contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

KAROTINOIDOK A BŐRÁPOLÁSBAN

     A karotinoidok zsírkísérő anyagok. Kémiailag terpének, 8 izoprénvázas természetes pigmentek, melyek biokémiai úton szintetizálhatóak. Legelőször a sárgarépa pigmentjét, a béta-karotin szerkezetét azonosították. Napjainkban több, mint 700 karotinfélét ismerünk, közülük kb. 25 az, amely előfordul az emberi és állati szervezetben...


     A karotin a klorofill állandó kísérője. Sárgától az élénkpirosig terjedő kristályos vegyület, minden növényben megtalálható. Eddig főleg a β–karotin, likopin, lutein, zeaxantin biológiai hatását vizsgálták. β-karotin forrás a sárgarépa, brokkoli, zöldborsó, sütőtök, papaya, mangó, kajszi és őszibarack. Likopin forrás a paradicsom, görögdinnye, lutein források a zöldségfélék, csicsóka, a gyermekláncfű virága, napraforgó. Zeaxantint a kukoricában találunk. Jótékony tulajdonságuk elsősorban erős antioxidáns hatásukból fakad- kozmetikai szempontból sejtregeneráló, sejtmegújító szerepet játszanak, sebhelyek hegesedését csökkentik, hámképzők, hámvédők, ellensúlyozzák az UV sugárzás káros oxidatív hatását, csökkentik a napégéskor fellépő gyulladásokat, lassítják és késleltetik a bőr öregedési folyamatait, támogatják a bőr immunrendszerét.
      Karotinoidokban, A vitaminban gazdag olajok a vadrózsaolaj, avokádó olaj, homoktövis húsolaj, homoktövis CO2 kivonat, búzacsíraolaj, sáfrányos szeklice olaj, nyers pálmazsír, körömvirág CO2 kivonat, vagy a körömvirág olajos kivonata (macerátum), sárgarépa olajos kivonata, paradicsommag olaj.

     A fentiek ismeretében készítsünk egy nyári színmegtartó, karotinos hidratáló testápolót, amit a bőr napozásra való felkészítésére is használhatunk!

 

karotinos testápoló házilag 



1. fázis:


1,5 g cetilalkohol,
6 g lysolecitin,
4,5 g avokádó olaj,
6 g paradicsommag olaj

2. fázis:


3 g csipkebogyó olaj

3. fázis


7,5 g glicerin,
6 g zabkivonat,
101 g desztilált víz /hidrolátum, párlat is lehet/
1,2 g solagum

4. fázis


4,5 g pantenol,
1,5 g Rokonsal, (30 csepp)
1-3 csepp tejsav,
8-10 csepp homoktövis CO2,
4-10 csepp illóolaj

Elkészítési javaslat:

     Az első fázist mérjük ki egy nagyobb főzőpohárba. Miután a cetilalkohol elolvadt, azonnal zárjuk le a tűzhelyet, vegyük ki a főzőpoharat a vízfürdőből, és adjuk hozzá a második fázist. A harmadik fázist solagum nélkül mérjük egy kisebb főzőpohárba. Mire a zsírfázisban lévő cetilalkohol elolvadt, addigra a vízfázis is kellően felmelegedett, ekkor vegyük ki a vízfürdőből és szórjuk rá egyenletesen a solagumot, gélesítsük. A gélt adjuk a zsírfázishoz és emulgáljuk. A végén adjuk hozzá a 4. fázis összetevőit, keverjük el azt is. Amennyiben hidrolátumot, vagy párlatot használunk, a tejsavat elhagyhatjuk, ha desztillált vízzel dolgozunk tejsav használata szükséges. Az illóolaj választásnál ügyeljünk arra, hogy ne olyat tegyünk a készítményünkbe, mely fényérzékenyítő lehet (pl. citrusfélék illóolajai ilyenek- lásd ILLÓOLAJ TÁBLÁZATOK)! A lotion folyékony állagú lesz, nem sűrűsödik be, de kiválóan hidratál, azonnal felszívódik, nem hagy zsíros nyomot, nem ragad, nem tapad.

Figyelem! Napnak kitett bőrfelületre nem kenjük, napozásra NEM alkalmas!


Jó keverést!

 

Budapest, 2015. június...

 

Both Timi