contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

Klasszikus háziszappanok

 

Oliva-shea natúrszappan

Oliva-babér natúrszappan

Kamilla- körömvirág szappan

Levendula szappan

Levendulás kasztíliai szappan ("Kékszín-szappan"- lásd szappanok Arábiából)

"Kékfestő"- szappankészítés a hagyományok útján (lásd természetes színezékek a szappanban)

 

 “Bőrünk álma”  olíva- shea natúrszappan

 

natúr szappan“Folyékony arany”: így nevezte Homérosz az olajbogyóból készült értékes olajat. Az olívaolaj ősidőktől fogva több volt, mint élelmiszer, és ez a mai napig igaz a Közel-Keleten. Manapság ugyan rituális célokra már nem használják, ám a bőr- és hajápolásban rendszeresen. Már a korai IX.sz-ból maradtak ránk feljegyzések az arab alkimistáktól az akkori szappanokról, amit olívaolajból és fahamu lúgjából főztek. Tehát a világ első toalett szappanjai olívaszappanok voltak! A világ legrégebben működő szappankészítő üzemében, a szíriai Aleppóban több ezer éve a hagyományos módszerrel, nagyrészt olívaolajból főzik a szappanokat. Arab családom férfi és nőtagjai pedig a kertben termett és saját préselésű házi olívaolajat használják például hajbalzsamnak. Most jönnek a közhelyek: az olívaolaj igen gazdag telítetlen zsírsavakban és antioxidánsokban, magas E-vitamin tartalma nemcsak gátolja a bőr öregedését, de segít a bőr megújulásában is. Felfrissít, hidratál és regenerál egyben. (Bocs, de muszáj volt... tényleg így van:):):))

Shea vaj (karité vaj): az afrikai szappanok alapanyaga. Tradicionális módon állítják elő az afrikai asszonyok a shea dióból, így megőrzi teljes vitamintartalmát, ipari maradványanyagoktól mentes. Titka, hogy összetétele nagyon hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételéhez, ami az egyik legtökéletesebb bőrápolóvá anyaggá teszi. A legtöbbször alkalmazott anyag ekcéma esetén (csecsemőknél is), mert nem csak táplál, de gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató anyagokat is tartalmaz. Mélyen felszívódik, hidratálja a bőrt, ezáltal egyben csökkenti a ráncok kialakulását. Latexérzékenység esetén azonban kerülendő!

 

INCI: elszappanosított olívaolaj (40 %), finomítatlan shea vaj (30 %), ricinusolaj, kókuszolaj

 

mesterséges adalékanyagok: -


 “Dicsőség és béke”  olíva- babér natúrszappan


olíva-babér szappanAz olajágat tartó galamb bibliai szimbólum, az új otthon jele volt az özönvíz idején, olajág a béke szimbóluma is, a babérkoszorú pedig a győzelemé és a dicsőségé- innen ennek a szappannak a fantázianeve.

Az aleppói szappan mintájára készülő szappan elkészítése minden szappankészítőnél szinte kötelező, számomra pedig különösen az. Hát elkészült, úgy, ahogy azt kell: nem hideg eljárással, hanem főzéssel. Aleppóról fentebb már esett szó- remélem ha legközelebb eljutok Szíriába, akkor meglátogathatom a neves szappankészítő várost is, s mihamarább béke lesz arrafelé... “Insallah!”- mondanám arabul...

 Az olívaolaj szappanok reneszánszukat élik: egyre többen esküsznek a hatásukra. A szappanok történetét nézve a világon legrégebben működő szappanműhelyekben, Aleppóban, vagy a franciaországi Marseille-ben valóban tisztán növényi olajokkal, túlnyomórészt olívával készítik a tisztálkodószereket, de a híres kasztíliai szappan is olíva.

 Babérolaj: mindenki a kiváló bőrápoló tulajdonságait ecseteli, ami igaz, de a szappanba nem csak ezért diktálta bele a több ezer éves arab tapasztalat. Egy szappan tisztító hatását az olajok laurinsav és mirisztinsav tartalma adja. Ez a valódi oka annak, hogy a szappankészítők majdnem minden szappanba tesznek magas laurin- és mirisztinsav tartalmú kókuszolajat. A laurinsavat viszont, ahogy a neve is mutatja, nem kókuszból, hanem babérolajból nyerik az iparban. Hát ezért tud az aleppói szappan tökéletes lenni csupán két olaj felhasználásával: az olíva hidratál és táplál, a babér fertőtlenít és tisztít! Hiába: egyszerű, letisztult, ősrégi recept!

 Ezt a szappant hipoallergén jellege és extrém hidratáló tulajdonsága miatt olyan bőrbetegségekr esetén is alkalmazhatjuk, mint a pikkelysömör, ekcéma, neurodermitisz. A babérolaj fellazítja a bőrt és erős antiszeptikus hatású, emiatt korpás hajra akár samponszappannak is használhatjuk. Csak megjegyzem, hogy a babérolajat bedörzsölő szerként is szokás alkalmazni ízületi problémákban szenvedőknek, gyulladások, ínszalag letapadások esetén jó szolgálatot tehet. Nyáron pedig az illata elűzi a rovarokat!:)

  Ja és el ne felejtsem: az olívaolaj házi, saját olívatermésből!!! Így az igazi...:)

 

INCI: elszappanosított házi olívaolaj ( 50 %), babérlevél macerátum szintén házi olíva olajban saját, friss babértermésből (30 %) és finomítatlan babérolaj (20 %)

 

mesterséges adalékanyagok: -

 

(a képen látható egy eredeti aleppói szappan is, a hosszú érés alatt kívülről bebarnul, de belül zöld színű marad)


 Kamilla- körömvirág szappan


kamilla-körömvirág szappanKi ne ismerné ezt a két gyógynövényt? Azért álljon itt néhány gondolat róluk: mindkét növény fő jellemzője, hogy gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz. A kamilla esetében a hatóanyag főként az olajában koncentrálódik, amely az azuléntartalom miatt sötétkék színű. Igazán különleges, nem igaz? S bár ez az olaj aranyárban van, úgy gondoltam, nem igazi egy kamillás szappan, ha nem kerül bele valamennyi (természetesen a kamillatea mellett).

A körömvirág olajat (macerátumot) frissen gyűjtött növényből saját magam készítettem, majd a növényt magát bele is daráltam a szappanmasszába. Kiemelkedő helyet foglal el a gyógynövények között. A népi gyógyászatban elterjedt volt a különböző érrendszeri problémák (visszér) körömvirág kenőccsel történő kezelése, a növény eltünteti a vérömlenyeket, csakúgy, mint az öregkori máj- és pigmentfoltokat. Mivel az aranyér is érrendszeri probléma, ez a szappan például jó választás lehet. Az érdes, rákgyanús bőrfoltokat szintén megszüntethetjük körömvirággal. Természetesen a szappan lemosásra kerül, így a hatóanyagok nem sokáig érintkeznek a bőrrel, de használatát kombinálhatjuk akár egy jó körömvirágos-kamillás ülőfürdővel, és a hatás nem marad el!

 

INCI: elszappanosított körömvirág macerátum (olívaolajban), kamillaolaj, szőlőmag olaj, pálmaolaj, kókuszolaj, házi libazsír, kamillatea, körömvirág őrlemény

 

mesterséges adalékanyagok: -


 Levendula szappan


levendula szappanMiért kell a levendula szappannak kötelezően lilának lennie? A levendula semmilyen részéből készült kivonat, hidrolátum, tinktúra vagy macerátum sem lila- ellenben a friss levendulalevél (ami legalább olyan erőteljes illatú, mint a virág) gyönyörű almazöld színűre festi a szappanmasszát, a szappanunknak pedig semmihez sem hasonlítható friss levendulaillatot kölcsönöz- egészen más, mint egy csak levendula illóolajjal készült szappan.

A növényt Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban a test- és szépségápolás egyik alapvető kelléke volt. Latin neve, „lavare”, annyit tesz: mosni – a szappanok klasszikusnak számító alapanyaga. Rendkívül kellemes illatú, nyugtató hatású olaja a bőrápolásban kiválóan alkalmazható, igen sokoldalú: fájdalomcsillapító, nyugtató, enyhíti a rovarcsípés kellemetlen tüneteit és nem utolsó sorban fertőtlenítő hatású; gyakran használták a középkori pestisjárványok idején, és például a II. világháborúban is sebfertőtlenítő szerként volt ismeretes.

Mivel a gyógynövényes szappanjaim általában két gyógynövény kombinációjára épülnek, a levendulához a vérehulló fecskefüvet társítottam, de csak kis mennyiségben. Az ebben található kelidonin nevű alkaloid fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású, ám a népi gyógyászatban gyulladásgátló hatása miatt külsőleg a bőr kóros elváltozásainál (ekcéma, szemölcs, tyúkszem) használják. Szemölcs kezelésére sejtosztódást gátló hatása miatt alkalmas, mely fehérjebontó hatással párosul.

Összegezve: ez a szappan nagyon jól fertőtlenít, és a már meglévő, vírusfertőzések okozta esetleges apró bőrkinövésekre, fibrómákra, szemölcsökre jótékonyan hat.

 

INCI: elszappanosított levendula macerátum (olívaolajban), levedula olaj, vérehulló fecskefű macerátum (olívaolajban), szőlőmag olaj, pálmaolaj, kókuszolaj, házi libazsír, levendula hidrolátum, levendulalevél őrlemény

 

mesterséges adalékanyagok: -