contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

ILLAT, ILLÓOLAJ, PARFÜM VAGY ILLATTERÁPIA?

     Timi beszámolója az Aroma Botanika szervezésében tartott parfümkészítő tanfolyamról... Olvassuk együtt!

 

parfüm készítése házilag     Egy hideg januári hétvégén részt vettem egy botanikai parfümkészítő workshopon. A szintetikus parfümök sosem vonzottak, nem is használtam ilyesmit. Mégis a gondolat, hogy én is el tudom készíteni a tanfolyamon tanultak alapján a személyre szabott illatkompozíciómat, nagyon kíváncsivá tett. Aromaterápiás ismeretekkel már rendelkeztem, de elképzelni sem tudtam, mire számítsak…

     Kezdtük egy kis parfüm történelemmel, majd megkaptuk az első illatcsíkot az első kérdéssel együtt: milyen érzést vált ki belőlünk az illat? Magunkra kennénk? Milyen alkalomra? Milyen színe, formája van az illatnak? Ahogy haladtunk a régmúlt időktől napjainkig, a parfümök, illóolajok „orrunknál fogva vezettek” és tárták elénk történelmünk egy-egy korszakát.

     Az első „parfüm” illóolajok és alkohol keverékével előállított készítmény volt. A legenda szerint egy remete Erzsébet királyné parancsára keverte ki, hogy a királyné köszvényes panaszain enyhítsen. A víztől, mely a Magyar Királyné Vize (Eau de la Reine de Hongrie) néven vált híressé, annyira megszépült, hogy a lengyel király egyből feleségül kérte. Bár az eredeti gyógyirat már homályba merült, az egyik legrégebbi recept szerint friss rozmaringot és kakukkfüvet borpárlattal desztilláltak. Későbbi változatokban már levendula, menta, zsálya, majoránna, narancsolaj és citrom is került bele. Ennek a keveréknek egy lehetséges változatát mi is elkészítettük a tanfolyamon.

     Az első napon mintegy 40 féle illattal kényeztettük orrunkat. Egy-egy niche parfüm után mindig egy, a parfümöt alkotó illóolajjal is megismerkedtünk. A niche parfümöket készítő parfümházak természetes és válogatott alapanyagokkal, alkotói szabadsággal dolgoznak, és függetlenek. Exkluzívak, egyediek, fényűzőek, ezért csak kisebb luxus parfümériákban kaphatóak. Az első nap végére mindenkiben kialakult, hogy mely illatok kedvesek a számára és melyek nem. Olyan volt az egész, mint egy játékos önismereti illatterápia. Voltak illatok, amibe szó szerint belebújtam volna, olyan jól esett az érzés, amit nyújtottak - mert az illatok hatnak ránk, tudattalanul is!

     Másnap aromaterapeuta tanárunk bevezetett az illatkategóriák ismeretébe, elmagyarázta az illatjegyeket és mindenhez egy-egy illóolaj, illetve parfümcsíkot kaptunk. Játékosan vezetett rá a színek, hangjegyek és illatok kapcsolatára, előcsalogatta a bennünk élő kreativitást. Elkezdődött a keverés, először előre megadott arányokkal kellett játszani. Ebéd után tanáraink segítségével mindenki megalkotta valódi, organikus illóolajokból, a növények lelkének esszenciáiból a saját, személyre szabott keverékét. A recept mindenkinek a sajátja és csak az ő bőre illatával alkot egy kerek egészet. Magamat cseppentettem bele a szelencébe, azt a kompozíciót, ami az akkori lelkiállapotomra hatott. Erősít, ahol kell, lágyít ahol szükséges. Nemcsak parfümöt alkottunk, hanem az illóolajok testre, lélekre, szellemre ható erejét is beletettük az üvegünkbe. Nemcsak illatosak lettünk, hanem igazi aromaterápiás, lélekgyógyító szinergiát hoztunk létre… A nap végére egy teljesen új világ tárult fel előttem, egy kreatív, színes, titkokat rejlő pajkos világ, ahol egy meg egy sosem egyenlő kettővel…

 

„Mirha és mandula, kis helyre bezárva,

Orgonák, violák, titkos kis fiolák

Cseppenként, permetként próbálom egyenként, úgy elbódít”

 

(Csemer Boglárka)

 

Both Timi, 2016. február