contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

SZAPPANKÉSZÍTÉS LÚG NÉLKÜL

nyílt levél az interneten böngészőkhöz…

 

Kedves Vendég, aki a címben szereplő keresőszóra érkeztél az oldalamra!

 

     Egy kis segítséget szeretnék nyújtani Neked, hogy a jövőben senki ne tudjon becsapni Téged. Becsülendő, hogy ma már az emberek egy részében kialakult az igény arra, hogy minél kevesebb vegyszert, mérget használjanak fel a mindennapjaikban- tehát Te, aki most ide találtál, minden megbecsülésemet elnyerted ezzel! Sajnos a kereskedők is felismerték az új irányvonalat, s próbálnak belőle előnyt kovácsolni maguknak – új szlogenek ütötték fel a fejüket a piacon.

     A bolti tusfürdők nem lúggal készülnek, ez igaz. Azonban ez önmagában nem garantálja, hogy jók lennének a bőrünknek! A legtöbb alapja az ún. SLS (vagy származékai), ami egy annyira erős zsíroldó szer (az iparban motorokat is zsírtalanítanak vele), hogy – annak ellenére, hogy nem lúgos – rettenetesen szárítja a bőrt. Ezt a hatást azzal igyekszenek általában elfedni, hogy túl nagy adag glicerint tesznek hozzá, ami a hidratáltság érzetét keltheti, de sajnos ezt úgy éri el, hogy a bőr alsó rétegeiből mintegy „felszívja” a vizet a felszínre. Az időleges hatás elmúltával a bőr extrém módon szárazzá válik. Az SLS a felelős számos (egyre több) ekcémás megbetegedésért is.

     Fent elmondottakkal tisztában voltál? Azért vagy itt, mert háziszappant szeretnél a bolti szerek helyett, de abból is a leginkább bőrbarát megoldást keresed? Most el kell, hogy keserítselek: hagyományos értelemben vett szappant nem lehet lúg nélkül készíteni! Talán csak az zavart meg Téged, hogy eleink hamulúggal, szódával… tehát nem a ma elterjedt nátrium-hidroxiddal dolgoztak…- mikor mi állt az öregek rendelkezésére. Kedves Vendég! Ezek a szerek is mind-mind a lúg kategóriába tartoznak!!! A lezajló reakció szempontjából valójában teljesen mindegy, hogy melyiket választjuk: a zsíradékok és a lúg egyesülnek, s nászukból születnek azok a nátrium- vagy káliumsók, amiket köznapi néven szappannak hívunk. Káros melléktermék nincs; a szappan mellett csak glicerin (ebben az esetben épp a megfelelő, még bőrápoló hatású mennyiség) és víz. Ezért, amikor azt a szót hallod, hogy nátrium-hidroxid, ne rohanj azonnal azoknak a csalóknak a karjába, akik a termékeiket úgy reklámozzák, hogy az lúg nélkül készült!

     Visszatérve eleinkhez: úgy boldogultak, ahogy tudtak- nem azért használták a hamulúgot, mert annyira örültek neki, hogy ez mennyire természetes. Nagy kínlódással próbálták annyira „besűríteni”, hogy egyáltalán alkalmassá váljon arra, hogy beindítsa az elszappanosodási folyamatot. A koncentrációkat (mennyiségi arányokat) nem tudták mérni, ezért arra törekedtek, hogy a lúg aránya lényegesen magasabb legyen, mint amennyi az adott zsírmennyiséghez kellene (nem akarták elpocsékolni a drága zsírt és a végén a felét -ami esetleg nem szappanosodott el-kiönteni). Miután azonban így szabad lúg maradt volna a szappanban, ezért a szappansókat ki kellett vonják valahogy a lúgos léből. Erre a legalkalmasabb a jó sok konyhasó (lásd itt)- kisózták az anyagot. Az így nyert ún. színszappan csak a szappant (szappansókat), azaz az „aktív mosószert” tartalmazta, egy egyszerű mosószappan volt- nagyon erős, bőrbarátnak nem nevezhető anyag. Azért megfürödtek vele – más nem volt, meg nem is mosták magukat annyit, mint mi- nem számított.

 

pipereszappan

 

     A manapság készített pipereszappanok (házi, kézműves szappanok) nátrium-hidroxiddal készülnek. Ezáltal váltunk képessé arra, hogy pontos mennyiségekkel dolgozzunk, és ne legyünk kénytelenek kisózni a sok hasznos, bőrvédő anyagot a szappanból, ami a szappansókon felül az értékes olajokból, növényi vajakból benne marad. Ettől hívjuk ezt pipereszappannak! Közkeletű tévedés: az, hogy a hagyományos szappan lúgos kémhatású, nem azt jelenti, hogy benne marad a lúg!!!! Isten őrizz, hogy így legyen- a pipereszappan nem lúgtöbblettel készül (mint nagyszüleink mosószappanja), hanem éppen zsírtöbblettel, hogy az összes NaOH tökéletesen átalakuljon benne!!! Nem utolsó sorban benne marad egy nagy adag átalakulatlan ápoló olaj, ami külön jó a bőrnek!

     A lúgos kémhatásról: a háziszappan enyhén lúgos. Igaz. Ennek ellenére kevésbé szárító hatású és egyáltalán nem káros, mint az ipari tisztítószerek (szappanok, tusfürdők, sorolhatnám…). A talajtípusok közt is van meszes és savanyú, mégis mindkettőben gyönyörű virágok fejlődnek… vagy nincsen igazam?

 

     Utószó: ha a mosószappanról, hagyományos szappankészítésről (szappankészítés hamulúggal, szódával... stb.) szeretnél olvasni bővebben, akkor olvasd a történetet ITT. Ha pipereszappant szeretnél készíteni magadnak, vagy a családnak, akkor pedig EZZEL kezd!

 

Köszönöm, hogy meghallgattál!

Omar Anyu