contrast1.jpgcontrast2.jpgcontrast3.jpgcontrast4.jpg

 Cikkolvasó

Ebben a kissé rendhagyó hírszemben az ősi magyar gyógymódról, a vizeletterápiáról szeretnék néhány gondolatot megosztani.

Dédnagymamám javasasszony volt, s amikor a nagymamámnak ekcémás kiütések jelentkeztek az arcán – egy faipari üzemben dolgozott a második világháború után, ahol mindenféle vegyszereket használtak- azt tanácsolta a lányának, hogy mossa meg az arcát pisivel. Na, mondanom sem kell, hogy milyen választ kapott erre... ! De a kiütések súlyosbodtak, orvosi kezelés ide, vagy oda. Végül csak rávette magát a dologra, s láss csodát! Valóban helyrejött a dolog!

Kezdtem olvasgatni a témában, a néprajzkutató Bernád Ilona gyűjtésében is lehet találni egy passzust, ahol leírja, hogy a  kötőhártya gyulladást szintén így kezelték:

“A doktor rendölt orvosságot, de biza a gyermöknek a szöme nem tisztult. A bánat ölte meg, hát most mi lesz. … a gyermök erősen tiltakozott, hogy neki a szömire aztán pisis rongyot ne. Mikor elaludt a gyermök, hát édösanyám tiszta vizeletbe mártotta a fehér rongyot, s a szömire borította. Hát már másnap vevődött észre, hogy javul a szöme…”

Hogy mikre használták még? Pattanás, sebek, viszketegség, szemölcs, légycsípés, rozsdás szegtől való sebesülés, mellgyulladás, gyomorfekély, tüdőbaj, torokfájás… Az igazság az, hogy nem szívesen próbálnám ki, főleg, mert amiket manapság az ember eszik, ki tudja, miféle végterméket eredményez az alfélen...

Amit viszont nyugodt szívvel ajánlok, az az általam csak “kozmetikai pisinek” csúfolt UREA (karbamid), a vizeletben is megtalálható hatóanyag. Németországból sikerült beszereznem (Harnstoff).

A karbamid minden sejtünkben és testnedvünkben természetesen jelen van. Klinikailag igazolták, hogy valóban rendkívüli a hatása a pikkelysömörre, ekcémára, égési sérülésekre, vagy egyszerűen csak a repedezett, száraz bőrre. A karbamid az, amely a bőrben segít megkötni a vizet. Ha utóbbi egészséges, akkor karbamidtartalma kb. 1 %, ezzel szemben az ekcémás bőrben szinte egyáltalán nem mutatható ki, atópiás dermatitiszben pedig extrém ureahiány áll fenn.

Manapság már rengeteg krémben használják, és azt is el kell mondanom róla, hogy az urea – a hialuronsavhoz képest- fel is szívódik a bőrbe! (A hialuronsav óriásmolekuláit csak injekciókúrával tudják a hámrétegbe bevinni.)

A tanácsom tehát: nem muszáj pisiben mosakodni, maradhatunk a jól bevált háziszappanunknál, fürdés után pedig kenjük be a bőrünket egy jó kis ureás házikencével! :)