contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

Melt & pour házilag: lépes-mézes

 

melt & pour szappan házilag     Hogyan készíthetünk otthon melt & pour szappanalapot, vagyis lehetséges-e alkohol és káros vegyszerek nélkül glicerinszappant főzni? Akik foglalkoztak már az átlátszó szappanok házi előállításának módjaival, azok értik a problémát. Akik nem, azoknak álljon itt néhány gondolat…

     Ahhoz, hogy egy szappan fényáteresztővé váljon, arra van szükség, hogy a szappanmolekulákat úgymond eltávolítsuk egymástól, eloszlassuk a „köztes anyagban”, ami jelen esetben a szaponifikáció során természetesen is képződő glicerin. A glicerin tehát egyfajta szappanoldószer, bár ez az elnevezés talán megtévesztő, mert a különböző szappanoldószerek inkább az emulgeátorokhoz hasonlíthatóak, a molekulákat egyenletesen „lebegtetik”, oldatban tartják (ne zavarjon meg senkit, hogy ez az emulzió aztán megszilárdul…:)). A tej példáján tudjuk ezt a legkönnyebben elképzelni: ott a tejzsír lebeg apró zsírcseppek formájában egy vizes közegben.

     A glicerin mellett (ami kémiailag egy cukoralkohol) számos más szappanoldószer létezik, s ezeknek az együttes erejét használják az iparban a glicerin,- vagy kristályszappanok (átlátszó szappanok) gyártásánál. A legfontosabb ilyen ipari adalék a propilén–glikol, ezt tekinthetjük a legerősebb szappanoldószernek, de sajnos ez egy káros anyag (a növényi eredetű is), ezért ezt csak azok a szappankészítők használják háziszappanokhoz, akiket utóbbi tény nem zavar. Ehelyett az egyszerű etilalkoholt szokták ajánlani- én is készítettem már a segítségével csodás szappanokat, fő hátránya azonban a borsos ár. Sokan tartanak az alkohol bőrre gyakorolt szárító hatásától is, amit én furcsának tartok két okból: egyrészt az alkohol elpárolog (sajnos ezért az így készült  házi átlátszó szappanok el is deformálódnak idővel), másrészt egy sokszorosára növelt mennyiségű glicerint tartalmazó szappannál a glicerin maga lesz az, ami dehidratálja a bőrt, lévén vízelvonószer, erősen higroszkópos anyag. Hátránya még az alkohollal és cukoroldattal (a cukor is szappanoldószer, az alkohollal együtt használva felerősítik egymás hatását) készült glicerinszappanoknak azonban, hogy ezek nem olvaszthatók újra, tehát nem használhatóak melt & pour szappanalapnak! Pontosítok: újra lehet őket ugyan olvasztani, de fokozatosan elveszítik átlátszóságukat.

     Egyelőre ennyit az alapokról (az ismert alkoholos glicerinszappanokról majd egy következő cikkben írok bővebben), most visszatérnék a kísérletemre: lehet-e csupán a glicerin erejével (egyéb ismert szappanoldószerek bevetése nélkül) egy újraolvasztható melt & pour szappanalapot készíteni? A válasz (ó, lépes-mézes, édes élet! :)): IGEN! Bár nem lesz teljesen átlátszó, csupán áttetsző, de azt hiszem, ez is varázslatosan szép tud lenni, és rengeteg módon használható, akár szilárd szappanok díszítéséhez is, mert ez viszont tetszőlegesen újraolvasztható!

     Az elméletről először Cathrine Failor egyik könyvében olvastam, ahol megemlíti, hogy a történelem legelső átlátszó szappanjainál, mintegy 200 évvel ezelőtt a glicerin mellett a ricinusolajat és a fenyőgyantát használták. A ricinus olaj tehát alapolaj ez esetben, s fenti szerzőnél arról is olvashatunk, hogy miért: kémiailag egyedülálló az olajok között, közel 90 %-ban ricinolsavból áll, amely különleges molekuláris szerkezetének köszönhetően (alkoholokhoz hasonló!) zsírsav létére egyben szappanoldószerként is viselkedik!!! Így a ricinusolaj különleges tisztaságot biztosít az átlátszó szappanoknak, illetve maga is gyorsan szappanosodik.

     Jöhet a gyakorlat! A régi elmélethez az új receptet Emszappan találta meg a neten böngészve, s megosztotta velem (köszi, Em!:)). Az eredeti forrás valószínűleg EZ az orosz nyelvű blog, de kezdenek az angolszászok is rákapni a dolog ízére…:)

 

Az arányok nálam így alakultak (ebből kaptam kb. egy kiló melt & pour szappanalapot):

 

200 g kókuszolaj

200 g pálmaolaj

200 g ricinusolaj

25 g sztearin

 

235 g desztillált víz

92 g NaOH

 

     A fentieket meleg eljárással készítjük el (a tökéletes géles állapot eléréséig, melyet ellenőrizhetünk akár fenolftalein indikátorral). Ekkor hozzáöntünk a szappanmasszához 625 gramm glicerint, amellyel fedő alatt tovább melegítjük a szappanmasszát, amíg az fel nem olvad teljesen a glicerinben. Ekkor már a botmixeres keverést felejtsük el, mert a glicerin rettenetesen habzik, s úgy járhatunk, mint amikor valaki túl sok habfürdőt tölt a jacuzziba… :) Egyszóval válasszuk az egyszerű kanalas-kevergetőst! A folyamat több órán keresztül eltarthat, érdemes lehet a hőfokot kissé magasabbra állítani. Nekem elég habos lett, tömbformába töltöttem, s miután megszilárdult, egyszerűen levágtam róla a habszappan részt. Újraolvasztva tökéletes folyékony halmazállapotú melt & pour szappant kaptam, adtam hozzá egy kis mézet a bőrápolás végett, némi hársfa illatot az érzéki élvezetek végett, s kiöntöttem vele a méhésztől kunyerált lépet, hogy a művészet oltárán is áldozzak…

 

Fázisfotók:

 

melt & pour házilag, lépes-mézes szappan

 

     PS: A tapasztalatok függvényében természetesen a receptet tovább lehet fejleszteni, a sztearin helyett (az elnevezéstől ne gondoljunk rögtön valami szörnyűségre, ez egy szimpla zsírsav, ami pl. a pálmazsírban is ott figyel!) lehet gyantával próbálkozni (valószínűleg sokkal jobb eredményt ad), lehet utóbbi mennyiségét növelni (hogy keményítsük a szappanunkat), ki lehet hagyni a pálmazsírt (mert nem ad átlátszó szappanmasszát)… Legyünk bátran kreatívak!

 

     PPS: Ha valakinek szüksége van olcsóbban glicerinre (800 Ft/fél liter), az írjon az Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre.