contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

HAJÁPOLÁS, FEJBŐRÁPOLÁS 1. RÉSZ

 

     A bőrrel ellentétben a haj nem képes regenerálódni. A hajhagymák táplálásával és a fejbőr vérellátottságának fokozásával egészségesebbé tehetjük a hajkoronánkat, ezt elsősorban kiegyensúlyozott tápanyag bevitellel, életmóddal és külsőleges ápolással tudjuk megtenni, külsőleg pedig egy jól megalkotott sampon, hajbalzsam, hajpakolás akár csodákat is művelhet hajunkkal.


sampon házilag babassu habbal     Mitől jó egy sampon? Mit várunk el egy sampontól? Én elvárom, hogy jól tisztítson, selymessé, könnyen fésülhetővé, fényessé tegye a hajam. Nagyon sokféle tenzidet próbáltam már többféle kombinációban, most szeretném az eddigi tapasztalataimat megosztani veletek.
     Pár szó a tenzidekről: a tenzid egy olyan felületaktív vegyület, melynek működési elve ugyanaz, mint a szappané. Rendelkeznek egy zsírkedvelő és egy vízkedvelő résszel. A zsírkedvelő részükkel körbefogják a szennyeződést, a vízkedvelő részükkel kapcsolódnak a vízmolekulákhoz, emulziót képeznek, és így a szennyeződés a vízzel lemoshatóvá válik. Mosakodás során, amennyiben agresszív zsíroldókat használunk, kiszáríthatjuk a fejbőrünket, ezért ajánlott natúr kozmetikumokban elfogadott tenzidekkel dolgozni, és személyre szabottan készíteni a sampont. Minden tenzid rendelkezik mosóaktív hányaddal, azaz tisztítóerővel, amely a leírásában fel van tüntetve.
     Nézzünk pár sampon példát. (Az én hajam hosszú, vékonyszálú, gyorsan zsírosodik a töve, a vége száraz, sokszor seprűs és csomósodik- a receptek kialakításánál ezt igyekeztem szem előtt tartani.)
     Legegyszerűbb a decyl glucoside (MH 52) tenziddel készült samponom (fenti kép), melyet beállítottam 15-ös mosóaktív hányadra (MH), azaz a sampon tisztítóereje 15. A kész kozmetikumokra vonatkozó tisztítóerő javaslatban a sampon 12-15 MH-val kell, hogy rendelkezzen. Egy idő után sajnos nem volt elég egyetlen tenzid ereje, ezért elkezdtem keverni más fajtákkal. Kipróbáltam a babassu habot, mely kb. 35 MH-val rendelkezik. A sampon nagyon jól habzott, de a végeredménnyel nem voltam még mindig elégedett, de normál hajra jó szívvel javaslom ezt a receptet:

20 g decyl glucoside
40 g babassu hab
1 g brokkolimagolaj
4 g niacinamid
2 g só
5 g pantenol
1,3 g xantán
80 g víz (elkészíthető párlattal is, de a csak savas kémhatás mellett működő Rokosal tartósító miatt mérni kell a pH-t, és a tejsav alábbi mennyiségét ennek megfelelően korrigálni szükséges)
0,6 g Rokonsal BSB-n
kb. 10-15 csepp tejsav
10-20 csepp illóolaj (levendula, citrom, teafa, rozmaring)



sampon házilag decyl glucosiddal     Sokan dícsértek egy Plantapon (MH 30) nevű tenzidet, nekem ezzel sincs jó tapasztalatom. Száraz hajra egy kis lecitinnel, brokkolimagolajjal már jó eredményekről számoltak be mások. A recept:

20 g plantapon
17 g decyl glucosid
1 g lysolecitin
2 g brokkolimagolaj
35 g rozmaring hidrolátum, vagy desztilált víz
0,6 g solagum
10 csepp Rokonsal BSB-n
8-15 csepp tejsav (pH mérés!)
10-20 csepp illóolaj (levendula, teafa, rozmaring, citrom, grapefruit)

     Kaptam Cocoamydopropil betain (MH 85) száraz tenzidet, melyet kevertem decyl glucosiddal, felvittem az MH-t 18-ra, és az eredmény ámulatba ejtett. A hajam fényes volt, 3 napig bírta, nem zsírosodott olyan gyorsan, a fejbőröm tiszta volt, nem viszketett, a keveréket csak dicsérhetem. Sajnos nem tudom, hogy hol kapható, vagy kapható-e egyáltalán ez az alapanyag, érdemes lenne belőle tartani, sok mindenre felhasználható. Igaz, a hajam vége száraz volt továbbra is, de azt egy balzsammal megoldottam. A sampon egy hónapig tartott, az alapanyagból nem volt több, ezért keresek tovább.


     A napokban szintén egy száraz tenzidet kaptam kísérletezés céljából (MH 90). Most fogom kipróbálni a sampont. Kivételesen kondicionálót is tettem bele. Menta hidrolátummal, niacinamiddal készült leucidallal tartósítva. Az eredményről hamarosan beszámolok!

Jó samponozást Mindenkinek!:)



2015. augusztusa



Both Timi