contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

A hideg eljárás

 

 A hideg eljárás lényege egyetlen mondat: az olajokat össze kell keverni a lúgoldattal. Persze van egy-két trükk, tudnivaló, de ezt szépen sorra vesszük. Nézzük meg a youtube videót -angol nyelvű ugyan, de íme a “fordítás”: látjuk, ahogy feloldják a lúgot (NaOH- nátrium hidroxid) vízben, látjuk, ahogy kimérik és összeolvasztják a zsíradékokat (olíva, shea vaj, ricinus olaj...), lehűtik mindkettőt (hűtőfürdő) kézmelegre, majd a lúgoldatot hozzákeverik az olajokhoz, tovább keverik az anyagot, kivesznek belőle, hogy először kevesebb anyaggal dolgozzák össze a különböző színezékeket (itt: vasoxid, titán dioxid és kaolin, azaz fehér agyag), hozzáadják az anyaghoz az extra olajokat is (ezt pl. hidratáló hatás elérése, illetve illatosítás végett tehetjük), majd mintát alakítanak ki az öntőformában (régen legtöbbször egy zsírpapírral kibélelt fiókot használtak). Nézzük:

 

 

Ugye egyszerű? Ráadásul manapság a háziasszonyok nem szoktak ilyen óriási mennyiséggel dolgozni egyszerre, ½- 1 kiló olaj is bőven elég (gondoljunk bele, hogy mennyi idő kell a családnak egy kiló szappan elhasználásához...).

 

Első szappanunk elkészítése lépésekben:

 

1. egy recept

 

250 g kókuszolaj

250 g pálmaolaj

250 g olívaolaj

250 g szőlőmag olaj

 

380 g víz

140 g NaOH

 

Egyéb anyagok lehetnek (nem kötelező, lehet a szappan teljesen natúr): 1-2 üveg (5-20 ml) illóolaj, esetleg 1 ek. rizsliszt vagy keményítő az illatanyag jobb kötéséhez, 1 ek. só, valamilyen színezék (én először pirospaprikát és kurkumát használtam) stb.

 

A fenti bázisolajokat Magyarországon meg lehet venni a nagyobb áruházakban, közértekben. Lehet más is, de ez a recept egyszerű, és egy jó minőségű szappant eredményez (kemény, tisztít, habzik, de nem szárít...). A lúgot webáruházak árulják, a postázása tilos, ezért személyesen kell érte menni.

 

Mérjük ki az anyagokat!

 

2. olvasszuk fel a zsíradékokat, majd hagyjuk kézmelegre (hivatalosan 40 fokra) hűlni

 

3. a NaOH nagyon erős lúg, óvatosan bánjunk vele. Szabályok:

 

-a vizet (desztillált, ioncserélt... akármilyen, csak legalább forralt legyen, mert a szappan nem szereti a kemény vizet) jól hűtsük le és állítsuk hűtőfürdőbe az edénnyel, mert a lúgtól fel fog forrósodni (exoterm reakció)

-mindig a lúgot adjuk a vízhez, ne fordítva

-ne használjunk alumíniumot és fát (az a biztos, ha műanyag edényekkel és keverőkanállal dolgozunk)

-védjük a ruhánkat, szemünket, kezünket, de ami még fontosabb: az oldásnál képződő gázt igyekezzünk ne belélegezni (gyorsan elszáll, szellőztessünk)!

-a lúgoldatot is kézmelegre kell hűteni (ill. 40 fokra)

 

4. az olajokhoz öntjük a lúgoldatot (semmiképpen nem fordítva), a kettőnek kb. egyforma melegnek kell lennie, különben szétválhat a két fázis, ilyenkor “grízes” kinézetű, vagy olaj úszhat a felszínen. Gondos keveréssel igyekezzünk homogén masszát kapni.

 

5. kevergetjük, vagy turmixoljuk (én nem szoktam folyamatosan, le is égne az elektromos keverőm...), míg a massza puding sűrűségű nem lesz (ez a “trace” vagy magyarul “szalagfázis”)

 

6. hozzáadjuk az extrákat: illóolaj, illetve színezhetjük (ahogy a videón is láttuk)...

 

7. formába öntjük (lehet szilikon sütőforma, vagy ha nem, akkor sütőpapír kötelező, különben csak vésővel fog kijönni...)

 

8. most jön a “dunszt”: a lényeg, hogy úgy, mint a lekvárfőzésnél, minél lassabban hűljön le az anyag. Be lehet takargatni, de be is tehetjük egy órára a sütőbe, ha van elektromos, mert max. 80 fokig melegíthetjük egyenletes hőfokon tartva a masszát egy órán át. Ezzel a meleget is biztosítjuk, és a szappanosodási folyamatot (szaponifikáció) is felgyorsítjuk. Másnap reggelig benn szoktam hagyni a szappant a sütőben csukott ajtó mögött. Ha nem sütőzzük, akkor inkább csak a második nap reggel szedjük ki a formából- azt bizony nehéz kivárni, az embert addig megöli a kíváncsiság!

 

9. felvágjuk, és örülünk :), de még nem használhatjuk, mert a szappanosodási folyamat még nem zajlott le teljesen, tehát:

 

10. kb. 1 hónap érési időt biztosítunk a szappanunknak (ennek hosszúsága szappanonként változhat, az összetételtől függ- pl. az olívaszappanok, vagy a méztartalmú szappanok érési ideje általában hosszabb). Használat előtt próbáljuk ki kézmosáshoz, ha jónak ítéljük, akkor használhatjuk az érzékenyebb területekre is.

 

Kapcsolódó cikk:

 

A biztonságos lúgoldásról

 

Superfat: a szappan túlzsírozása, vagy lúg leszámítolás