contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

TÁN UBTAN?

 

Mi lesz a csicseriborsó lisztből, ha hozzáadjuk a következő fűszereket: kurkuma, sáfrány, mustármag...?

 

ubtanKulturális kalandozásaim során fizikálisan eljutottam a Közel-Keletre és mentálisan Afrikába- írtam az olíváról, a shea vajról, felhasználásukról a testápolásban. Jöjjön most egy kis India!

Az ubtan leírását eredetileg a védikus tanok tartalmazták. A ’Solah-Shringaar’ (A test 16 féle megszépítése) első része az „Isteni Fürdő”, melyet el kellett végezni pl. a vallásos ceremóniák előtt. Az ubtant ekkor vitték fel a testre, a cél a bőr tökéletes megtisztítása volt. Alapja a csicseriborsó liszt, melynek nagyszerű zsíroldó hatása van- tudni kell, hogy az ókori kultúrákban gyakran használtak különféle babliszteket „szappanként” (lásd főoldal / kultúrfürdő: görögök, rómaiak, kínaiak…). Meglátásom szerint ennek a régi szokásnak a nyomait fedezhetjük fel az indiai ubtan használatában, vagy például a japánoknál az arctisztításhoz használt adzuki bab esetében. (Nem tudom megtagadni magam: végül mindig a szappannál kötök ki!:))

Amikor aztán az indiaiak felfedezték, hogy ettől az arc- és testpakolástól (egyfajta testradírtól) milyen ragyogó lesz a bőrük, nem vártak vele a rituális fürdőig, hanem szükség esetén bevetették, mint első számú szépségápolási fegyvert. Végül az ubtan az indiai és pakisztáni házasságkötés előtti rituálék részévé vált; az „ubtan napon” (Maayun Bithana vagy Mayoon) a szertartás előtt a menyasszonyt és a vőlegényt igyekeznek varázslatosan gyönyörűvé változtatni (régebben ez a szépségkúra több hétig is eltartott).

Természetesen a natúrkozmetikumok iránti érdeklődés fokozódásával a Nyugat is kezdi felkapni- és persze misztifikálni az ubtant. Egyre több recept kering az interneten (olvastam olyat is, amikor a kefíres uborkapépet ubtanként emlegették), illetve egyre több helyen lehet vásárolni különféle összetételű keverékeket ezen a néven, ezért fontosnak tartom, hogy az alapvető összetevőit megismerjük, amelyek a következők:

 

§   csicseriborsó liszt (zsíroldó, pórustisztító, le lehet dörzsölni vele az elhalt hámsejteket, de rendelkezik gyulladáscsökkentő hatással is)

§         kurkuma (fertőtlenít, elhalványítja a sötét pigmentfoltokat)

§         sáfrány (crocetin tartalma fénylővé, kipihentté varázsolja a bőrt)

§    mustármag örlemény (csíp! – szerepe: fokozza a vér- és nyirokkeringést, ezáltal segíti a méregtelenítést, serkenti a bőr tápanyagellátását)

§         szantálolaj (szintén fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású)

 

A pépet 20-30 perc után ledörzsölik, fürdőt vesznek.

 

Illetve egy másik forrás alapján (ez már egy „finomítottabb” változat):

 

§         csicseriborsó liszt

§         illatos gyógyfüvek

§         kurkuma

§         szantálfa örlemény

§         tej

§         valamilyen olaj

 

Ezt a keveréket (igazolva, amit a "babszappanokról" mondtam) illóolajos fürdőzés közben (!) vitték fel a menyasszony bőrére, mantrákat illetve népdalokat énekelve. Az olajos fürdőtől és a házi bőrradírtól fénylővé, élettel telivé és illatossá válik az egész test! Tulajdonképpen engem ez az arab hammamokban használt fekete beldi krémszappanra, annak funkciójára (az elhalt hámsejtek eltávolítása előtt ezzel puhítják fel a bőrt) emlékeztet a leginkább, nem pedig valami arcpakolásra! Sőt, száraz bőr esetén egyáltalán nem javasolnám az alapreceptet „magában” használni! Alapvetően az ubtant másfajta pakolásoktól az különbözteti meg, hogy előbbit kizárólag fürdés előtt / alatt alkalmazták, megkockáztatom, hogy egy jó alapos olajos masszázst lezárandó lehet a leghatékonyabb, mert inkább egyfajta szappan, mintsem arcpakolás. Szerintem minden szappanmániásnak ki kell egyszer próbálni az eredeti, csípős változatot!:)

A fenti hozzávalók mára természetesen kiegészültek sok más anyaggal (zabliszt a csicseriborsó helyett, gyógynövények, virágkivonatok, virágszirmok, méz, citrusfélék, tejtermékek…)- szabad variálni, cserélgetni az alapanyagokat, de azért a kefíres uborka „tán saláta, nem ubtan”…:)

 

1. Alaprecept (variációval)

 

§         4 ek. csicseriborsó liszt (vagy zabliszt)

§         3 ek. szantálolaj (vagy 2 ek. mandula olaj + 1 ek. búzacsíra olaj)

§         1 tk. kurkuma

§         1 tk. sáfrány (vagy görögszéna)

§         1 tk. mustármag örlemény (vagy ½ tk. cayenne bors)- érzékenyebbek elhagyhatják

 

Azt írják, hogy a fenti keveréket 40 napig naponta egyszer kell a bőrbe masszírozni fürdés előtt, hogy látható eredményt érjünk el. Arcnál ügyeljünk, hogy szembe ne kerüljön, ha kifejezetten csak arcra szeretnénk, akkor íme egy másik recept:

 

2. Ubtan arcápoláshoz- bőrfeszesítéshez

 

§         1 ek. tejszín

§         1 ek. búzacsíra olaj

§         + annyi mandulaliszt (darált mandula), hogy fentiekkel összeturmixolva krémes állagot kapjunk

§         1 -2 ek. rózsavíz

§         pár csepp rózsa illó (vagy egyéb, ízlés szerint)

§         csicseriborsó liszttel besűrítjük

 

Masszírozzuk a pasztával néhány percig az arcbőrt, majd 30 percre hagyjuk fenn a pakolást. Dörzsöljük, majd mossuk le meleg vízzel! Szintén hosszabb ideig érdemes napi rendszerességgel alkalmazni.

 

3. Ubtan arcápoláshoz -pórustisztításhoz

 

§         125 g csicseriborsó liszt

§         125 g zabkorpa

§         10 g kurkuma

§         10 g szantálfa por (vagy szantálfa + neem keveréke)

§         annyi víz, tej, vagy uborka pép hogy az anyag sűrű, de kenhető legyen

 

Masszírozzuk a pasztával néhány percig az arcbőrt, majd 10 percre hagyjuk fenn a pakolást. Dörzsöljük, majd mossuk le meleg vízzel!

 

Végül egy szép fotó - mayoon tál (érdekes, ők is „thaal”-nak hívják!:)), ilyenen hozzák a menyasszonyhoz / vőlegényhez az ubtan hozzávalóit és az illatos olajokat:

 

ubtan, mayoon tál