contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

BIOKOZMETIKUM ALAPOK: A SHEA VAJ (KARITÉVAJ)

 

Személyes tapasztalatokkal ugyan nem rendelkezem: olívafát már láttam, a karitéfa azonban itt a Közel-Keleten nem nő – utóbbi a közép-afrikai kultúrkör meghatározó növénye-, mégis úgy gondoltam, hogy készítek róla egy kis összefoglalót, mivel a terméséből nyert vaj egy, a biokozmetikumokban használt alapvető anyag.

 shea hab készítése (ugrás a recepthez)

Hogy miért? Ezzel kapcsolatban viszont már van személyes tapasztalatom is: mert mind hatóanyagok (gyógyhatás, hidratáló képesség) tekintetében, mind technikai oldalról (rendkívül jó minőségű, könnyen előállítható kozmetikumok készíthetők belőle) egyedülálló a zsiradékok között. Olyannyira szeretem, hogy mindig tartok magamnál a finomítatlan változatból, ide, Jordániába is velem utazott egy jó nagy darab...

Elméletileg az afrikai asszonyok kézi erővel gyártják a mai napig (a “nők aranyának” is nevezik). Egy karitéfa csemete mintegy 20 év alatt fordul termőre, ezért nem is érné meg ültetvényeket telepíteni. Bár a józan paraszti ész azt mondatja velem, hogy ennek a nagy része csupán romantikus körítés, hiszen hogyan is elégíthetne ki néhány falusi asszony akkora keresletet, ami manapság a shea iránt világviszonylatban jelentkezik... Találtam azért egy jó kis videót, amely bemutatja, hogy hagyományosan hogyan köpülik a vajat Afrikában:

 

 

Amit mindenhol beollóznak azok, akik a sheáról írni szoktak, az az, hogy ennek a zsiradéknak az összetétele nagyban hasonlít a bőrünk felszíni lipidrétegéhez, azaz egy rendkívül bőrbarát anyagról van szó. Ettől az ember rögtön azt várja, hogy a bőrbe könnyen fel is tud szívódni. A gyakorlatban azonban ez úgy néz ki, hogy tisztán, azaz magát a finomítatlan karitévajat felkenve, úgy fénylünk tőle, mintha étkezési zsírral kentük volna be magunkat. Ám lassan, de biztosan beissza a bőr, és ami valóban fantasztikus benne: bejut a mély hámrétegbe! Tehát a tanácsom: akik eddig nem szerették ezt az anyagot, azok próbálják ki este, lefekvés előtt. Reggelre garantáltan mindenki 10 évet fiatalodik tőle! :)

A másik rendkívüli dolog a shea vajban a gyulladáscsökkentő hatása, főleg ekcémára (csecsemőknél is) sokszor ajánlják az orvosok. Az afrikaiak egyfajta univerzális csodagyógyszerként használják: sebekre (például újszülötteknél a köldökcsonk begyógyulását elősegítendő), égési sérülésre, rovarcsípésre, de például izomfájdalmak, csonttörés gyógyítására is. Na meg, ha egyszerűen csak szépek akarnak lenni- egyes törzseknél a menyasszonyt már hónapokkal az esküvői szertartás előtt ezzel kenegetik.

Aki az elmondottak ellenére sem barátkozott meg a karitévajnak a natúr formában való felhasználásával- mondjuk, mert eleve zsíros a bőre -, de mégis szeretné élvezni a shea hatóanyagainak áldásos hatását, az habosíthatja például valamilyen könnyen felszívódó, ún. szárító olajjal (pl. szőlőmag olaj) kombinálva.

shea hab készítése

Rendkívül egyszerű: 50- 50 %-ban keverjük a shea vajat egyéb, folyékony olajjal, vagy olajok keverékével. A sheát egy magas falú edényben előbb villával összetörjük, majd botmixerrel a tejszínhab állag eléréséig habosítjuk az egyéb olajokkal. Tehetünk bele vitaminokat, pár csepp E-vitamin különösen akkor ajánlott, ha könnyebben avasodó olajokat használtunk, illetve illatosíthatjuk a készítményt néhány csepp illóolajjal.

A karitéfa két alfaja a paradoxa és a nilotica. A paradoxa magjából készített vaj 5-10 % -ban tartalmaz elszappanosíthatatlan összetevőket (ez soknak számít :))- mind-mind értékes bőrtápláló anyag. (Az olívaolajjal kapcsolatban is említettem ezeknek a fontosságát- lásd pl. szkvalen.) A kedvenc témámnál tartunk: szappankészítés! A shea szappanok gyakorlatilag elárasztották a piacot. Ezek őse (mint a kasztíliai szappanoknak az aleppói) a tradícionális afrikai fekete szappan. Erről olvashatsz a Főoldal / Buborékok / Dobjunk be egy feketét! cikkben.

Nézzük végül, hogy a beszerzésénél és a feldolgozásánál mire érdemes figyelnünk. A finomítatlan shea vaj színe nem szürke, zöld vagy barna (állítólag hamisítják, illetve sokszor avas, rossz minőségű terméket árulnak)! Színe: törtfehér, enyhén sárgás, illata pedig jellegzetesen diószerű (hamar elillan, nem kell tőle tartani). Fontos, hogy hőre érzékeny, ha túl sokáig hevítjük, akkor grízes jelleggel kicsapódhat- ezt a krémek készítésénél mindig figyelembe kell venni, a lehetőségekhez mérten mindig a legvégén kell a masszába olvasztani. Az az igazság, hogy nekem még nem okozott problémát, és – mint az a fenti videón is látható- a dióból is melegítéssel nyerik ki magát a vajat. Ha egyszerűen bázisolajként azt szeretnénk kihasználni, hogy nagyon jó konzisztenciát biztosít a krémekben, és ragaszkodunk a hófehér, szagtalan és stabilabb állaghoz, akkor használhatjuk a finomított változatot, de vegyük figyelembe, hogy ennek a hatóanyag tartalma kisebb. Egyébként a finomítatlan változat sem avasodó fajta, ha jó minőségűt sikerül szereznünk, akkor hűvös helyen több évig is eláll.

 

Figyelem! Latexérzékenyeknél allergiát válthat ki!

 

További cikkek a témában:

A shea vaj és a szappan esete