott, Békés Új Esztendőt!

     Néhány szó a fenyőgyantáról: a szappankészítésben használt hagyományos alapanyag, melyet a terpentinbalzsamból nyernek a balzsamban lévő illóolajat vízgőz desztillációval eltávolítva, diterpének és lignánok alkotják. Az elszappanosított gyantasavak igen jó habzóképességűek, régen akár 40 %-ig is használták szappanreceptekben (főleg faggyú és ricinusolaj mellett). Másik előnye, hogy a nyert szappan igen kevéssé hajlamos az avasodásra, tehát kelátképzők alkalmazása a fenyőgyanta tartalmú szappanban szükségtelen.

     Régebben a fenyőgyantát gyakran használták a népgyógyászatban, köhögésre köptető szert készítettek vele, erőteljes fertőtlenítő hatású, vérzéscsillapító, idegi eredetű fájdalmakat enyhítő orvosság volt. Kiváló illatszer alapanyag, azon kevesek közé tartozik, melynek az illata elszappanosodás után is jellegzetesen felismerhető a szappanban, ugyanúgy, ahogy a finomítatlan shea, vagy a kakaóvaj.

     A fenyőgyanta azt hiszem, hogy örökzöld lesz, ami a szappanjaimban használt alapanyagokat illeti, úgyanúgy, ahogy szülőatyja, a fenyő.  Új év új hajnala, ébredés egy reményteli, szebb évre, új és új szappanos kísérletekre, új utak felfedezésére…

 

Reményik Sándor: A fenyők álma

 

A fellegek a fenyők álmai.
Az ágak között megrekednek.
Azután futásnak erednek,
Vagy halkan suhannak odább,
Mint foghatatlan, lenge holmi,
Testetlen, fátylas délibáb.
Az álmok sorsa: eloszolni.

Néha úgy szállnak, fehér csipkeként.
Hogy alig-alig fedik el a fényt.
Ezek a boldog álmok.
Aki ily álmot látott,
Annak a fának hálálkodni kell.
És hogyan hálálkodik a fenyő?
Hogy ezerszeres illatot lehel.

S néha jönnek gomolygón, nehezen,
Szurony sem szaggatja meg odafenn,
Csak néha üti át
Egy órjás dárdáját a fellegen.
Ezek a gonosz álmok.
Aki ily álmot látott,
Reccsenve jajdul, álmában kiált,
Lát fekete vért és piros halált.

De lassan elszáll jó és gonosz álom,
Valahol virrad már a láthatáron,
Oszlik a köd,
A pára már kevés.
Aranyderűvel messze valahol
A kék ég jő: az örök ébredés.

 

Rózsás folyékony szappan alkannával

 

alkannás folyékony szappan     A folyékony szappanokkal folytatott kísérleteimnek egy érdekes állomásához érkeztem. Hogyan színezzük természetes tusfürdőnket növényi színezékekkel? Első próbálkozásaim egyike egy alkannás verzió elkészítése volt, mivel elég sok levendulás szappant készítek. Arra gondoltam, hogy kapok egy szép lilás árnyalatot majd, nem vettem figyelembe, hogy a folyékony szappanok vizes oldatok, tehát az alacsonyabb TFM érték miatt alacsonyabb lesz a végső pH. Az alkanna természetes indikátor, tehát a kémhatás szerint változik a színt adó vegyület, az alkannin szerkezete. A végeredmény meglepett. Maga a szappanmassza gyönyörű padlizsán lila volt, az elkészült tömény szappan pedig szinte fekete, így arra az elhatározásra jutottam, hogy elég lenne, ha csak színezőként adnám hozzá néhány, már kész szappanomhoz. Ahogy azonban elegyítettem a levendulás tusfürdőben, nem éppen levendulához méltó árnyalatot kaptam: az alacsonyabb pH miatt kezdte visszanyerni az eredeti, meggypiros színét. A szappankészítés már csak ilyen: sokszor menet közben jön az ihlet! Még szerencse, hogy volt itthon néhány üveg természetazonos rózsa illóolajjal készült tusfürdő is! :)

     A mai napom tehát napsütésben, virágos hangulatban kezdődött, így gondoltam meglepem a Téesz olvasóit egy pillanatképpel: a fotón a régi gélben lassan, mindenféle geometriai alakzatban elegyedő meggypiros új szappant láthatjátok. Spontán szappanfestészet?

 

PS: Az alkannáról és a vele rokon kínai gyöngykölesről bővebben ITT és ITT olvashatsz – remek gyógynövények, érdemes velük egy picit közelebbről is megismerkedni!