contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

MATUSKA SZILVESZTER NYOMÁBAN

 

… a biatorbágyi mézes fürdőbomba berobban a köztudatba

   

Mézes pezsgőfürdő habcsókok

Fürdőbomba készletek karácsonyra

 

fürdőgolyó készítése házilag

     Fürdőbombát készíteni nem leányálom- legalább is én nem tartom annak, ezért sem tértem ki a témára eddig a weboldalon, bár már gyúrtam néhányat, kipróbáltam egy-két receptet. Hol egyben marad, hol szétesik, ha egyben marad akkor is előfordul, hogy a száradás alatt megrepedezik. Az ember lánya sajnálja a drága növényi vajakat, amik ahhoz kellenek, hogy egyáltalán össze lehessen dolgozni a szódabikarbónás- citromsavas port- egyszeri alkalom, s elfolynak az esti fürdővízzel, ami marad belőlük, az is bosszúság: a kád szélére ragadó piszok (persze nem mondom, hogy a bőrnek nem felüdülés az ápoló olajos fürdő… :)). Egyszóval nem készítek pezsgőfürdő golyókat túl gyakran, nem tartozik a kedvenc elfoglaltságaim közé. Ezért is örültem, amikor egy kedves falumbéli (jó, jó… Biatorbágy már város néhány éve…)… szóval egy kedves városombéli szappankészítő barátnő felvetette, hogy csináljunk néhányat együtt. Ő dolgozott, én néztem (és fotóztam)… :):):)

     Térjünk rá a receptre- először a már bevált, biztos módszerhez folyamodtunk: mandulaolajjal állítottuk össze a golyókat. Judit (a kedves szappanos társam becses neve) általában a következő arányokkal dolgozik (a mennyiségek 3 db 5 cm átmérőjű labdácskához elegendőek):

 

110 g szódabikarbóna

55 g darált citromsav

55 g keményítő

35 g mandula olaj

30 csepp tetszőlegesen összeállított illóolaj keverék (az olajban elkeverve)

 

     Az általa választott illóolajok – a karácsonyra való tekintettel- 10 csepp fahéj, 3 csepp szegfűszeg és 6-7 csepp citrom voltak… hmmmm! Ajánlom kipróbálásra! Díszítésképpen dekor cukrokat, szárított növényi alapanyagokat (rózsaszirmokat, levendulát, szárított jázmin bimbót, fűszernövényeket…) lehet használni, de természetesen színezékekkel is próbálkozhatunk. Juditnak most nagyon aranyos pici cukor karácsonyfái voltak- lásd a munkamenetet az alábbi tablón:

 

pezsgőfürdő golyók készítése

 

     A végeredményt kb. fél óra múlva szabadítsuk ki a formából, majd hagyjuk száradni másnapig- csomagoljuk! (Az én verziómban egyébként valamilyen szilárd növényi vajat használtam (shea, kakaó, kókusz), a kész golyókat pedig a mélyhűtőbe tettem rövid időre és így fejtettem aztán le a formát róluk.)

     Itt azonban még nem ért véget a történet, kihasználtuk az adódó alkalmat, hogy valami újat is kipróbáljunk: az alap ötlet az volt, hogy a receptben „ragasztó anyagként” szereplő olajat kiváltsuk valami mással, ami természetesen nem a víz (ahogy sok helyen ajánlják), mert attól sajnos felpezseg a keverék, s ha össze is áll, csúnyává válik a golyók felszíne. Ráadásul valami olyasmit illett volna találni, amiben oldva az illóolajokat, utóbbiak nem fogják a bőrt irritálni fürdés közben (lásd illóolajok adagolása- illóolajok aromafürdőhöz). Így született a biatorbágyi mézes fürdőbomba ötlete (lásd utolsó két kép a tablón)!

 

Az alaprecept (1 db 5 cm átmérőjű golyóhoz):

40 g szódabikarbóna

20 g citromsav

20 g keményítő

13 g méz (ebben 5 csepp ilang-ilang illóolajat kevertünk el)

 

     Az egészet alaposan kézzel összedolgoztam (most rajtam volt a sor), majd belegyömöszöltem a formába. Kíváncsian figyeltük, hogy az anyagok hogyan viselkednek majd a mézzel. Egészen más lett a massza állaga, kicsit meg is dagadt, de könnyű volt vele dolgozni, jól tapadt. Sajnos a két félgömb szétvált, amikor megpróbáltuk kiszedni rövid idő múlva a golyót a műanyagból, bár ez nem keserített el, hiszen előfordul az olajjal készített fürdőbombánál is. Fogtam, és egyszerűen kézzel nyomkodtam össze a két részt- szépen összeállt. Félretettük, s másnap Judit felhívott telefonon: „Nem robbant!” …- tehát a biatorbágyi mézes bomba egyben maradt, üzemképes, az esti fürdésnél bevethető! Éljen!!!:)

A mézes bomba előnyei:

  1. olcsóbb
  2. könnyű vele dolgozni
  3. nem olajozza össze a kádat
  4. a méz szintén bőrtápláló és használható az illóolajok oldásához

     Íme, én kaptam meg kipróbálásra biatorbágyi díszcsomagolásban (köszi Judit!:)); a gömb alja picit belapult (lett egy kis „talpa”), mivel eleinte érdekesen puha a massza a méztől, ám száradás után egy nagyon kemény, egyenletes felületű fürdőgolyót kaptunk:

 

fürdőbomba házilag

 

     Végül az esti kádpróba eredménye: pozitív! Mostantól valószínűleg többet fogok pezsgőfürdőt venni… :)

 

A biatorbágyi szappanos lányok nevében mindenkinek kirobbanó jó hangulatot a mai napra is!

 

 

Mézes pezsgőfürdő habcsókok

 

pezsgőfürdő golyók     Ahogy ígértem… mostantól több pezsgőfürdőzés! A kedvvel együtt megszületett az első nagyobb adag mézes fürdőbomba a Műhelyben- nem minden komplikáció nélkül. A tapasztalataim a következők: ennél a mézes megoldásnál a szódabikarbónás massza erőteljesen dagad és elég lasan szárad, eleinte a golyók alaposan felpuffadnak és szétlapulnak. Nagy bosszúságomra elég sokszor kellett újra gyúrni őket, míg eszembe jutott, hogy ha hűvös helyre teszem, az talán segít. Így is lett, de ennek ellenére sem tartották meg a formájukat, csak amikor másnap átgyúrtam őket. Akkor már megszikkadt és „kiforrta magát” az anyag annyira, hogy ha nem is gömb, de habcsók az lett belőle. Az illat maradt karácsonyi: narancs, fahéj és szegfűszeg, a mézes puszedlik tetejét pedig egy kis ünnepi arany és ezüst mica csillámmal díszítettem. Igyekeztem utánaolvasni, hátha készített még valaki mézzel ilyesmit: pont a Lush kozmetikumok közt találni ehhez hasonló variációt. Náluk tökéletesen működik a gömb forma (az enyémeket kézzel kellett gyúrni), tehát valószínűleg az arányokkal még játszanom kell (legközelebb kevesebb mézzel), illetve az anyagot bekeverés után érdemes állni hagyni, s csak később formázni.

 

 

Pezsdüljetek fel Ti is!:)

 

Omar Anyu

Fürdőbomba készletek karácsonyra

 

fürdőbomba készletek      Vajon mi kerül a karácsonyfa alá? Íme egy jó ötlet- az előző történet folytatásaként. Hobby boltban találtam ezeket a pici faládákat átlátszó műanyag előlappal... mintha csak fürdőbombának találták volna ki!:) Vásároltam is belőlük gyorsan, s otthon megtöltöttem aromaterápiás golyócskákkal. Került a készletbe citromos, levendulás, teafás-fodormentás és fenyőolaj macerátummal készült darab is reumás fájdalmak esetére. A színezést fűszerekkel (kurkuma, vörös szumák...) és ásványi eredetű festékekkel oldottam meg. Aki szeretne hasonlót egy valamire figyeljen nagyon: NEM MINDEN ILLÓOLAJAT LEHET FÜRDŐVÍZBEN HASZNÁLNI!!! Erről bővebben az illóolaj táblázatokban találtok adatokat- mindenképpen ellenőrizzétek le a fürdőgolyók tervezése során!

     A recepten ismét változtattam, most mézet és olajat is adtam a keverékhez 1:2 arányban. Még mindig nem tökéletes, tovább fogok kísérletezni az összetétellel. Ha nem lennék maximalista, akkor persze azt mondanám, hogy jó lett... :):):)

     Remélem, hogy akiknek szánom, örülni fognak!

Boldog karácsonyt!

Omar Anyu

(Biatorbágy, 2013. december havában)