contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

HAJÁPOLÁS, FEJBŐRÁPOLÁS 2. RÉSZ

 

     Hajbalzsamok, hajpakolások ...

 


hajbalzsam készítése házilag     Ahogy az előző bejegyzésben is említettem, a haj állapota függ az életmódunktól, az étkezésünktől, egészségi állapotunktól. A fejbőrt, a hajhagymákat tudjuk védeni, erősíteni, ápolni, regenerálni. A hajszálak 3 részből állnak:

     1.) Felhám, más néven kutikula, melynek fő alkotórésze a keratin, lemezes formában helyezkedik el a hajszálakon, a faggyúmirigyek váladéka védőrétegként vonja be. Az apró lemezkék tetőcserépként fedik egymást a hajtőtől a hajszál végéig. Ha ez egészséges, akkor a haj fénylő, megfelelő nedvességet tartalmaz. Külső kémiai és fizikai behatások során, amikor ez a védőréteg megtörik, a haj fakóvá, fénytelenné, töredezetté válik, a vége elvékonyodik.

     2.) Középső réteg- kortex, azaz kéreg, mely a kutikula által védve van, a hajszál mintegy 80%-át teszi ki. Ez a réteg felelős a rugalmasságért, tartásért, erősségért, vastagságért, színéért. Fehérjerostokból áll, amelyek, ha kellő nedvességgel rendelkeznek, rugalmasan megnyúlnak, közöttük helyezkednek el a festékszemcsék, melyek a haj színét adják.

     3.) Belső réteg- medulla, azaz velő, a hajszál közepén egy csőszerű, kocsonyás rész, keratinsejtek alkotják.

     Sokan úgy vélik, hogy a haj egy elhalt szőrzet, ezért nagy csodát ne várjunk semmilyen hajápolószertől. Mások határozottan támogatják a hajpakolások, hajbalzsamok használatát, melyek kellő mennyiségű aminosavat, nedvességet tudnak a haj szerkezébe bejuttatni, így erősítik, fényesítik a hajszálakat.

     Kétféle hajbalzsamot készítettem el és teszteltem az elmúlt időben. Az egyik olivem 1000 - lamesoft - olajok 1-1-1 arányú keveréke, egy 12%-os zsírtartalmú emulzió volt, intenzíven tonizáló illóolaj keverékkel. Alaposan bemasszíroztam hajmosás után a fejbőrbe, és hagytam pár percig a hajvégeken is. A végeredmény élettel teli, fényes haj volt. Másnap éreztem, hogy a hajam vége száraz, de továbbra is könnyen kifésülhető maradt. Sajnos nem adta meg azt az érzetet, amire vágytam.

     A következő választás a francia növényi hajkondicionáló emulgeátorra esett, amihez cetil alkoholt, rózsaviaszt és egy kis olajat tettem. Aki már dolgozott ezzel az alapanyaggal, tudja, hogy egy habállagú krémet kap. Nem az egész hajamra kentem fel, hanem a hajtőtől távolabb, inkább a hajam végére koncentráltam. Pár percig hagytam, majd leöblítettem. Most már tudom, hogy a vizes haj sokkal törékenyebb, ezért a hajszárítót is közepes fokozatra állítottam, úgy szárítottam meg, majd utána fésültem ki. A végeredmény pedig: csillogó, fényes, hidratált hajkorona, nem száll, van tartása, erős. A rózsaviasz az illatról is gondoskodott. Előnye, hogy a bolti hajbalzsamokkal ellentétben 2 nap után sem viszketett a fejbőröm. Hátrányaként megemlíteném, hogy 2-3 nap után ismét hajat kell mosni, de bízom benne, hogy minden igényes nő a fontosabb megjelenései előtt amúgy is nagy gondot fordít a hajára. Javaslom akár pakolásként is, vagy hajfestés utáni ápolószerként. Nézzük tehát az elkészítésének módját:

50 g termékre:

3 g AZ- conditionneur vegetal
1 g cetil alkohol
3 g olaj (javasolt: brokkolimagolaj, kókuszolaj, argán olaj - vegyesen vagy amelyik tetszik)
0,5 g rózsaviasz
2,5 g glicerin
38 g víz vagy hidrolátum
3 csepp tejsav
1 g D-pantenol
10 csepp Rokonsal BSB-n.

     A zsírfázist kimérjük egy tiszta, fertőtlenített főzőpohárba, a glicerint és a vizet egy másikba. Mindkettőt vízfürdőre tesszük és addig melegítjük, amíg a zsírfázis komponensei teljesen el nem olvadnak. Ezután kivesszük a vízfürdőből a két főzőpoharat. A vízfázist egy mozdulattal a zsírfázishoz öntjük, magas fordulatszámon homogén emulziót készítünk. Kihűlés után hozzáadjuk a pantenolt, elkeverjük, majd a tejsavat és a Rokonsal BSB-n tartósítószert. Flakonba, vagy tégelybe töltjük. Természetesen a rózsaviasz kihagyható, és illóolajat is lehet hozzáadni.

Jó keverést!



Források:

www.chic-salon.com

www.hajkerteszet.hu