contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

WELLNESS BEDUIN MÓDRA

 

     Idén ismét eljutottunk Jordániába. Elsősorban a családot látogattuk meg, de belefért a programba egy kis országjárás és néhány nap fürdőzés az aqabai tengerparton...

 

Mövenpick Aqaba - Spa Center

 

     A strandolós előkészületek közben ismét felfedeztem magamnak egy keleti praktikát, melyet az itteni asszonyok magas szinten művelnek. A cukorgyanta elkészítése, melyet a felesleges szőrzet eltávolítására használhatunk, igényel némi rutint, ezért első körben nem sajáttal próbálkoztam, hanem egy megvásárolható verzióval, ami az aqabai souq sikátorait róva jött velem szembe egy piperéket árusító bazárban. Első látásra valamiféle fehér törökmézre emlékeztető anyagra lettem figyelmes, melyet sima nylon zacskókban árultak. Kérdésemre, hogy ez vajon mi lehet, azt a választ kaptam, hogy a neve „Halawa”, azaz ez a cukorgyanta- nincs mese, ki kell próbálnom, gondoltam. Nagy izgalommal vittem haza a szerzeményt. Ez a bolti verzió rendkívül egyszerűen használható, az általam eddig használt gyantatípusok közül ezt nevezném a leginkább felhasználóbarátnak.

 

cukorgyanta

 

     Használatának módja megegyezik a hagyományos, régi típusú gyantákéval, de ezt gyakorlatlanabbak is nyugodtan kipróbálhatják, lévén a cukor vízoldékony, tehát nem drótkefével kell a bőrről levakarni, ha valami nem úgy sül el, ahogy szerettük volna... :)

 

gyantázás cukorgyantával

 

     A sikeres szőrtelenítésen felbuzdulva azonnal meg akartam tudni, hogy házilag hogyan is készül, a sógornőm pedig készségesen állt rendelkezésemre a témában, megnéztünk pár arab nyelvű videót is a cukorgyanta készítésről, majd készítettünk gyorsan egy adagot, bár csak az érdekesség kedvéért, hiszen gyantázni már nem maradt mit az első kör után…

 

     Recept:

2 pohár cukor

¼ pohár frissen facsart citromlé

¼ pohár víz

 

     Egy telített cukoroldatról van szó, melyhez a savas anyagot (ez egyébként lehet citrompótló vagy ecet is) azért adjuk, hogy a cukor ne kristályosodjon ki belőle a későbbiekben. Vannak, akik tesznek bele 1 tk. sót, vagy timsót, az arab lányok azt mondják, hogy ez késlelteti a szőr kinövését – nem tudom, hogy van-e benne igazság, ki kell próbálni. A teljesen tiszta, zsírmentes eszközök használata fontos, a vizet el kell főzni, de semmiképp nem kell túlfőzni és megégetni a cukrot, illetve a főzés ideje azért is fontos, mert a túlfőzött cukorgyanta beton keményre köt, használhatatlan lesz. Utóbbit úgy lehet ellenőrizni, hogy főzés közben egy kis hideg vízbe cseppentünk mindig egy picit, majd megnézzük, hogy gyurmaszerűvé keményedik-e, ilyenkor lesz jó az állaga a gyantázáshoz és ekkor hagyhatjuk abba a főzést. A még folyékony „karamellt” egy kőlapra folyatjuk, majd egy kanállal kívülről befelé kanalazgatjuk, amíg kézmelegre nem hűl. Ekkor folytathatjuk a gyurmázást puszta kézzel. (Ez nem lesz fehér, mint a bolti verzió- utóbbit más technikával készítik.) Nem forrón kell használni, épp csak annyira kell felmelegíteni, amíg nyújtható nem lesz, mint valami tészta - ez nagy előnye a többi gyantához képest.

 

cukorgyanta házilag

 

     Megtudtam azt is, hogy régen gyantázás előtt az asszonyok az érzékenyebb területeket hamuval kenték át, így a gyanta csak a szőrszálakhoz tapadt, nem tépte a bőrt – a cukorgyanta egyébként ebből a szempontból is sokkal jobb, mint más gyantaféleségek, még akkor se tapad annyira a bőrhöz, ha nem használunk hintőport alá, ezért mondják azt, hogy lényegesen fájdalom mentesebb így a szőrtelenítés.

     Nos, mehetünk a strandra! Míg én a fürdőruha mellé bepakoltam néhány üveg jegesen hideg vizet (tekintettel a 48 fokra), addig a férjem egy termosz forró, cukros-zsályás arab fekete teával indult útnak – fehér és fekete, népek és szokások…

 

népek és szokások

 

     S hogy mit rejtett még a strandtáska? Hosszú évek után először vásároltam magamnak egy doboznyi Beldit, azaz a marokkói arabok tradicionális fekete olíva szappan pasztáját. Sokat posztoltam már róla (például ITT), de most először próbáltam ki. Erős olíva szag ütötte meg az orrom, ahogy kinyitottam a vödröcskét, benne a sötétbarna folyékony massza – azt azonnal megállapíthattam, hogy a hagyományos pasztát erőteljesen felhígították, de azért Beldi volt… Egy kis nyelvlecke: „Beledi” annyit tesz magyarul, mint „a hazai”. Gondoljunk csak a jó magyar füstölt kolbászra meg a téliszalámira – hát náluk inkább a szappan a menő…! :) Nekem való hely, egyszer csak eljutok Marokkóba is!

 

Beldi- marokkói fekete szappan

 

     Fürdőzésünk színhelye idén a Vörös-tenger partján lévő Mövenpick hotel wellness részlege volt, ahol egy egzotikus növényekkel teli hatalmas park lagúnáiban úszkálhat az ember, a szabadtéri jacuzziból pedig félálomban nézheti végig az ember a pompás tengerparti naplementét… Luxus hely, természetesen extra árakon – már, ha az embernek nem egy helyi beduin a férje, aki mindig tudja, hogy mikor hogyan kell lealkudni a dolgokat…

 

Mövenpick Aqaba

 

A férjem a kapuőrnek:

1. nap (egy tafílai fiúnak)


"Barátom, csak a feleségem úszik, meg a 12 éves fiam, aki valójában 9 éves. Én beduin vagyok, a víz közelébe se megyek, de még csak rövid nadrág se volt rajtam soha életemben..."


2. nap (egy fekete kapuőr volt szolgálatban)


"Jaaaj, barátom... Mi történt veled? Tegnap még fehér voltál!" :):):)

 

Wellness Aqaba 

 
 

     Igazán jó kedvben indult tehát a nap, úgy is ért véget: alaposan bedörzsöltem a bőrömet a fekete szappannal, amit meglepő módon szinte azonnal beszívott a bőröm, mint valami testápolót. 10-15 percen keresztül kellett az instrukciók alapján magamon hagyni, majd a szabadtéri zuhany alatt dörzsöltem le. Az elsőre száraznak tűnő bőrfelület a víz alatt enyhén felhabzott, s a Beldi szépen lehántotta a tengeri só mellett az elhalt hámsejteket, szinte megújultam tőle. Ha valaki véletlenül egyszer erre járna, próbálja ki a helyet is és ezt az arab szappanfélét is – kedvcsinálónak még két fotó:

 

Mövenpick Wellness Aqaba

 

Wellness beduin módra- Mövenpick Aqaba

 

Omar Anyu, 2017. júliusa