contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

     LEPKEORCHIDEÁK ÉS RÖPKE GONDOLATOK

 

     Ma reggel elméláztam az ablakomban virágzó orchideák felett. Gyakran megteszem, de ma valamiért különösképpen szépnek láttam őket, s a szokásosnál hosszabb ideig vizsgáltam lecsüngő fürtjeiket. Milyen titkokat rejtenek ezek a természeti csodák?

 

gyógyító orchideák, orchideafajok a gyógyításban     Nagy növénygyűjtő lévén elég sokat olvasgattam már a különböző orchideafajokról, sőt a gyűjteményemben is rengeteg egzotikum megfordult, számosat a Távol-Keletről rendeltem. Sajnos nem sokuk élte túl nagyvilági utazgatásaimat, hiszen ezek a növények folyamatos, hozzáértő törődést igényelnek, nem beszélve a sokszor igen speciális tartási körülményekről. A lepkeorchideáim, melyeknek többségét természetesen ajándékba kaptam, azonban évek óta hálásan ontják a virágaikat- most egy rövid cikkel viszonzom kedvességüket… :)

     Ki tudja, hogy melyik a leghíresebb orchideafaj a világon? A válasz természetesen: a vanília. Fűszernövényként főleg a Vanilla planifolia fajt termesztik. Ez a kúszónövény a kosborfélék családjába tartozik, eredetileg Mexikóból származik. Az aztékok a kakaó ízesítéséhez használták, hitük szerint a vaníliás kakaó különleges erőt és hatalmat adott fogyasztójának.

     A kosborféléknek hazánkban is ismeretes néhány képviselője, a gyógyászatban legismertebb az agárkosbor (Orchis morio). Védett növény, így drogját Kis-Ázsiából importáljuk. Gumója tartalmazza azokat a nyálkaanyagokat (50%-ban glukomannánok), melyek főként hasmenéses megbetegedések, vagy székrekedés esetén alkalmazhatók sikerrel, mivel egy káros ingerhatásokat távol tartó védőréteget képeznek a bélfalon.

    A lenagyobb orchideaválaszték persze a Távol-Keleten van, így nem meglepő, hogy az ősi kínai gyógyászatban tettek szert e növények a legnagyobb jelentőségre. Nagyon kevés azonban az ehhez kapcsolódó nyugati kutatási eredmény, kissé elhanyagolt, mostoha témának érezhetjük, ha komolyabb értekezéseket igyekszünk találni. Ez talán azzal is magyarázható, hogy a nyugati orvoslást csak a bajokat azonnal gyógyító csodaszerek érdeklik „adj Uram, de azonnal!” szellemben, míg a keleti emberek – harmóniában a természettel – sokszor inkább a megelőzésre helyezik a hangsúlyt. Igen, az orchideák éppen ennek a fantasztikus egyensúlynak, a hosszan tartó virágzásnak, tökéletességnek a nagykövetei!

     A kínai gyógyszerkönyv 5 orchidea fajt tart számon, de a Dendrobium fajok 8%-a, az Eria fajok 18% és a Liparis fajok mintegy 42 %-a tartalmaz olyan mennyiségben alkaloidokat, amely potenciális gyógynövénnyé teheti őket. Termesztésbe vonva csupán néhány Dendrobium, a Gastrodia elata és Bletilla striata fordul elő. A Dendrobium nobile növényben található dendrobin kísérletileg igazoltan fájdalomcsökkentő és lázcsillapító hatású, immunerősítő szer. Hagyományosan a tüdő megbetegedéseinél használták (köhögés), megszünteti az oxidatív stresszt, így szerepet játszhat az öregedés elleni harcban (akár kozmetikumokban), de rákellenes aktivitását is kimutatták. Újabban használják a gyomor- és a tüdőrák kezelésében Kínában. Ezen kívül a növény egyéb hatóanyagai csökkentik a vércukorszintet és stimulálják az inzulin kiválasztását, illetve növelik az inzulin érzékenységet (a nyugati étrend hatására kialakuló inzulinrezisztencia az első lépések egyike a civilizációs betegségek kialakulásában).

     A Gastrodia elata orchidea elsősorban görcsoldó, sikeresen alkalmazzák epilepszia illetve migrén elleni készítményekben, míg a Bletilla striata nevű növényi zseni vérzéscsillapító tulajdonságokkal bír (tüdővérzés, orrvérzés stb.), illetve használható gyomorfekélyes eseteknél. A leírtakat a nyugati orvoslás is vizsgálta, s igazolta. Háromféle kínai készítményt vettek górcső alá, a Shi-Hu (dendrobine tartalmú) halálos dózisa 17 mg / kg−1 (nyulaknál), a Tian-Ma (gastrodin tartalmú) 12 mg / kg−1 (nyulaknál) volt. A Bai-Ji (Bletilla striata tartalmú) esetén LD adatokat nem közöltek, ám ez kecsegtetett a legnagyobb eredménnyel: annyira erős vérzéscsillapító, hogy hatására a daganatos sejtek is elhaltak…

     Hát nem gyönyörűek? :)