contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

Szappan: a tisztaság művészete

 

     Elindult végre a szappanbarát program! Első „közös” alkotásainkat szeretném itt bemutatni, a téma: egy művészi inspirációra készült szappan elkészítése. Remélem minden kedves szappan rajongónak (és természetesen egymásnak is) örömet szerzünk munkánkkal, gondolatokat ébresztünk, érzéseket közvetítünk… hiszen csupán ennyi a cél… :)

 

A TISZTASÁG MŰVÉSZETE (TÁGVILÁG)

 

szappankészítés művészi módra 1

      Vajon mi választja el a művészetet a mesterségbeli tudástól? Mi határolja el e kettőt egymástól? Néha igen nehéz erre a kérdésre megadni a választ. Arra viszont tudjuk a feleletet, hogy mikor vált el élesen egymástól a két fogalom… legalábbis elméletben.

 

     Tágvilág szappan műhelyéből érkezett hozzám a szappanbarát program felhívására az első itt bemutatott fotónk: egy olyan szappan, amely művészi témát dolgoz fel. A kép mellé Gabi egy linket küldött még- hallgassuk meg együtt Johann Sebastian Bach F-dúr invencióját vibrafonon, s közben csodáljuk meg a képen látható szappanos mesterművet!

 

 

 

     Gabi levelében nem írt hosszasan a munkájáról, azt mondta, arra is kíváncsi lenne, hogy bennem milyen gondolatokat ébreszt az általa készített szappan… Igen, bennem rögtön az fogalmazódott meg, amivel a cikket elindítottam: vajon a képen látható „muzsikáló tisztálkodószer” csupán egy nagyszerű szakember keze munkája, vagy tekinthetjük egyfajta műalkotásnak? Képviselhet-e egy egyszerű szappan művészi értéket? Illetve van-e értelme egyáltalán feltenni ezt a kérdést, hiszen annak idején Johann Sebastian Bach sem tette fel saját magának… „csak” dolgozott, mint ahogy mindenki más is teszi.

     Bach 1685-ben született zeneszerző, a barokk zene kiemelkedő képviselője volt, művészetében a barokk hangszeres polifónia elérte fejlődésének csúcspontját. Ám az ő idejében inkább tartották őt (és tartotta önmagát) remek mesterembernek, mint művésznek; akkoriban zenésznek lenni ugyanolyan szakma volt, mint mondjuk a szakács. A muzsikusokat főként a nemesi udvarokban, templomokban foglalkoztatták, nem volt ez másként Bach esetében sem (többek között weimari udvari zenész, majd a kötheni herceg szolgálatában állt, végül a Tamás templom karnagya…).

     A művészet öntudatra ébredése a XIX. századra tehető, a korszak neve pedig: romatika, mely egységes korstílusként nyomta rá a bélyegét minden művészeti ágra. A művészek mind egyedit, kiemelkedőt, „művészit” akartak teremteni, előtérbe került az individualista szemléletmód. Ekkor már a művész művésznek tartotta magát a szó mai értelmében- de kevésbé tekinthető-e művésznek Bach? A válasz természetesen nem. A művészet nem az, amiről azt mondják, hogy az, a művészet a mindennapi élet magas színvonalon művelt, vagy akár egyszerű dolgaiban is megmutatkozhat, legyen az akár egy szappan. Így fonódik össze az én olvasatomban Johann Sebastian Bach, és amit képvisel, illetve ez a kis szappanka, s ez volt ennek az első program felhívásnak a mögöttes tartalma is… Köszönjük Gabi, hogy elküldted a munkád!

 

A RÓZSA NEVE (SZAPPAN-FŐZDE)

 

szappankészítés művészi módra 2.     Talán a legelső igazán öntudatos zenész Beethoven volt. Amikor Teplitzben, egy fürdőhelyen összetalálkozott a császárral, az akkori illemszabályok ellenére sem hajolt meg előtte, miközben köszöntötte, mondván: „Herceg és gróf sok van, de Beethoven csak egy.” Ezzel a gondolattal pedig lépjünk tovább a királyok és a „nemes dolgok” vonalán- Judwil szappanja következik…

     Történelmi szimbólumokban rejlő eszmeiség és szaktudás- számomra ezt egyesíti a következőként bemutatandó munka. Ugye mindenki emlékszik „A rózsa neve” című remek filmre? Judwil az a szappankészítő, aki folyton kutat régi és új tudás után, s munkájával hozzájárul ahhoz, hogy mi is gyarapíthassuk általa ismereteinket… Most egy nagyon különleges rózsa szappant alkotott egy „nemes recept” alapján!

     Melyik másik virágot is választhatná egy királyi család a szappanjához, mint a rózsát? Elárulom: a svéd királyi udvar által használt szappanról van szó… Igaz, hogy a svéd Bernadotte-ház francia dinasztia (Jean Baptiste Bernadotte Napóleon császár tábornoka volt, akit a császár 1810-ben jelölt a svéd és norvég trónra), s a franciák nemzeti virága a Bourbon-liliom, de a Bernadotte-ok rokonai a brit uralkodóháznak, akik viszont rózsapártiak – gondoljunk csak a Rózsák Háborújára (1455-1485)! (A fehér és a vörös rózsa, vagyis a York- és a Lancaster-ház VIII. Henrik trónra lépésével egyesült, ettől kezdve a királyi ház jelképeként, majd később angol nemzeti jelképként a címerekben egymásba fonódik a két rózsa.)

     A virágok királynőjének a családfája legalább olyan bonyolult és szövevényes, mint a nemesi családoké, hiszen ősöreg, mintegy 35 millió éve övezik az emberiség legendái, örökkévaló szimbólumként vonul végig történelmünkön is. Babilon ékírásos tábláin a szépség példájaként említik, Hérodotosz le is írja, hogy Midasz király kertjében míly pompás rózsák virultak.

     A vörös rózsa csak a görög mitológiában változott a szerelem jelképévé: Aphroditének, a szerelem istennőjének vére színezte vörösre a fehér rózsák szirmait, amikor halálosan megsebesült szerelméhez, Adoniszhoz tartott, és siettében a rózsák tövisei felsebezték bőrét.

     Annak ellenére, hogy mindenkinek egy szerelmi jelkép jut róla elsőként eszébe, talán nem is ez a legfontosabb jelentése ennek a virágnak. A kereszténység hangsúlyos szimbóluma, ezáltal megint csak kapcsolható az európai királyi dinasztiákhoz. Szűz Mária, a rosa mystica, a tüske nélküli (pünkösdi) rózsa, vagyis olyan virág, mely megőrizte a szeplőtelen fogantatás által paradicsombeli ártatlanságát. Az arany rózsa a Megváltó jelképe, a pápai kegyelem emblémája. A kereszt közepében ábrázolt rózsa Krisztus szíve, a mindenség középontja, a rózsa öt szirma pedig Krisztus öt sebét jelképezi, de gondoljunk csak a bibliai égő csipkebokorra (vadrózsa), mint az isteni kinyilatkoztatás jelére, vagy az eredetileg szárított rózsabimbókból álló rózsafüzérre. A vörös rózsa Krisztus keresztfára kiömlő vére, gyakran díszíti a gyóntatószéket, innen az elnevezés: sub rosa, a rózsa alatt, azaz titokban… Tehát a rózsa a titoktartás jelképe is (egyébként a gondolat egészen az ókorig vezethető vissza- Amor azért adott rózsát a titoktartás istenének, Harpokratesnek, hogy az ne fedje fel Venus titkos tetteit).

     Sub rosa- Judwil szappanjának titkos összetevője: a tojásfehérje… de innentől olvassátok az ő levelét, melyet a következő szavakkal kezd:

 

     „Ülj egy kényelmes fotelba kérlek és hallgasd a zenét!”

 

 

szappankészítés művészi módra 3. 

 

AMBRÓZIA- EGY CSEPPNYI LÉLEGZET (PIROS PONT SZAPPANOK)

 

szappankészítés művészi módra 4.     Királyok szappanjától az Istenek eledeléig… de mielőtt elolvasnánk Piros levelét, írnék én is néhány szót a szappankája kapcsán…

     Vannak az életben nehéz helyzetek. Ilyenkor tudjuk, hogy mennünk kell tovább, de sokszor segítség nélkül nem sikerül sehogy. A hajósi szappantáborban szembesültem először, hogy sokan vagyunk, akiknek szappant készíteni nem egyszerűen a szappanról, mint használati cikkről szól, hanem egy olyan tevékenység, amiben hatni vagyunk képesek, ahol saját magunknak is bizonyítunk. Mert minden emberben ott a tettvágy, az alkotásban pedig végül megnyugszunk, s néha a szomorúságot is képesek vagyunk egyfajta örömmé változtatni…

     Piros levele telis-tele volt az érzéseivel, s én ezt nagyra értékelem, hiszen bensőnkből szólni igen nagy bátorság! A szappan művészi inspirációja Bach: Air című zeneműve, hallgassuk meg, miközben elolvassuk szappanművészünk hozzánk írott levelét!

 

 

szappankészítés és művészi szappanok

 

Levelét így folytatja:

 

szappankészítés művészi módra 5.

 

MOSTAN SZÍNES TINTÁKRÓL ÁLMODOM (EMSZAPPAN)

 

színes szappankák

 

Mostan színes tintákról álmodom.

Legszebb a sárga. Sok-sok levelet

e tintával írnék egy kisleánynak,

egy kisleánynak, akit szeretek.

Krikszkrakszokat, japán betűket írnék,

s egy kacskaringós, kedves madarat.

És akarok még sok másszínű tintát,

bronzot, ezüstöt, zöldet, aranyat,

és kellene még sok száz és ezer,

és kellene még aztán millió:

tréfás-lila, bor-színű, néma-szürke,

szemérmetes, szerelmes, rikitó,

és kellene szomorú-viola

és téglabarna és kék is, de halvány,

akár a színes kapuablak árnya

augusztusi délkor a kapualján.

És akarok még égő-pirosat,

vérszínűt, mint a mérges alkonyat,

és akkor írnék, mindig-mindig írnék.

Kékkel húgomnak, anyámnak arannyal:

arany-imát írnék az én anyámnak,

arany-tüzet, arany-szót, mint a hajnal.

És el nem unnám, egyre-egyre írnék

egy vén toronyba, szünes-szüntelen.

Oly boldog lennék, Istenem, de boldog.

Kiszínezném vele az életem.

 

(Kosztolányi Dezső: Mostan színes tintákról álmodom)

 

szappankészítés művészi módra 6.

     Szappanköltészet? :)

 

     Örültem, hogy volt a szappanbarátok között, aki irodalmi témát választott! Emszappant Kosztolányi kedves verse és egy kép ihlette. Nagyon eredetit alkotott, extravagáns személyisége ezen a munkáján is átüt! Számomra ez a szappan valóban a sokszínűséget képviseli, mert sem emberként, sem kulturálisan, sem szappankészítőként nem vagyunk egyformák, mindenki egy csepp színfolt a nagyvilág palettáján, ettől válik az egész csodálatra méltóvá, s ettől válik az élet élettelivé… de már megint csak én beszélek, beszéljen most Emszappan maga!

 

 

szappankészítés művészi módra 7.

 

EBRU (REGINA SZAPPAN)

 

szappankészítés művészi módra 8.

 

     Ha már az előző munka kapcsán megjelent a rengeteg szín, térjünk most át a festészet vonalára! Andi (Regina szappan) gyönyörű mintájú szappankát készített, amely pávatollakat idéz. Kérdésemre, hogy mi inspirálta, azt felelte, hogy ezt a mintát először a nyugati szappankészítők körében valószínűleg a török ebru technika hozta be… szóljuk hát néhány szót erről az igen érdekes művészeti ágról, és nézzük meg a következő videót!

 

 

 

     Az ebru a vízfestés művészete, a módszer eredetileg Japánból indult és jutott el az Oszmán Birodalomba. A legrégebbi ebru a Topaki Szeráj tulajdona, 1554-ben készült. A régi világban a törökök, hogy elejét vegyék az egyes állami okiratok hamisításának, azokat ebru képekkel díszítették.

      A képet víz felszínén természetes földfestékekkel, színezőanyagokkal alakítják ki, melyeket egy vadon termő növény nedvével sűrítenek be. Az eljáráshoz még szükség van marhaepére, mert csak így marad a vízfelszín tetején a festékanyag. Ha elkészül a „folyékony kép”, egy papírlapot borítanak rá, majd lehúzzák- így őrzik meg a pillanatot az utókornak!

 

művészi szappankészítés - páva motívum

 

      Mulandóból örök. A negyedik dimenzió egy pontjának megragadása- köszönjük Regina szappan, hogy megosztottad velünk életednek ezt a festői pillanatát, mely bár a habokba vész majd a fürdőkádban, mi azért megőrizzük emlékeinkben! :)

 

KITEKINTÉS A SZÜLŐI HÁZBÓL (BOGI SZAPPANJAI)


szappankészítés művészi módra 9.     Bogi egy olyan fiatal egyetemista, aki egy ideje a szappankészítés bűvöletében él. A szappanbarát program felhívására küldött leveléből kiderült, hogy nem olyan régen vált el a szülői háztól, ám az ezzel járó új kihívások közepette is szakított időt, hogy készítsen számunkra egy szép szappan festményt. A nekem írott levelében így beszélt az elkészült munkájáról:

     „Elnézést, hogy eddig nem reagáltam a szappanbarát program indulására (kissé szokatlan még a külön élés). Itt lenne az én szappankám: témája a szüleim otthonából egy kora esti kilátás nyárról.”

     Az inspirációt adó fotót is elküldte, csodálatos így együtt látni az elkészült remekművel! Köszönetképpen én is küldenék Neki egy gyönyörű, a témához (és életérzéshez) illő verset…

 

Kányádi Sándor: Aztán

 

 lassan az árnyak nőni kezdnek
fehéren mint valami nyírfák
végéhez közelít a kezdet
ahogy azt már régen megírták

 

előbb megköt a fény egy régi
ablakra jégvirágul-dermed
hiába próbál bár reméli
lyukat lehelni rá a gyermek

 

aztán az óra mutatója
eloson a számlap lefittyedt
vetül a vágyott valóra
olyan lesz-é milyenné hitted

 

OP-ART ÉS SZAPPAN (COSTA COSMETICS)

 

szappankészítés művészi módra 10.     A képen látható szappan Emőke (Costa Cosmetics) keze munkáját dicséri. Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző) 1906-ban Pécsen született- „Zebrák” képei ihlették szappanművészünket, hogy ő is új trükkökkel kísérletezzen, mégpedig feketén fehéren, a geometrikus ábrázolásmód jegyében. Éppen úgy, mint Vasarely! :)

     Vasarely nevét világszerte, mint az op-art festészet megalapítóját ismerik. Az elnevezés az optikai csalódásra utal, ami miatt úgy érezzük, hogy nem hiszünk a saját szemünknek, amikor egy alkotására rápillantunk. Valóban sík-e a felület, amire festett?

     Emőke így ír a munkáról:

 

szappankészítés művészi módra 11.

 

     Bár Vasarely 1930-tól élete végéig Párizsban élt, mindvégig szoros kapcsolatot ápolt szülőhazájával. Az általa hazánknak ajándékozott műveiből nyílhatott meg 1976-ban a pécsi Vasarely múzeum, ahol a szappant ihlető világhírű Zebra alkotások is megtekinthetők.

     Néhány érdekesség a festő életéből:

  1. eredetileg orvosnak készült, de a művészi pálya miatt megszakította tanulmányait
  2. a 20-as években egy golyóscsapágy gyár könyvelési osztályán dolgozott Budapesten, innen emigrált Franciaországba, ahol komoly karriert futott be geometrikus elemekből építkező alkotásaival, melyek érdekessége, hogy a nézőpont változtatásával együtt változnak, különleges térhatást mutatva
  3. 1981-ben elnyerte a legismertebb francia kitüntetést, a Becsületrend tiszti fokozatát, sikeres, gazdag művész volt
  4. tagja volt a francia kommunista pártnak, így a 60-as években az Aczél György nevéhez kötődő kultúrpolitika támogatását élvezte, így hazánkban szívesen látott vendég volt a múlt rendszerben is
  5. politikai gesztusként (és remek marketing fogásként) is értelmezhető, hogy 154 eredeti szerigráfiáját (művészi értéket képviselő, sorozatgyártásra alkalmas szitanyomatok) küldte fel 1982-ben az első francia űrhajóssal az interkozmosz együttműködés keretében a Szaljut-7 űrállomásra. A lapokat a három űrhajós (Jean-Loup Chrétien, Vlagyimir Dzsanibekov, Alekszandr Ivancsenkov) és Vasarely is ellátta kézjegyével, majd azokat átadták a UNESCO-nak jótékony célokra

 

     Köszönjük, Emőke! A következő szappan témájának esetleg Vasarely „Világűr” című képe…? :)

 

ANALITIKUS KUBIZMUS ÉS SZAPPAN (TISZTA SZÍVVEL MŰHELY)

 

     Végül a saját szappanom következik… mert akkor jó a szappankészítés, ha…

 

Picasso szappan1. egy megrögzött szappankészítőnek módjában áll annyi szappanhasábot ('cube' = kocka) készíteni, amennyit csak szeretne

2. ha közben átlátja, analizálja a szappanban lezajló érdekesebbnél érdekesebb kémiai folyamatokat

3. ha elvonatkoztat, kirepít a mindennapi élet sivárságából, és megtanít, hogyan nézz a világra egy különleges szemüvegen keresztül

4. mindig új a perspektíva, amiben végül kiütközik a dolgok belső természete, megmutatkozik a természet titkos lényege

5. egyszerűen művészi!

 

     Úgy éreztem, hogy nem is választhatnék más témát, amikor végre kisütöttem, hogy mi legyen a szappanbarát program e havi felhívására adott válaszom: „készíts művészi ihletettségű szappant!” Hát persze, hogy Picasso!

"A művészet korántsem rendkívüli, hanem természetes létállapot, emberi mivoltunkból következő foglalatosság." (Picasso)

     A fotón a festő „Nő piros karosszékben” című művének szappanos reprodukciója látható. Bevallom, hogy eleinte jóval nagyobb adagot szerettem volna készíteni, aztán maradtam a kettő, azaz kettő darabnál, ezt a szerény mennyiséget „farigcsáltam” esténként, mikor a munkából hazaértem. Minden este egy kicsit. Aztán öntöttem. Aztán faragtam. Aztán öntöttem… és így tovább. Végül véstem, illetve a kép kapott egy kis felületi szinezést, hogy élethűbbek legyenek az árnyalatok, majd kívülről egy nagyon vékony átlátszó melt&pour réteg került a két szappanképre. Fázisfotók:

 

művészi szappankészítés

 

     Az elkészítés ideje legalább olyan hosszú volt, mint Picasso valódi neve: Pablo Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Picasso.

     Az andalúziai kikötővárosban, Málagában látott napvilágot. Oxigénhiány miatt gyakorlatilag halva született, az első életjelet nagybátyja szivarfüstjére adta. A bal agyfélteke sérülése miatt írni szinte soha nem tanult meg helyesen, ám a jobb oldali agyfélteke, mely a kreatív, művészi képességekért felel, így sokkal erőteljesebben fejlődhetett nála.

     Párizsban 1900 környékén telepedett le, ahol hamarosan az avantgarde művészeti mozgalom egyik legjelentősebb képviselője lett, becslések szerint életének 91 évében alkotott műveinek száma eléri a húszezret…

     A századforduló zsenijei közül Einstein megalkotta a relativitás tér-idő koncepcióját, s ez a másfajta szemléletmód nyomta rá a bélyegét a kubisták munkáira is: a lényeg nem a látvány, hanem a mögötte rejlő formák különböző perspektívái, a térszerkezeti kapcsolatok, a geometria. A festők a tárgyakat elemeikre bontják, mintegy analizálják azokat, sőt műveikben megjelenik a ritmus is, mint az időbeliség képi ábrázolása.

     Picasso, ez a sokat látott és sokat megélt, termékeny művész abban az évben hunyt el, amikor én születtem (nem árulom ám el!:)). Utolsó szavai a következők voltak: „Koccintsatok rám, igyatok az egészségemre, hiszen tudjátok, hogy én már soha többé nem ihatok.”

     Koccintsunk hát így virtuálisan a köztünk és bennünk élő, és a már eltávozott művészekre, és arra, amit az utókorra hagytak, tósztot pedig Nagy Dániel „Kubista álom” című versének soraival mondanék:

 

a forrásban lévő trapéz
gyász gyöngyöket pattint
a szappanos táj ölébe.


papír hátú gerlicék isszák fel
s öblögetik mélyre. dagály illat
tölti ki a hold-alak korongot.


az én helyem ott van! nincs
rögzített pont. a fény
szögmérőjével csöndben


odébb tolt. utoljára
diófa árnyékát szorítottam
homlokomhoz. majd céklaszín


arcom egyenes vonalban
azonosította a féltékeny
geometriát.