contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

ORGANIKUS KRÉMEK

 

egy recept- három szín (emulziós krémek)

rózsavizes nappali arckrém érett bőrre

napsugaras argán szemránckrém

azulénes krém irritációra hajlamos száraz bőrre

tejkrém

mirhás krémből hajpakolás?

kézápoló kókusz balzsam (zsíros krémek)

tavaszi liposzómás virágtej

szappanklub 2015 január: wellness délután

          hidrolátum (párlat) készítése házilag

          arclemosó tej (Both Timi receptje)

          arcradír (Both Timi receptje)
          arcpakolás (Both Timi receptje)

          tápláló, bőrvédő krém (Both Timi receptje)

Hétolajos szemránckrém

Zi Cao krém

Egy szál rózsa Anyák napjára

Szilárd sminklemosó balzsam

 

Egy recept –három szín

 

     A kedvenceim azok az emulziós krémek, amelyek gyorsan és nyomtalanul felszívódnak a bőrbe. A múlt évben született egy olyan alaprecept, amely ilyen krémek előállításához kiváló, most ezt mutatnám be háromféle kivitelben…

 

Egy recept- három szín I: rózsaszín

 

Rózsavizes nappali arckrém érett bőrre

 

     rózsavizes arckrém házilagEz a kence volt az első a sorban, gyerekkori barátnőm kérésére készült, aki rajong a rózsaszín dolgokért, tehát két feltételt szabott: az első, hogy egy nagyon könnyű krémet szeretne, a második, hogy legyen a színe rózsaszín. Annak, aki organikus dolgokban gondolkodik fel van adva a lecke… Szerencsére épp akkortájt készítettem vörös rózsából hidrolátumot, melyből előzőleg egy csodálatos vörös színű rózsa gél került ki, az arckrém is érett bőrre készült volna (ehhez kitűnő választás a rózsa), tehát a vízfázis adott volt. Második lépésben készítettem egy rövid listát azokról az anyagokról, amik hatásukat tekintve beleillettek a képbe, s gazdagíthatnak egy ilyen kozmetikumot. A krém végül igen bonyolult lett, de ne ijedjünk meg, nézzük meg először a leegyszerűsített alap recepjét:

 


 15 g szobahőmérsékleten folyékony olaj

 5 g glicerin-sztearát

 3 g cetilalkohol

 60 g vízfázis

 

     Az olaj mennyiségét két részre osztottam, a felét jojoba olaj adta, ami az egyik kedvencem. Tulajdonképpen nem is olaj, hanem egy könnyen felszívódó, folyékony viasz, ami segít a bőrben tartani a nedvességet, ugyanakkor egyáltalán nem hagy zsíros érzetet maga után. Ebben olvasztottam fel a konzisztencianövelő ("állagjavító") cetilalkoholt és az emulgátort, majd hozzáadtam 50 g rózsa hidrolátumot melegen.

     Az urea (karbamid) szerintem a legfontosabb és leghatékonyabb összetevője egy olyan krémnek, amit hidratálásra szánunk. A szervezetben sok helyen szerepel, a bőrön kívül nagy mennyiségben az emberi vizeletben található meg, ezért volt olyan hatékony öregjeink régi vizeletterápiája főként a bőrbetegségek kezelésében (erről írok még ITT). Hál’isten beszerezhető a dolog kulturáltabb formában is. Az ureáról azt kell tehát tudni, hogy előzőleg vízben (vízfázisban) oldva tudjuk a krémünkhöz adagolni, ebben az esetben 12,5 g rózsavízben oldottam fel 2 g ureát, ez ment még az emulzióba, mielőtt az érzékenyebb olajokat hozzáadtam volna. A választás a málnamag olaj, uborkamag olaj, búzacsíra olaj kombóra esett (a zsírfázis másik fele). Kapott még a krém 5 g aloe vera gélt, 5 ml acmella kivonatot (egzotikus összetevő, ránctalanító készítményekben használható), 2,5 g glicerinben elkevert késhegynyi hialuronsavat és egy csepp E vitamint.

     A hialuronsavat a nagy kozmetikum gyártó cégek csodaszerként reklámozzák, hát valljuk be, nem is olyan nagy csodaszer, mert ahhoz, hogy valóban hasson be kell injekciózni a bőrbe; a nagy molekulák képtelenek kívülről felszívódni. Ellenben óriási mennyiségű vizet képes megkötni (a ráncokat is „így nyomja fel belülről”), ugyanakkor ezt a tulajdonságát az egyszeri házikence készítő ki tudja használni arra, hogy a krém idővel ne veszítsen a víztartalmából, ne sűrűsödjön be. Én ezért szeretem nagyon- az így készített kencéim fél év múlva is ugyanolyan minőségűek, mint frissen. Visszavonom, amit mondtam: mégis csodaszer!:)

     Végül az illóolajról, a színről és a tartósításról: a rózsavizem ugyan gyönyörű vörös volt, de kevésnek bizonyult ahhoz, hogy igazi szép rózsaszínt kapjak. Megtoldottam egy kis természetes színezékkel: bíbortetű kivonattal. A finnyásabb olvasóknak most elmondom, hogy a bíbortetű másik neve az E120 jelű vörös élelmiszerfesték, ami annyit tesz, hogy valószínűleg mindannyiunk szájában járt már… :):):) … ezek után egy arckrémben már nem is olyan nagy szám, nem igaz…? Ezekhez az összetevőkhöz virágillat dukál! A rózsa illata számomra édes illat, nem szeretem gerániummal helyettesíteni (valódi rózsa illóra nem futja egyelőre), ezért én a jázmint választottam. Ez keveredett a Biokons nevű illóolajokból készült organikus tartósítószer illatával- nagyon kellemes lett a végeredmény mindenféle szempontból- a barátnőm már egy éve csak ezt a krémet hajlandó használni!

 

Egy recept-három szín II: narancs

 

Napsugaras argán szemránckrém

 

argán olajos szemránckrém házilag     A sógornőm kérte tőlem. Az alapötletet (és receptet) a fenti gazdag krém adta, a napsugaras hangulatomat pedig a krém színe tükrözi, mert ilyet csak jókedvvel lehet készíteni!:)

      Az alapolaj, ami a rózsavizes krémben a jojoba volt, most argán (7,5 g). Az argánról egy elég hosszú cikket írtam, s mivel lusta vagyok újra leírni, hogy mi is ez, aki bővebben kíváncsi rá, az ITT olvashat róla rendkívül részletesen. A zsírfázis másik fele a két, magas karotenoid tartalmú, és ennek megfelelően megkapóan narancssárga színű vadmurok és buriti olaj volt. Innen a szín- tehát semmi mesterséges festék! Egy ismerősöm kérdezte, hogy nem lesz-e az ember sárga ettől a krémtől: az én bőröm imádja, nyomtalanul felfalja az egészet!:)

      A répaolaj (Daucus carota) az egyik leghatékonyabb ápolója az öregedő bőrnek, kiváló választás a szemkörnyéki redők kisimításához és pigmentfoltok halványításához, a buriti olaj pedig nagyon jó fényvédő tulajdonságokkal is rendelkezik, tehát védi a bőrt a káros sugárzástól, ezáltal is késleltetve a ráncosodást.

      A vízfázist itt is rózsavíz adta, csak itt egy színtelen változat (meg akartam őrizni a gyönyörű narancssárgáját a karotinos olajoknak), és természetesen ebbe is került minden jóból: E vitamin, urea, hialuronsav, aloe… Ez a krém is nagy kedvenc lesz, azt hiszem!

 

Egy recept- három szín III: kék

 

Azulénes krém irritációra hajlamos, száraz bőrre

 

azulénes krém házilag     Jött a szomszédasszony is krémért… Az ő bőre száraz, érett, különböző természeti hatásokra (hideg, szél, napsütés…) gyakran kicserepesedik, vörös, gyulladt foltok jelennek meg rajta. Két dolgot gondoltam elengedhetetlennek ebben az esetben: az egyik a ligetszépe olaj, a másik a megemelt mennyiségű urea (ureáról ITT).

      A ligetszépe egy sárga vadvirág, mely valószínűleg Dél-Amerikából indult hódító útjára, a XVII. században Angliában már közismert gyógynövény volt, mint a „király mindent gyógyító szere”. A sejtműködés normalizálásához szükséges linolsavakban gazdag (az olaj több, mint 70 %-a!), 10 %-át pedig az ún. gamma-linolénsav (GLA) teszi ki, ennek köszönheti erős antioxidáns tulajdonságát, tehát olyan -anyagcsereproblémákkal is összefüggésben álló -betegségeknél alkalmazható jól, ahol a GLA termelődés gátolt, ilyen az ekcéma is, de más gyulladásos folyamat is jól kezelhető vele (pelenkakiütés, sömör…). A GLA fontos alkotója a sejtfalnak, s ha mennyisége lecsökken, az a sejtek kiszáradásához, a bőr ráncosodásához, szélsőséges esetben allergiás, gyulladásos elváltozásokhoz vezet. A ligetszépe olaj mellé a jojoba olaj került- ha már elértük, hogy a bőr ismét hidratált, a jojoba segíteni fog meg is tartani a vizet.

      A kék szín kérdése: az általam ismert olajok közül a legeslegszebb a cickafark sötétkék, azulénes illóolaja (az azul spanyolul kéket jelent). Ilyen még a német kamilla is, de a cickafark olajat én jobban szeretem (illatát, színét, gyógyhatását). Az új hámréteg képződését és a gyulladás visszaszorítását segíthetjük vele, az új bőr pedig már egészségesen tud majd működni a krém többi összetevőjének köszönhetően: a vízfázist ez esetben sima desztillált víz adta, a többi extra összetevő (aloe vera, nagyobb mennyiségű urea, hialuronsav, E- vitamin) azonban ugyanúgy belekerült ebbe a krémbe is, mint a fentiekbe.

      Egyelőre itt ér véget az egy recept- három szín története, de egészen biztosan nem végérvényesen, tervezem még az elkészítését más variációkban, és remélem, hogy azoknak is a szívéhez nő majd, akik kipróbálják!

  

Tejkrém arcápoláshoz éjszakára (keringésjavító, mélytápláló hatású)

 

tejkrémA legelső saját krém receptem. A múlt nyáron készült, igyekeztem mindent beletenni, ami szem-szájnak ingere... vagyis bőrnek s hámnak... Amit tudni illik erről a kencéről, az az, hogy egy 40 év körüli száraz bőrű hölgynek készült (ez én vagyok :)). Magam is meglepődtem a végeredményen, nagyon jó lett. A cél egy olyan gazdag krém összeállítása volt, mely egyben hatékonyan ránctalanít (nem vagyok ugyan még túl vén boszorka, de reméljük késni fog a dolog, múlni már biztos nem... szóval kell ez a krém...!:)).

A kecsketejet nem csak a szappanban szeretem. A fürdővízbe öntve fejti ki igazán jótékony hatását, de – vállalkozó kedvű lévén – elgondolkoztam, hogy esetleg milyen formában tudnám krémeknél is bevetni. Végül – félve attól, hogy az anyag hamar megromlana tőle – a bio kecsketejporra esett a választásom. A tejféleségek szerepéről a szépségápolásban írtam a tejes szappanoknál (lásd itt: Szappanok típus szerint / Tejes szappanok)- általánosan és bőrbetegségekre is jók, ezen felül a kecsketej Q10 koenzim tartalma miatt talán az egyik leghatékonyabb tejféleség az öregedésgátlásban is.

A bázisolajok a shea vaj és az argán olaj! A karitévaj mélytápláló, szabályozza a faggyúmirigyek működését, rendkívüli módon képes a bőrt hidratálni, gyulladáscsökkentő, egyszóval maga a tökéletes zsíradék. (Erről bővebben: Házikence receptek / Biokozmetikum alapok: a shea vaj.) Argánolaj: na ez az, amiről azt szokták írni, hogy 40 felett kötelező! (Bővebben: Házikence receptek / Hej, a marokkói piacon, piacon!)

Végül pedig a krémben felhasznált gyógynövény: a varázsmogyoró kivonat. Segíti az arcbőrben lévő hajszálerek "összehúzódó képességét", keringésjavító hatása által pedig támogatja a fenti hatóanyag kavalkád felszívódását is. Amit viszont muszáj megjegyeznem: a varázsmogyoró (Hamamelis virginiana) fő erejét magas csersavtartalma adja, ezt azonban a kereskedelemben kapható hamamelis-víz néven árult szer már nem tartalmazza. Az ok az, hogy ezt (a tömegtermelés miatt) desztillációval állítják elő- így maximum a hozzáadott alkohol az, aminek lehet némi összehúzó hatása. Biztos, ami biztos: szerezzünk be növényt (szárítmányt), készítsük el a kivonatot magunk, ha egy mód van rá. (Tévedések elkerülése végett: azért a desztillátum is jó bőrápoló szer, például a hamamelisben lévő gyulladáscsökkentő és hámosító összetevők benne vannak...!)

Ez a krém egyébként kitűnő lehet a rozáceás bőr ápolásához! Remélem sokaknak adtam ötletet, inspirációt, aki pedig a pontos receptre kíváncsi, ha regisztrál (fiók létrehozása) rögtön megjelenik a link a Házikence receptek menüpont alatt!

 

Egy kísérlet… mirhás krémből hajpakolás?

 

mirhás krém     Eredetileg – egy barátnő kérésére- pattanás elleni krémet szerettem volna, ehhez kerestem összetevőket a konyhámban. A mirha erős fertőtlenítő szer, Jordániában pedig találtam olyan fekete mirhát, ami egy vízben is oldható kátrányszerű anyag. A fekete mirhán egyre kevésbé igazodom el, mert amit szappanban használtam, az egy illatos faszénszerű valami volt, és porítva lehetett a masszába tenni. A két fajta illatra és kinézetre egyezik, csak a fizikai tulajdonságaik nem, de ugyanazon a néven, t.i. fekete mirha árulják az arab kereskedők. Azt is megtudtam, hogy ezt a vízzel és olajjal is keverhető változatot arra használják az asszonyok, hogy az anyatejes nagyobb gyerekeket elválasszák- állítólag egyszer kell csak bekenni vele a cicit, az biztos, hogy a gyerek többet nem veszi a szájába. A mirha innen kapta a nevét is: a keserű arabul „morr”. De nem csak az előbbi esetben segít ez a szer, a pattanások leszárításához is szokták használni- ilyenkor olívaolajjal keverik. Így született az ötlet, hogy kéne egy mirhás pattanásűző kence kísérlet.

     A fekete mirhát desztillált vízben oldottam, ez adta a krém vízfázisát, ehhez próbáltam hozzá illő (ill. elsősorban a krém funkciójához illő) olajat / olajokat válogatni. Nem vagyok híve annak, hogy egy eleve zsíros bőrt krémezzünk, de az is igaz, hogy nagyon szárítani sem érdemes, mert azzal csak arra ösztönözzük, hogy még több faggyút termeljen. A legelső ötletem egy könnyű, neem olajos krém volt. A neem kénszármazékoktól hmmm…. „illatozik”, ezért alkalmas a zsíros, pattanásos bőr ápolására. Emulgátorként én majdnem mindig a glicerin-sztearátra szavazok cetilalkohollal párosítva, de ez esetben ez a kombináció nem működött, akárhogy igyekeztem, nem akart a krém összeállni, végül az egész a kukában landolt. Nem adtam fel, megpróbáltam más emulgátort más olajkombinációval. Jött az avokádóolaj- körömvirág olaj páros lecitin-méhviasz segítséggel. Az avokádóból szoktak pattanás elleni pakolást készíteni, a szép zöld olaja pedig tartalmaz D-vitamint is az A- és E- vitaminok mellett, melynek hiánya hozzájárul a pattanások kialakulásához (sokan tapasztaltuk már, hogy napfény hatására ezek szépen visszahúzódnak, igaz?). Az avokádó olaj és a körömvirág olaj is remek gyulladáscsökkentő. A házi orvoslásban pattanások ellen bevethető még a keserűsó, hámlaszt, de egyben nyugtatólag hat a bőrre, s mivel azt is tartok a boszorkánykonyhán, ezért adtam egy kiskanálnyit a mirha oldatához. Arra számítottam, hogy egy töményebb krémet kapok, ehhez képest egy habkrém lett az eredmény- az arányok a következők voltak:

 

50 g mirha oldat + 3 g keserűsó

15 g avokádóolaj

15 g körömvirág macerátum (olívaolajban)

6,5 g lecitin

5 g méhviasz

E vitamin

½ kk. orvosi szén

20 csepp teafa illóolaj

10 csepp fodormenta illóolaj

10 csepp Biokons (tartósító)

 

     Amint a receptből látszik, került bele egy kis orvosi szén, ami a pattanások kialakulásáért felelős baktériumokat hivatott semlegesíteni, ha esetleg az egyéb fertőtlenítők (mirha, teafa…) nem lennének elegendőek. Neeem, nem lesz az ember fia / lánya kormos kinézetű tőle…!:)

     Az elkészítése: az olajokban felolvasztjuk a méhviasz, hozzáadjuk a lecitint, majd az előmelegített vízfázist is. Csak addig melegítjük az összetevőket, amíg a krém homogén állagúvá válik, majd hideg vízbe állítva botmixerrel keverve lehűtjük. Az extra összetevőket (szén, E-vitamin, illóolajok, tartósító) csak ezután tesszük hozzá.

     A krémet magamon tesztelem, a habkrém jellegét remekül tartja, ám a laza állag ellenére ez egy lassabb felszívódású, zsírosabb krém, ami egyrészt a méhviasz tartalomnak, másrészt az olíva olajnak, amelyben a körömvirágot maceráltam, tudható be. Összetevői ugyan úgy lettek összeválogatva, hogy jók lehetnének pattanások ellen, de zsíros bőrre mégsem ajánlom, inkább korpás szebborrea esetén lehet hatásos, de leginkább hajpakolásnak tudom elképzelni a korpás szeborreára jellemző száraz pörkök fellazításához és az ezt okozó gombák és baktériumok elpusztításához a fejbőrön. Ehhez is találtam kísérleti alanyt, a teszteredményről be fogunk számolni.

     Jó kísérletezést mindenkinek!

 

Kézápoló kókusz balzsam

 

kókuszos kézkrém     A története 5 darab méretes kókuszdióval kezdődött, meg egy elszánt házikence készítővel… Elhatároztam, hogy kókuszzsírt készítek a konyhámban, s abból mindenféle földi jót, de legfőképp kókusz szappant. Ahogy főzögettem a ledarált kókuszokat, az edény falára kiülő lenyűgözően kókusz illatú zsíradékkal (nehogy egy csepp is kárba menjen!) folyamatosan kenegettem magam, először csak a kezeimet, majd amikor láttam, hogy a bőröm a meleg olajat úgy issza be, mint a kiszáradt talaj a nyári esőt, tovább folytattam a kenegetést: a karomon, lábaimon, arcomon… Egészen kivirultam tőle, mondhatni a végén mindenem ragyogott (csöpögött :)). Aki a teljes kókusztörténetre kíváncsi, az elolvashatja a „gyümölcsöző kényeztetés” menüpont alatt. Jelen helyen azonban a zsíros (tehát csak zsíradékot tartalmazó) krémekről írnék pár szót. A szobahőmérsékleten szilárd olajok önmagukban is jól működnek krémként, én gyakran használok így finomítatlan shea vajat, vagy mangó vajat. Kipróbáltam már a shea hab készítését is, argán olajjal keverve az előbbit. Abban az esetben azonban, ha valamilyen folyékony olajat szeretnénk krém állagúvá varázsolni, bevethetjük a méhviaszt. Én a képen látható kókuszos kézápoló balzsamnál némi ricinusolajat és pici méhviaszt adtam a finom kókuszvajhoz -annyira kevés anyagból dolgoztam, hogy végül nem is méregettem semmit.

 

     Az alap azonban: a méhviasz mennyisége a folyékony olajok mennyiségének kb. a negyede kell, hogy legyen. A hozzávalókat gőzfürdőn összeolvasztjuk, majd hideg vízbe állítva kézi mixerrel homogén állagúra keverjük. Illatosíthatjuk illóolajokkal ízlés szerint.

 

 

Tavaszi liposzómás virágtej

 

liposzómás arc szérum, éjszakai krém     A bőrünk megérdemli a különleges kényeztetést a tavaszi megújulás jegyében. Az arc sokszor már teljesen ki van éhezve a tápanyagokra, sokszor vízhiányos, gyulladásra hajlamos a hosszú téli napok után. Így aztán elkezdtem keresgélni, kutatni- sok „finomságot” gyűjtöttem össze ahhoz az ápoló kencéhez, amit most szeretnék megosztani másokkal is.

      Az új kedvenceim a liposzómás készítmények. A krémeknél a legnagyobb problémát sokszor az jelenti, hogy a hatóanyagok nem jutnak be a hám alsó rétegeibe, ezért hiába kenegetjük magunkat, az eredmény általában felületi, így csupán átmeneti marad. Erre adhat jó megoldást a már Magyarországon is kapható multilamellás liposzómagél (lipodermin). A növényi liposzómák (foszfolipidek) olyan rendkívül kis méretű, bőrrokon anyagok, melyek más anyagokat magukba zárva azokat hordozóként a bőrbe képesek juttatni, miközben maguk a liposzómák beépülnek a sejtfalakba (mivel utóbbiakat is ilyen foszfolipidek alkotják). Miután ezáltal normalizálják a bőr faggyútermelésének működését, így minden bőrtípus meghálálja, ha liposzómás készítménnyel ápoljuk, bár én a továbbiakban olyan hatóanyagokat válogattam össze, ami a kifejezetten száraz, pigmentfoltos, öregedő bőrre kínál megoldást. (Bocs, fiatal barátaim, bár nyugodtan kipróbálhatjátok azért Ti is…! :))

      Ahogy az ember öregszik sokszor egyre több barna folt jelenik meg az arcán, ami csúnyán felerősödik a nyári erős UV sugárzás hatására -érdemes egy kicsit felkészíteni erre a bőrt ilyenkor tavasszal. A népi gyógyászatban az egyik leghatékonyabb „folttisztítónak” a fehér liliomot tartották. Régóta üldözöm az olaját, most végre kaptam, s mellé gránátalma magolajat választottam egy kevés shea vajjal (ami továbbra is nagy kedvenc!). A gránátalma is arról nevezetes, hogy fiatalít, regenerálja a megfáradt bőrt: 70 %-ban tartalmaz punicinsavat, mely egy többszörösen telítetlen, igen erős antioxidáns hatású zsírsav. Ezt a sűrű, aránysárga olajat jó választásnak tartom bármilyen arckrémbe.

      A vízfázisban a vízben oldódó B3 vitamint (niacinamid), és a karbamidhoz hasonlóan a bőr hidratálásában nagy segítséget nyújtó allantoint oldottam. Az így elkészített alapkrém csepp glicerinben eldolgozott késhegynyi hialuronsavval egészült ki, melyről már írtam, hogy én leginkább azért szeretem, mert segít megőrizni a krémek állagát hosszabb távon, lévén erős vízmegkötő tulajdonságokkal bír.

      Az eljárás a szokásos volt: a zsírfázishoz óvatosan hozzá melegítettem vízgőz felett az emulgátort, illetve az egyéb, konzisztencianövelő anyagokat (cetil-alkohol, méhviasz), majd hozzáadtam a vízfázist és a glicerint a hialuronsavval. Addig kevergettem, amíg az elegy homogénné vált, majd az egészet hideg vízbe állítva kézi mixerrel tejszerűvé kevertem. (Ez egy híg, könnyed szérum lesz.)

      Jöhet a lipodermin és a többi hatóanyag gazdagon: E-vitamin, selyemprotein, kúszómagnólia kivonat… A selyemlepkék gubóiból kivont kozmetikai alapanyag a bőr nedvességének megtartását célozza. A kínai orvoslás 50 alapvető növényének egyike, a schizandra, vagy kúszómagnólia ritka bioaktív elemek forrása, melyek rendkívül erős gyulladásgátló hatást fejtenek ki. Az illóolajokat is az elérendő eredménynek megfelelően válogattam: a rózsa esszenciája ránctalanító, a vadmurokmag olaja erős méregtelenítő hatású, a bőr rugalmasságának, szépségének visszaállításában ezek a legfigyelemreméltóbb olajok. A vadmurok hat a pigmentfoltok ellen is, így jó választás a liliomolajhoz. Az érzéki élvezeteket narancsvirág (neroli) illóolajjal fokoztam, de ez sem csupán az illata (és a tavaszi virágzás :)) miatt került a készítménybe, élénkítő hatású, szintén erősen regenerálja a bőrt, akár hegekre, megpattant hajszálerek kezeléséhez is használható.

 

Végül a pontos recept (egy 100 ml-es tubustégelyhez):

 

Zsírfázis:

 

4 g shea vaj

5 g gránátalma magolaj

5 g fehérliliom olaj

 

2 g cetil-alkohol

1 g méhviasz

5 g lecitin

 

5 g glicerinben oldott késhegynyi hialuronsav

 

Vízfázis:

 

60 g desztillált víz

2 g niacinamid

0,5 g allantoin

 

Utólag hozzákevert anyagok:

 

3 g lipodermin

15 csepp kúszómagnólia kivonat

10 csepp selyemprotein

10 csepp rózsa illóolaj

10 csepp vadmurok magolaj

5 csepp neroli olaj

néhány csepp E-vitamin

10 csepp Fragard (mikróbaellenes, illóolaj alapú tartósító)

 

     A végeredmény egy arcra és dekoltázsra való, egyszerre könnyű, mégis nehéz, gazdag tej, azaz jól felszívódik, mélyre hatol, de egyben védőréteget képez a bőr felületén is egy időre, selymes tapintást kölcsönözve neki. A hosszan tartó, kellemesen nőies illata pedig csak hab a tortán...

 

PS: Az esti fürdést követően kentem be az arcomat vele, reggel nem ismertem magamra... :):):)... A gyulladt, apró göbök, amikkel tele volt a bőröm, teljesen visszahúzódtak. Ez a nap is jól kezdődik! :):):)

 

Biatorbágy, 2014. március 24.

Omar Anyu

 

Szappanklub 2015. január: wellness délután Emőkénél

 

kencekészítő délután     Hóesés, hideg, latyak. A bőrünk sokszor kiszárad az időjárás viszontagságaitól, ránk fér egy kis kényeztetés, kandallótűz, egy pohár forró tea, egy kis wellness… Úgy gondoltuk, hogy a januári szappanklubos találkozó rendhagyó módon most nem a szappanokról, hanem a kencékről fog szólni, egyszóval ez alkalommal átalakulunk kenceklubbá. Természetesen mielőtt a bőrünket elkezdtük volna táplálni, a hasunk megtöméséről is gondoskodtunk: batyus bulit szerveztünk, amiből a számos résztvevő hozzájárulásával igazi lakoma kerekedett… :)

     A vezetőnk egy igazi mesterkozmetikus volt, Timi (Herbs Garden), akinek ezúton is nagyon, nagyon köszönjük a segítségét, és nem utolsósorban azt, hogy megosztotta velünk a receptjeit és tudását, illetve külön köszönet jár Emőkének, aki a rendelkezésünkre bocsátotta a konyháját!

     Timi az alapanyagok arzenálját sorakoztatta fel, többféle egzotikus olajat próbálhattunk ki, minőségi illóolajokat hasonlítottunk össze az olcsóbb kategóriájú változatokkal, megtanultunk házilag párlatokat készíteni gyógynövényekből, és alapvetően nagyon jól éreztük magunkat…

     Egy teljes arckezeléshez állítottunk össze kozmetikumokat, melyeket azonnal ki is próbáltunk. A párlathoz (hidrolátum) a fehér akácvirágot választottuk, ezt használtuk az első lépésben tervezett arclemosó tejhez.

     Hidrolátum (párlat) készítéshez egy nagy lábasba vizet öntünk (esetünkben ez kb. 2 liter volt), mely fölé egy párolóbetét kerül. A betétre helyezzük a növényt (ne érjen bele a vízbe!) egy kisebb tál köré, amibe majd maga a párlat csöpög. A lábast lezárjuk egy, a tetejét teljesen elfedő másik tállal, tetejébe jeget teszünk, ami biztosítja, hogy a növényi hatóanyagokkal teli vízgőz lecsapódjon a tál alján, és összegyűljön a lábas belsejében lévő kisebb tálban. Az eljárás képekben:

 

gyógynövény párlat készítése házilag

 

     A kencék elkészítése előtt az eszközöket alkohollal fertőtlenítettük:

 

 eszközök fertőtlenítése

 

     Timi hozzájárulásával íme az elkészített arclemosó tej (100 g) receptje:

 

1. fázis (olaj és emulgeátor): 10 g szezámmag olaj, 4 g glicerin-sztearát SE

2. fázis (vízfázis és vízben oldódó hatóanyagok): 2,5 g glicerin, 0,75 g solagum (gélesítő), 1 g allantoin, 74 g akác hidrolátum (vagy egyéb, pl. levendula, rózsa… stb.)

3. fázis (mosóaktív anyagok, ún. tenzidek, tartósítás, illóolajok): 2,5 g tegosoft, 2 g lamesoft, 3 g leucidal, 5-7 csepp citrom és/vagy grapefruit illóolaj

 

arclemosó tej készítése

 

     Menet közben többféle dolgot tanulhattunk meg. A szezámmag olaj azért jó választás az arclemosóhoz, mert önmagában is tisztító, linolsav tartalma miatt pedig bőrpuhító hatású. Ha tehetjük, akkor ne a pirított magokból készülő erősebb illatú, barna színű szezámmag olajat vásároljuk kence készítéshez, illetve dió- vagy szójaérzékenység esetén a keresztallergia kialakulásának lehetősége miatt argán olajjal érdemes helyettesíteni.

     Az általam is igen kedvelt emulgeátor, a glicerin-sztearát sajnos pH érzékeny, savas közegben nem működik. Az ezzel készített emulziós krémek így olyan tartósítószerekkel nem konzerválhatóak, amik csak savas közegben alkalmazhatók – ilyen például a rokonsal. Miután a lemosónkat glicerin-sztearáttal emulgeáltuk, így tartósítószernek egy növényi alapú szert, a leucidalt választottuk, ami tulajdonképpen retek kivonat. Amennyiben rokonsalt kívánunk használni ehhez a recepthez, akkor a 3% leucidal helyett 1% rokonsalt alkalmazhatunk a glicerin-sztearát helyetti olivem nevű emulgeátorral párosítva.

     Sokszor halljuk, hogy a glicerin nagy mennyiségben szárítja a bőrt. De tudjuk-e, hogy mennyi az a nagy mennyiség, ami már nem kedvező számunkra? Erre is kaptunk választ: 20% felett már nem ajánlott krémbe keverni (a 4-5 % viszont jó választás). Az allantoin egy, az ureához hasonlatos adalékanyag, leszedi a szarus bőrréteget, gyulladáscsökkentő hatású, sokszor teszik arclemosó és lábápoló készítményekbe.

     Végül a tenzidekről... Az arclemosóknál fontos, hogy a tenzidhányaduk ne legyen több, mint 1-2 %. Miután a tenzideket nem jó, ha 70 fok fölé melegítjük, így a mosóaktív anyagot a kozmetikumba csak a zsír- és vízfázis összedolgozása után tesszük. Ezután tartósítunk, végül hozzáadjuk az illóolajokat…

 

     A bőr megtisztítását és felpuhítását követően jöhet az arcradír (50 g), amellyel végleg eltávolítjuk az elhalt hámréteget a bőr felületéről:

 

arcradír, peeling otthon

 

1. fázis: 5 g szezámmag olaj, 3 g szilvamag olaj, 2 g olivem (emulgeátor), 0,5 g tegosoft (tenzid)

2. fázis: 2 g glicerin, 0,5 g allantoin, 34 g levendula vagy citromfű hidrolátum

3. fázis: 2,5 g őrlemény (pl. mandulahéj-olívamag), 2 csepp tejsav, 10 csepp Rokonsal, 4-5 csepp citrom és/ vagy grapefruit illóolaj

 

Egy „peeling selfie”:

 

peeling

 

     Bőrünk befogadóvá vált- tiszta, és a bőr vérkeringése felfokozott (fontos, hogy minden egyes lépés után a felvitt kozmetikumot hideg vízzel öblítsük le arcunkról!).

 

Jöhet az arcpakolás (25 g)!

 

1. fázis: 2 g makadámiadió olaj, 1,5 g szilvamag olaj, 1 g pluromatte (emulgeátor), 0,5 g cetilalkohol

2. fázis: 2,5 g shea vaj (vagy kakaóvaj), 2,5 g fehér agyag, 2,5 g zöld agyag

3. fázis: 1 g glicerinben elkevert pici hialuronsav, 12 g hidrolátum

4. fázis: 2 g Ho-fa / levendula / ilang-ilang illóolaj, 1,5 g leucidal

 

     Nos, ezeket a pillanatokat muszáj volt megörökíteni képekben is… :)

 

arcpakolás házilag

 

     Fontos tudni, hogy az agyagos pakolásokat nem szabad az arcunkra szárítani, rövid időn belül le kell mosni, különben kiszáríthatják a bőrünket. Szóval a mulatságnak elég gyorsan vége lett, jöhetett az utolsó kencénk, a tápláló, bőrvédő arckrém (50 g):

 

1. fázis: 2 g jojoba olaj, 2,5 g szilvamag olaj, 1,5 g szkvalán, 2,5 g makadámiadió olaj, 2 g pluromatte (emulgeátor)

2. fázis: 0,25 g solagum (gélképző), 2,5 g shea vagy kakaóvaj, 1 g ligetszépe olaj

3. fázis: 2 g glicerinben elkevert késhegynyi hialuronsav, 32 g hidrolátum vagy desztillált víz

4. fázis: 0,3 g E-vitamin, 1,5 g pantenol, 10 csepp rokonsal, 2 csepp tejsav, 2-3 csepp illóolaj

 

     Néhány szót ejtenék a szilvamag olajról, csak mert mindenki „oda meg vissza volt tőle”… :) Ha egy olyan hidratáló krémet szeretne valaki, ami olyannyira hidratál, hogy még a nyál is összefut az ember szájában tőle, akkor próbálja ki ezt a nagyon finom marcipán illatú összetevőt! Érzéki élvezetet nyújt ezt a krémet felkenni, könnyed, viszonylag gyorsan és mélyre szívódik. Magas E-vitamin tartalmának köszönhetően kitűnően ápol, és nem avasodik könnyen. Ha nem jutnánk hozzá ehhez az olajhoz, akkor mandula- vagy sárgabarackmag olajjal tudjuk cserélni ebben a receptben.

     A szkvalán az olívabogyóból kinyert olajszerű anyag, az olívaolajban (illetve egyéb olajokban is) megtalálható el nem szappanosodó alkotóelem. Javítja a többi olaj felszívódását erőteljesebb hidratáló hatást biztosítva, javítja a bőr szerkezetét, rugalmasságát.

     A makadámiadió olaj Ausztráliából származik. Különlegessége, hogy 20 %-ban palmitoleinsav alkotja. Ahogy öregszünk ez a fontos zsírsav lassan eltűnik a bőrünkből, mely összefüggésben áll a ténnyel, hogy a bőrünk egyre szárazabbá válik. A makadámiadió olaj lehetőséget nyújt ennek az anyagnak a bőrbe történő visszajuttatására, így érett bőrre nagyon jó választás, ugyanakkor igen jól tolerálható, tehát a fiatalabb korosztálynak (babáknak) szánt készítményekben is kiváló. (Avokádó olajjal helyettesíthető.)

     Megismerhettünk a fenti kencék kapcsán egy érzékeny bőrtípusoknál használható emulgeátort is, melynek neve: pluromatte. Jellemzően alacsonyabb olajtartalmú készítményekben vetik be, például hígabb konzisztenciájú testápolóknál. Önállóan is használható, nem szükséges mellé egyéb konzisztencianövelő anyag (mint pl. cetilalkohol…), és az ezzel készíthető kencék nem hagynak viaszos, zsíros érzetet a bőrön. (Ez az emulgeátor plantemuls-szal váltható ki.)

 

krémkészítés-fázisok melegítése

 

     Végül néhány szó az olajok, zsírok stabilitásáról: ennél a bőrtápláló arckrém receptnél láthatjuk, hogy profi kencekuktánk, Timi, a krém zsírfázisát két részre bontotta. Hogy miért? Más az ok a 2. fázisban szereplő  kakaóvaj és/vagy sheavaj, és más a ligetszépe olaj esetén. A kakaóvajnak melegítve egy alacsonyabb olvadáspontú változata jön létre, míg a shea vajnak különböző olvadáspontú komponensei vannak. Ha ezeket a vajakat 40 fok fölött tartjuk hosszabb ideig és a készítményünket nem sikerül folyamatos kevergetés mellett viszonylag gyorsan visszahűtenünk, akkor a kakaóvaj nem tud visszakeményedni a krémben, míg a sheának a különböző olvadáspontú elemei nem egyszerre szilárdulnak vissza, elválnak egymástól, így a krémünk csomós lesz. Ezt elkerülendő ezeket a vajakat nem melegítjük együtt az 1. fázisban szereplő nem hőérzékeny olajokkal, hanem a már homogén, és némileg visszahűtött zsírfázisba kerülnek. A ligetszépe olajat ezzel szemben azért tesszük csak később, a sheával együtt a zsírfázishoz, mert többszörösen telítetlen zsírsavai, vitamintartalma megy tönkre a melegítés hatására.

 

bőrtápláló arckrém házilag

 

     A krém zsírfázisát és vízfázisát vízfürdőn tartva először azonos hőmérsékletre, „közös nevezőre” hoztuk, csak ezután kevertük össze a két fázist, végül hozzátettük a vitaminokat és tejsavval eltoltuk a pH-t az enyhén savas tartományba a rokonsallal történő tartósítás végett. (Digitális pH mérővel mérve a krém kezdeti pH-ja 6,7 volt, ehhez 2 csepp tejsavat adva a pH=5-re csökkent, ami már megfelelő volt.)

     A rokonsallal tartósított krémek körülbelül 4, míg a leucidallal készült kencék mintegy 2 hónapig állnak el, utóbbiakat olyan adagolóban érdemes tárolni, amibe kézzel nem nyúlunk bele. Az eltarthatósághoz hozzájárul, ha az elkészítés minél higiénikusabb körülmények között zajlik.

 

Íme még néhány fotó a szorgos kezekről…

 

krémkészítés otthon

 

     Örömmel jelenthetem be, hogy kenceklubunk vezetője, Both Timi (Herbs Garden) elvállalta, hogy a Tiszta Szívvel Műhely oldalán  KENCEKUKTA ROVATOT nyit. Szeretettel vár a jövő hónaptól minden kedves érdeklődőt, a rovat induló számáról a facebookon is beszámolunk majd.

 

Biatorbágy, 2015. január 30.

Omar Anyu

 

Felhasznált irodalom:

www.cosmio.hu

 

Hétolajos szemránckrém

 

szemránckrém házilag     A napokban feltettem magamnak a kérdést: mi különböztet meg egy szemránckrémet a sima arckrémtől? Csupán elhatározás kérdése lenne? Ha a szemem köré kenem, akkor szemránckrém, ha éjszakára az arcomra, akkor az egy éjszakai arckrém, ha meg a testemre, akkor testápoló, és így tovább…? Szükség van-e egyáltalán külön krémre a szemkörnyék ápolásához...?

     Lehet, és kell is speciálisan a szem környékére kigondolt ápolót készíteni! Ezen a területen a bőr egészen más, mint az arc többi részén. Sokkal érzékenyebb, itt nincsenek faggyúmirigyek, melyek ezen a területen a hámréteg zsírozását elláthatnák, illetve a mimikai ráncok kialakulása is főként a szem körül jellemző.

     De milyen egy jó szemránckrém? Először is olyan összetevői vannak, amik az öregedés jelei ellen hatnak. Másodszor könnyed, laza, gyorsan felszívódó (nem terheli meg a szemkörnyék vékony bőrét), bársonyos érzetet hagy maga után és természetesen gazdag (vitaminokat és egyéb értékes hatóanyagokat tartalmaz).

 

A recept (30 grammra) most így alakult:

 

1. fázis: 1,5 g argánolaj, 1,5 g jojoba olaj, 1 g szkvalán, 1,5 g pluromatte

2. fázis: 1,5 g shea vaj, 1,5 g inkamogyoró olaj, 0,5 g gránátalma magolaj, 0,5 g búzacsíra olaj, 0,2 g Solagum

3. fázis: 10 g desztillált vízben elkevert 0,8 g urea, 6 g narancsvirág hidrolátum, 1 g glicerinben elkevert pici hialuronsav

4. fázis: 1 g lipoderminben eldolgozott 1 g E-vitamin, 1 g pantenol, 2 csepp selyemprotein, 2 csepp répamag (Daucus carota) olaj, 2 csepp édesnarancs illóolaj, 5 csepp Biokons

 

     Hét anti-aging olaj az öregedés hét jele ellen: a jojoba a bőr fokozott vízvesztését megakadályozandó került bele a krémbe, az argán az öregedő  bőr hidratáltságáért. A shea fantasztikus gyulladáscsökkentő erővel bír a magas százalékban benne található el nem szappanosodó triterpén alkoholoknak köszönhetően, az inkamogyoró olaj javítja a sejtanyagcserét, segíti a bőr méregtelenítő folyamatait. A gránátalma magolajat nagyrészt alkotó többszörösen telítetlen punicinsav és az olaj fitoösztrogén tartalma utóbbit erős antioxidánssá teszi, illetve serkenti a kollagéntermelést, javítva ezáltal a bőr szerkezetét. A búzacsíra olaj magas E-vitamin tartalmával tűnik ki, az arcnak vitalitást kölcsönözve, míg a répamag olajat többek között az öregedést kísérő bőrhibák, pigmentfoltok ellen vethetjük be…

     A krém airless adagolóba került, nagyon jól használható így hígabb állagára való tekintettel, és sokkal higiénikusabb is ez a kiszerelés.

     Figyelem! A gránátalma magolaj fényérzékenyítő hatású, ezért ezt a szemránckrémet inkább lefekvés előtt, az esti órákban használjuk!

 

Zi Cao krém

 

zi cao krém (alkanninnal)     Nemrég készítettem egy szappant, amely a Zi Cao növény gyökerétől nyerte gyönyörű kék színét. Ez a kínai gyöngyköles féleség hasznos segítsége a kínai orvoslásnak különféle bőrbetegségek kezelésében, kínálta magát az alkalom, hogy krém is legyen belőle. A növényt a cél érdekében mandula olajban áztattam. Nem győzök gyönyörködni a kiázó alkannintól meggypiros színben pompázó macerátumban, melytől a képen látható krém elnyerte "nőiességét". (Az alkannin lúgos közegben színt vált, így lesz a Zi Cao szappanja kék.)

     Magáról a növényről a szappan kapcsán összeszedtem már néhány információt (lásd ITT), most inkább elmondom, hogy milyen egyéb alkotókból állt össze ez a kence. Az emulgeátor ez esetben az olivem volt. Az olaj/vízfázis aránya 30/60%, kizárólag folyékony olajokat használtam a receptben, lévén az olivemmel amúgy is picit zsírosabb érzetű krémet kapunk. (Az olajokat tetszőlegesen állíthatjuk össze, választásom a zi cao olaj mellett jojoba olaj vaníliás macerátumára, a  sárgabarackmag olajra és a szezámolajra esett. A recepthez 7%-ban számolva az olivemet egy stabil emulziót hozhatunk létre, egyéb segédanyagok tulajdonképpen nem szükségesek, bár én némi gélképzővel „lazítottam” a krémet.

     Amitől ez a kence még különleges, az az, hogy kis mennyiségben ugyan, de hámlasztó hatású AHA savat, illetve vörös szőlő kivonatot tartalmaz- utóbbi nem csak a színéhez, de a tervezett hatáshoz is jól passzol. Serkenti a vérkeringést, a bőr megújulását, rezervatrol tartalma erős antioxidáns. A hámréteg újjászületéséhez hozzájárul az aloé gél is, táplálását pedig a hozzáadott vitaminok és a selyemprotein látják el.

     A történetre a koronát a vanília abszolút tette fel, melyet egy kedves barátnőmtől kaptam. Már nagyon pici mennyiségben is kellemesen enyhe, vaníliás illatot kölcsönzött ennek a finom krémnek. Nem sokszor hallunk a vanília bőrre gyakorolt hatásáról, pedig létezik! Antibakteriális, így az aknés, zsíros bőr ápolásában jó szolgálatot tehet. Azokon a vidékeken, ahol őshonos ez az orchidea faj, hagyományosan használták például égési sérülések kezeléséhez, bőrpuhító hatású, a hajat pedig fényessé, ápolttá varázsolja.

     A mai műhelymunka jó eredményt hozott tehát, melyet ismét szívesen osztottam meg- remélem sokan merítenek majd ötletet belőle… Jó kencézést Mindenkinek!

 

 

Egy szál rózsa Anyák napjára

 

rózsaviaszos krém     A rózsa a legtöbb ember számára maga a nagybetűs Virág, a Virágok Királynője. Érdekes, hogy maga a „rózsa” szó is tulajdonképpen a „virág” szóból ered etimológiailag a következőképpen: latin „rosa”, melynek alapja az ógörög (oszk) „rhodon”, illetve „wrodon”, melynek alapja az arámi „wurda”, óiráni „warda”, pártus „war”. Vagyis virág és rózsa egy. Kuriózumként még megemlíteném, hogy emiatt arabul is „virág a virág”, azaz „warda”, illetve a világ szó szintén kapcsolatba hozható ezzel a teremtés okán: az Egy (Isten), jelképe a szem (a kiterjedés nélküli pont, a Mindenség kezdete) elveti a magot (szem), így teremti a virágot / világot. (Érdekes módon az angolban a „world” szó őrzi az összes kikopott gyököt egyben, pedig nem az ősi gyökrendszerre épülő nyelv.)

      Na de, ez itt egy kozmetikumokkal és fitoterápiával meg hasonlókkal foglalkozó blog, kicsit elkalandoztam megint az Anyák kedvéért, érzékeltetni szerettem volna, hogy milyen szimbolikus jelentése is van annak, amikor egy szál rózsát ajándékozol Édesanyádnak a mai szép napon. Hiszen a belőle fakadó teremtő erőből lettél Te. S amikor rózsát adsz neki, magadat adod.

 

Régi édesanyák, őrző angyalok,
boldogok voltunk míg ránk vigyáztatok.
Ételszagú konyhák emléke lebeg
illatokkal átszőtt pára-felleget.

 

Tűzhelyen főtt ebéd, meleg vacsora
ízei a szánkban, nem múlnak soha.
Kötényetek mögé bújnánk ma is úgy,
félelmeink ellen, ha kísért a múlt.

 

Simítaná fejünk ráncos kezetek,
ahogyan hűs árnyak megérintenek.
Sóhajok szárnyain vigasztalva még,
mint ahogy könnyű s szép álmot ad az ég.

 

Régi édesanyák, galamb-ősz anyók,
mosóteknő mellett tanultuk a jót.
Ajkatokról folytak ősigék, szavak
s mi ittuk mint forrást megriadt vadak.

 

Úgy formázott kis szánk, hangot, mondatot,
hogy rajta szemetek fénye ragyogott.
Féltve és vigyázón adtátok nekünk
magyar anyanyelvünk, édes ételünk.

 

S ha néha udvaron teregettetek,
dalolva lépkedtünk olykor veletek.
Tiszta volt a szívünk, s mint fényes ruhák,
úgy őrzi meg lelkünk idők illatát.

 


(Szuhanics Albert: Régi édesanyák)

 

     A csokor virág mellé egy házikence készítő természetesen ajándékozhat valami extrát is, például egy jó kis rózsás krémet. A rózsa az érett bőrök ápolója, tehát ilyen szempontból is jó választás lehet egy édesanyának. Kozmetikum készítéshez lehet kapni például kivonatokat, rózsavizet, rózsa illóolajat, bár ebből a valódi sajnos aranyárban van. Olcsóbban beszerezhető az illóolaj gyártás során keletkező rózsaviasz, mely még elég szép mennyiségben tartalmazza a valódi illót: meleg, mézes rózsa illata engem teljesen levett a lábamról…

     A virágviaszok illóolajok oldószeres kivonása során keletkezett melléktermékek. Egyes virágokból a hagyományos desztillációval nem nyerhetőek ki az illékony vegyületek, ezeket a növényeket oldószerbe helyezik, így kapják az abszolútumokat. Az eljárás során egyfajta maradvány anyagok a természetes szilárd növényi viaszok, melyek még számos értékes hatóanyagot tartalmaznak, beleértve a növényben található bőrkondicionáló hatású foszfolipideket is. Krémkészítés során a virágviasz az olajfázisba adagolható. Egy kellemes, könnyű krémet készítettem rózsaviasszal...

 

Illatos rózsaviasz krém recept:

     A zsírfázis 5 g jojoba, 5 g frakcionált kókusz, 5 g rózsaviasz volt. 74 g deszt.víz és rózsavíz tetszőleges arányú keverékében kissé melegítve oldottam fel egy vízfázishoz adagolandó emulgeátorból, a sucrose stearate-ból 10 grammot (ezt többek között „Hidractiv” néven forgalmazzák). A két fázis gőzfürdőn melegítve dolgoztam össze. Ment még hozzá 0,1 g xantán csepp glicerinben és 2 csepp tejsav. Lehet bele tenni egyéb bőrápoló adalékokat (pl. allantoin, hialuron… stb.) ízlés szerint, és a tartósításról se feledkezzünk meg – ki, mit szokott használni (lehet Cosgard, Rokonsal…).

 

Isten éltesse az Édesanyákat!

 

Omar Anyu, 2017. május 7.

 

Szilárd sminklemosó balzsam

 

sminklemosó házilag     Egy kedves kolléganőm panaszkodott, hogy ilyenkor télen folyamatosan gyulladásban van a szeme. A probléma valószínűleg a fűtésszezon alatti páratartalom hiánnyal, szemszárazsággal kezdődik, és természetesen semmilyen vegyszert, tartósítószert nem visel el a már amúgy is gyulladt terület, így a sminkelés nehézkes, a sminklemosók pedig nagyon problémásak. Akármennyire natúr is egy kozmetikum, egy víz alapú készítménybe muszáj tartósítószert tenni, amit az ember – legalábbis én – nem szívesen kenek a szemembe. A szemfestéket le lehet ugyan szedni sima olajokkal, de ennél a következő sminklemosó balzsam jobb megoldásnak bizonyult számomra:

 

20 g cetil-sztearil alkohol

24 g sorbitan olivate

30 g frakcionált kókusz olaj

15 g sal vaj

10 g lauryl glucoside

1 g kozmetikai illatosító

 

     Miután a készítmény tartalmaz tenzidet, így az olajokat le is töröljük egyben a festékkel együtt. Az ún. cukortenzidek (glükozidok) könnymentesek, tehát nem csípik a szemet. A balzsam konzisztencianövelő anyagot és emulgeátort is tartalmaz, azért ezeket használtam, mert ez volt itthon, de a következő próbálkozásom alkalmával valamilyen önemulgeáló rendszerhez való emulgensre esik majd a választás a lemosás további könnyítése végett.

     Használata egyszerű: egy benedvesített vattapamacsot húzunk végig a balzsam felületén, majd egy könnyed mozdulattal eltávolítjuk vele a sminket… Végül egy alapos öblítés langyos vízzel az esti gyertyafényben… :)

 

Omar Anyu, 2018. december 29.