contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

SELYEMPROTEIN HÁZILAG

 

     A tussah, avagy vadselyem egyes pávaszem lepkék természetben gyűjtött, illetve ma már tenyésztésből is származó gubóiból készül...

 

 

selyemproteines samponok és teshab     A gyakorlottabb szappankészítők jól ismerik, sokszor gyártunk vele szappant; ilyenkor a forró lúgoldó vízbe tesszük a feldarabolt selymet, majd miután a szálak feloldódtak, ezt a selyemproteines lúgoldatot használjuk az olajok, zsírok elszappanosításához. A végeredmény fenséges! A selyem és a gyapjú fehérjéi szerint tartalmaznak nagy mennyiségben, a selyemproteint krémekbe elsősorban a szerin vízmegkötő képessége miatt kerülhet (nedvesítő anyag). Szappannál hozzávetőleg 2 gramm vadselymet oldhatunk a lúgoldatban, ha pedig folyékony proteinünk van, azt szalagfázisnál mintegy 5 %-ban keverhetjük a masszához. A nyers selyem szappannál tehát jól használható, de ha valamilyen krémet szeretnénk vele, akkor kénytelenek vagyunk a folyékony selyemproteint beszerezni. Miután jobban kedvelem azokat a dolgokat, amit én magam készítek el, így utána olvastam egy kicsit, hogyan készül a selyemprotein oldat. A David Kaplan protokoll szerint LiBr –ot használnak ehhez, de mivel ezt az anyagot nem feltétlenül fogjuk tudni megvásárolni a sarki boltban, így úgy döntöttem, hogy maradok a jó öreg nátronlúgnál. A lúg nem teszi tönkre, illetve nem reagál a proteinnel, ellenben gyönyörűen feloldja a selymet, az eredmény egy szép, gyöngyház fényű oldat. A következő lépés, ha a végcél nem szappan, akkor a nátronlúg semlegesítése, ehhez viszont szükségünk van némi kémiai ismeretre.

     Kétféle könnyen beszerezhető anyaggal végezhetjük el a semlegesítést, melyeknek további előnyei is lehetnek az elkészítendő kozmetikumunkban: citromsavval, vagy tejsavval. A citromsavból a nátronlúg semlegesítése közben nátrium-citrát, míg a tejsavból nátrium-laktát lesz. A citrát remek antioxidáns, s ebben a minőségében sokszor kerül egyébként is különféle kozmetikumokba, a laktátot pedig használják a szappankészítésben, mint állagjavító adalékot, krémekben kondicionáló és hámképző hatásáról ismert, hogy csak néhány lényeges elemét említsem meg e két anyaghoz köthető kedvező tulajdonságoknak.

     Alább a citromsav és a nátrium-hidroxid reakcióját láthatjuk:

C3H5O(COOH)3 + 3NaOH → Na3C3H5O(COO)3 + 3H2O.

A fenti egyenletből kiderül, hogy 1 citromsav molekula 3 nátronlúg molekulát képes semlegesíteni. Vagyis 1 mol citromsavhoz 3 mol nátronlúg kell, illetve fordítva. Ha ismerjük az anyagok moláris tömegét (márpedig ismerjük), akkor máris tudjuk, amit tudnunk kell!

1 mol NaOH: 39,99711 gramm

1 mol citromsav (anhidrát): 192,12352 gramm

A reakcióegyenlet alapján tehát 192,12352 gramm anhidrát citromsav 3*39,99711 gramm nátronlúgot semlegesít. Ha az általunk vásárolt citromsav nem anhidrát, hanem monohidrát (utóbbi a gyakrabban forgalmazott, olcsóbb verzió), akkor az adatok némileg változnak, mivel a monohidrát citromsav moláris tömege kicsit eltér az anhidrátétól:


1 mol citromsav (monohidrát): 210.138 gramm

     A selyemprotein oldathoz első lépésben készítsünk el egy 30 tömeg%-os nátromlúg oldatot:

A lúgoldás szabályait betartva oldjunk fel 60 g NaOH-t 140 g desztillált vízben. Az oldatot a selyemszálak oldásához most semmiképpen ne hűtsük vissza, mert a hő segíti a selyem oldódását. 2 gramm tussah selymet daraboltam bele egy ollóval apróra vágva a lúgoldatba, állni hagytam 4 órán át, majd egy sűrű szövésű anyagon átszűrtem az oldatot, hogy a fel nem oldódott szálaktól megtisztítsam a készítményt. Jöhet a semlegesítés!

     Nekünk most 60 g nátronlúgtól kell megszabadulni, tehát a kérdés az, hogy hány gramm citromsavra lesz szükség. Az aránypárt a fentiek alapján könnyen fel tudjuk már állítani:

Ha 210.138 gramm monohidrát citromsav 3*39,99711 gramm nátronlúgot semlegesít, akkor hány gramm citromsav semlegesít 60 gramm nátronlúgot?

X= [ 60* (210.138/3)]:39,99711 = 105,07 g

Tehát 105,07 g monohidrát citromsavval tudjuk az oldatunkat semlegesíteni. Semmiképpen ne adjuk magát a citromsavat a lúgoldathoz, először ebből is készítsünk oldatot desztillált vízzel, majd a már teljesen kihűlt lúgoldatot hűtőfürdőbe állítva a citromsav oldatot cseppenként adagoljuk hozzá!!! Vigyázat, a reakció igen heves, az oldat ismét felforrósodik, ha hirtelen adjuk a citromsavat a lúgoldatba, akkor akár balesetet is szenvedhetünk!

     Most nézzük a tejsavas verziót! Itt a reakcióegyenlet a következő:

C3H603 + NaOH --> H20 + NaC3H5O3

1 mol tejsav: 90.07794 gramm

1 mol NaOH: 39,99711 gramm

Az egyenlet szerint 1 mol tejsav semlegesít 1 mol nátronlúgot, azaz 90,07794 gramm tejsav kell 39,99711 gramm NaOH-hoz.

Ha a fenti selyemprotein oldatot nem citromsavval, hanem tejsavval szeretnénk semlegesíteni, akkor a kérdés az, hogy az oldatunkhoz használt 60 g nátronlúgot hány gramm tejsav hatástalanít?

X= 60*90,07794 / 39,99711 = 135 g

Azaz a 60 gramm NaOH semlegesítése 135 g tejsavval történhet. DE! A kereskedelemben a tejsavat oldatként vásárolhatjuk meg, tehát a következő kérdés az, hogy hány gramm tejsav oldat tartalmazza a nekünk szükséges 135 gramm tejsavat?

     Nekem 80%-os tejsav oldatom volt, ami azt jelenti, hogy 100 gramm oldatból 80 gramm a tejsav és 20 gramm a víz. Igaz? A következő egyenlettel kiszámoljuk, hogy egy 80 tömeg%-os tejsav oldat esetén a 135 gramm tejsav „mellett” mennyi víz van jelen az oldatban:

X= 135*20/80 = 33,75 g víz

A 33,75 g víz és a 135 g tejsav együttes tömege: 168,75 g 80%-os tejsav oldat – ennyi kell tehát a 60 g lúgot tartalmazó selyemprotein oldatunk semlegesítéséhez! (A tejsavat ugyanúgy, ahogy a citromsav  oldatot, csak cseppenként adagoljuk hozzá a hideg, hűtőfürdőbe állított lúgoldathoz!)

     Az elkészült selyemprotein jó nagy adag lett, próbaképpen felhasználtam többféle házi kozmetikumba, készült néhány flakon selyemproteines hajmosó tej és két hatalmas adag testhab, mind új ötletek, fejlesztések felfűzve egy selyemszálra! :)

 

Omar Anyu, 2018. július