contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

A LÚGMENNYISÉG KISZÁMÍTÁSÁRÓL

 … amire soha senki nem hívja fel a figyelmet!

 

Kedves Háziszappanosok!

 

     Előfordult-e már valamelyikőtökkel, hogy túl sok olaj került a szappanba a lúgoldathoz képest? Velem már igen, többször is, általában olyankor, amikor magasabb százalékban szerettem volna a masszába extra olajat adagolni (superfat) az ápoló hatás növelése végett. Nem történt semmi végzetes, csak a szappan felülete az érés elején olajosabb, puhább volt, mint rendesen, de ez a kis probléma az érési idő alatt tökéletesen helyrejött.

     Amikor először történt ilyesmi, arra gyanakodtam, hogy a fázisok (zsír-lúg) enyhe szétválása az ok, mert nem figyeltem eléggé a készítés során a massza hőmérsékletére. Másodszor már gyanús volt a dolog, mert az említett hiba (fázis szétválás) általában nem így néz ki, olyankor olajjal teli lyukak keletkeznek a szappantömbben. A dolog nyitjára azonban akkor jöttem rá, amikor folyékony szappant gyártottam, és sehogy sem akart szép átlátszóvá válni, ami azt jelenti, hogy el nem szappanosodott zsírsavak maradtak a masszában. Mit jelent a lúgos dobozon feltüntetett KOH C>=25% jelzés?

     Most jön a vastag betűs rész: az általunk vásárolt kristályos lúgok is tartalmaznak egyéb összetevőket, tehát nem 100 %-os a koncentrációjuk, az általunk használt lúgkalkulátorok azonban 100 %-os lúggal számolnak!!!

     Szilárd szappan készítésekor ez nem annyira feltűnő, mert a NaOH sokkal tisztább, ott a termékcímke tanúsága szerint max. 5 % egyéb anyag van a lúgkristályok közé rejtve, és – mint a gyakorló szappankészítők ezzel bizonyára tisztában vannak – 5- 15 % kilengés (hivatalos nevén „superfat”) megengedhető. Tehát amikor az általánosan használt SF=5% beállítással számoljuk ki az olajmennyiségünkhöz szükséges lúg mennyiségét, valójában végeredményben 10 % extra olajat fog tartalmazni a szappanmasszánk, hiszen az általunk használt NaOH valójában csak 95%-os. Nem baj, belefér. Ha azonban ennél magasabb SF értékkel kívánunk dolgozni, akkor már rezeg a léc, könnyen átléphetjük a határokat- így jártam én is. Folyékony szappan készítésnél azonban már nem tudunk könnyen elsiklani a probléma felett, mert egyrészt nincs „szuperfetezés”, másrészt a kereskedelemben kapható kálilúg sokkal kevésbé tiszta, mint a nátronlúg, itt – a terméket forgalmazó kft. biztonsági adatlapja (3. pont) szerint (http://www.cemolker.hu/files/files/kalium_hidroxid.pdf) az anyag csak (kb) 85 tömegszázalékos.

     A lúgmennyiségek pontos kiszámítása tehát: azt a mennyiséget, amit a szappankalkulátornál kapsz NaOH esetén oszd el 0,95-tel, KOH esetén pedig oszd el 0,85-tel (amennyiben az általad vásárolt lúgok a termékcímke alapján ilyen tömegszázalékkal szerepelnek).

     Ha 5 % extra zsíradékot szeretnél a szilárd szappanodba, akkor a szappankalkulátornál a superfat értékét állítsd nullára, ha marad az 5% alapbeállítás, akkor tudd, hogy végeredményben 10 % plusz olajad lesz a masszában. Folyékony szappannál azonban kénytelen vagy pontosan számolni, azaz: a szappankalkulátornál a SF-et mindenképpen 0-ra állítsd, majd a kapott lúgmennyiséget növeld meg a koncentrációnak megfelelően (ahogy fentebb írtam).

     Remélem érthető volt…

 

További jó (és sikeres :)) szappankészítést Mindenkinek!