contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

SZÍNHARMONIZÁLÁS, ALAPOZÁS, KENDŐZÉS: MELYIKET VÁLASSZUK?


     A héten nagyon sokféle krémet készítettem, alapanyagokkal kísérleteztem. Az egyik kedvencem a színharmonizáló nappali krém, amelyről most szeretnék bővebben írni. Neve az arcbőr színének harmonizálását takarja, tehát nem alapoz, nem fed, nem kendőz el bőrhibákat...


alapozó készítése házilag     Mai világunkban minden nő tökéletes arcbőrt szeretne, olyat, amilyen a magazinokban a modelleké. A reklámok azt sugallják, hogy kend az adott alapozót az arcodra, és meg is oldottad ezt a problémát, hiszen ezzel el tudod takarni azt, ami nem tökéletes- s ez sok esetben igaz is. Egy festő a vásznat először lealapozza, majd arra festi meg a képet, ami az érzéseiben, gondolataiban van. Az alapozónak ugyanez a szerepe, maszkot kensz a bőrödre, amire ráfestheted az általad elképzelt "arcot".  Bizonyos alkalmakkor ez elfogadható, de mindennapi használatra nem ajánlott, hiszen a boltban kapható alapozók többsége tele van szintetikummal, kőolajszármazékkal, s bár van ásványi por alapú alapozó is, amit a zsíros bőr jól visel, de a száraz még szárazabb lehet tőle, tehát utóbbi sem ajánlható feltételek nélkül. Mi lehet az alternatív megoldás?
     Elfogadható például, hogy az apróbb bőrhibákat korrektorral javítjuk, vagy a szem alatti karikákat világosítjuk vele, majd erre egy nappali színharmonizálót viszünk fel, vagyis egy színezett krémet. A színharmonizáló célja, hogy hidratál, egyben egységes tónust ad a bőrnek, de sosem válik maszkszerűvé, mint egy hagyományos alapozó. Fontos, hogy a kontúroknál igyekezzünk a „semmibe kenni", alaposan eldolgozni.
     A krémnek nagyrészt bőrtápláló növényi olajokat kell tartalmaznia, lehet bele tenni növényi kivonatokat, vitaminokat, egyben belekerül a színért felelős pigment is. A megfelelő szín eltalálása a legnehezebb feladat. Nagyon sok színkeverési kísérlet áll mögöttem, és valószínűleg még jó pár vár rám. Most kísérletezzünk együtt!
     Megadom az induló arányokat. Mindannyiunk bőrszíne más, ezt az évszakok változása is befolyásolja- nyáron barnább, télen világosabb. Most a legvilágosabb színkeverék arányait adom meg:

 


Titándioxid és cinkoxid keveréke, összesen 7g
Bordó pigment 0,1g
Sárga pigment 0,8g
Sötétbarna pigment 0,1g



pigmentek keverése házi alapozóhoz

 

     Mérjük ki az alapanyagokat, és tegyük egy fertőtlenített, tiszta kávédarálóba, daráljuk össze. Ez összesen 8 g színkeverék. Ha sötétebbet szeretnénk, akkor a fehérből vegyünk el kezdetnek 0,2g-ot és tegyünk hozzá –ha meleg tónusú bőrünk van, akkor fele-fele arányban bordó és barna pigmentet, ha hideg tónusú bőrünk van, akkor sötétbarnát. Készíthetünk 2 féle keveréket is, egy világosabbat és egy sötétebbet, amit a végén még összekeverhetünk. Ha még sötétebb tónust szeretnénk, akkor 0,5g-al kell csökkenteni a fehéret, és ugyanannyival növelni a színes pigmentek arányát a keverékben. A színezett krémben maximum 10% legyen a pigmentkeverék. Nézzünk egy egyszerű példát:

1.fázis: 1,2g olivem, 1,5g jojobaolaj, 1,2g növényi szkvalán, 3g pigmetnkeverék
2.fázis: 1,2g sheavaj vagy kakaóvaj vagy mangóvaj
3.fázis: 1,5g növényi glicerin, pici hialuronsav, 21g hidrolátum pl. levendula, vagy damaszkuszi rózsa, vagy narancsvirágvíz

A készítményt 6 csepp Rokonsal BSB-n-nel tartósítjuk, így -amennyiben nem hidrolátumot használunk, hanem desztillált vizet, 1 csepp tejsavval korrigálnunk kell a pH-t.

A krémet más alappal is el lehet készíteni, például csak zsírfázisú, vízmentes alapozót is keverhetünk, vagy nagy zsírtartalmú emulziót akár 20-25% pigmenttel a kitűzött céltól függően.

Jó kísérletezést!



Budapest, 2015. május. 11.


Both Timi